„V době nepokojů a rozbrojů jsou nejsilnější ti nejhorší; mír a klid vyžadují dobré způsoby.“

– Publius Cornelius Tacitus

Příběh nás zavádí na dálný východ, do zlatého věku Islámského světa. Období, kdy se zrodilo mnoho učenců, kteří svými znalostmi a vynálezy ohromovali celý svět. Lidé se tak začnou dělit na stranu měšťanů a šlechty, aby získali učence na svoji stranu. Mezi těmito vrstvami však vzniká nový řád Hašašínů, který se pokusí tyto učence sprovodit ze světa, aby tak nevznikala dysbalance a korupce.

Ačkoliv je hra koncipována pro 2-6 hráčů, tak jej vřele doporučujeme hrát pouze v počtu 2-3. Pokud se tak sejde sudý počet hráčů u stolu, bojují proti sobě pouze měšťané se šlechtou a v lichém počtu se do hry přidávají právě Hašašíni. Princip hry je tak jednoduchý, buď získejte učence na svoji stranu, či v případě Hašašínů odstraňte potřebný počet.

Ve hře v sudém počtu se dělí hráči na dvě strany.  V základu máte k dispozici několik přívrženců, kteří verbují své pomocníky a princip náhody je zde opravdu obrovský, stejně jako způsob válčení, ale o tom všem až později. Teď se mrkneme na základní mechaniky, které jsou vcelku unikátní.

Hráči mají své pevně přidělené přívržence, kde má každý svoji základní schopnost, kterou mají obě strany více méně stejnou a pak hlavní schopnost, jenž už je naprosto odlišná. To, jaké schopnosti aktivujete se určuje za pomocí karet, které mají dvě možnosti, z nichž jedna je zdarma a druhou si musíte zaplatit. Zdá se to být složité? A to není všechno! Spousta karet má jako sekundární schopnost zkopírování efektu jiné karty z nabídky, a tak můžete řetězit několik karet za sebou. Ve finále se však nejedná o nic přehnaně složitého, hlavně díky pár akcím, které se neustále opakují.

Základních schopností je celkem pět. Příjem daní, krádež peněz, verbování učence, verbování pomocníků a válka. Všechny tyto akce jsou modifikovány kameny pomocníků, které si náhodně taháte z pytlíku. Může se tak stát, že s patřičnou dávkou smůly budete tahat všechno, jenom ne to, co chcete. Jedním způsobem, jak si tyto kameny vytáhnout je právě akcí verbování pomocníků, avšak o čem my si primárně povíme je válka a verbování učence.

Přečti si  Turbo Kidz je závod v postapokalyptickém světě

Učenec je alfou a omegou, pokud chcete vyhrát. Každý z nich má určité bodové ohodnocení a je jinak drahý, což je super. Můžete tak hrát spíš na kvantitu místo kvality, či případně obráceně. Ve chvíli, kdy z nabídky zmizí dostatečný počet učenců se přesouvá hra do dalšího věku (což je bohužel pouze doplnění nových učenců, nic víc) a po tom čtvrtém je i konec hry. Ve válce pak využíváte speciální karty souboje, které mají určitě plusové a mínusové hodnoty. Ty otáčí hráč, který má menší armádu, a to dokud nebude mít vyšší sílu, či neotočí symbol lebky. V tu chvíli je konec války a daný hráč prohrál. Připadá vám to těžce o náhodě? A taky že ano! měšťané mají alespoň bonus v základní síle, zatímco šlechta dokáže nějakou tu lebku odrazit. Jak je to možné?

Některé kameny pomocníků mají jinou barvu a fungují tak jako žolík, či spouštěč speciálních efektů každého přívržence. Některý vám tak může přidat na síle, věnovat meč, který vyignoruje jednu lebku, uklidit zlato do truhly, takže Vám jej nikdo neukradne, či například zkopírovat schopnost soupeřova přívržence. Unikátnost těchto schopností vkládá do hry příjemný element randomizace, avšak je otázkou, zda přidání dalších náhod hře prozpívá.

Přečti si  Star Wars Jedi: Survivor se 25. dubna připojí k EA Play

V rychlosti si ještě něco povíme o Hašašínech, kteří fungují tak říkajíc opačně oproti zbylým dvěma hráčům. Mají pouze čtyři přívržence, jelikož nemohou učence kupovat, avšak jedna speciální schopnost je zabití právě některého z učenců. Díky tomu je potřeba získávat během hry svědky a pokud možno se vyhýbat válkám, jelikož šance na vítězství je o poznání menší. V každém případě je hra zábavná i za Hašašíny a rozhodně se nebojte přizvat k partii právě i třetího hráče.

Dlouho jsme neměli k dispozici tak rozporuplnou hru, jako je právě Belaad. Hráči se staví na dva tábory, kde jedni jej nenávidí a ti druzí si ji užívají plnými doušky. Prvky náhody jsou tu obrovské a spousty hráčů dokonce bojkotují akci války, jelikož efekt může být zkrátka o to více frustrující. Bohužel jsou pravidla ne zrovna správně přeložená a ve spoustě místech je lepší využít anglickou verzi pro upřesnění určitých situací. My jsme si hru většinově sice užili, hlavně díky dechberoucí interakci mezi hráči, avšak je více než vhodné před koupí omrknout alespoň jednu další recenzi, kde bude na hru kupříkladu jiný názor a rozseknete tak své choutky na dálný východ.

Autor hry: Ehsan Nazarzadeh

CZ distributor: ADC Blackfire Entertainment

Počet hráčů: 2 – 6 (doporučujeme pouze v 2 – 3)

Přibližná herní doba:  60 minut

Doporučený věk: 10+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
60 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
40 %
Zpracování
70 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-belaad-zeme-ucencu-a-bojovniku-obcanska-valka-o-ucenceDlouho jsme neměli k dispozici tak rozporuplnou hru, jako je právě Belaad. Hráči se staví na dva tábory, kde jedni jej nenávidí a ti druzí si ji užívají plnými doušky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno