O tom, že vyzrát nad těmito pekelně návykovými krabičkami není jen tak, hovoří nová studie, která si vzala na paškál banovací kladivo, kterým Belgie na systém Loot Boxů udeřila.

Psal se rok 2018, když v Belgii vstoupila platnost legislativa, která označovala loot boxy za formu gamblingu. Leckdo by si tak mohl myslet, že hry, ve kterých tento systém najdete, zmizí z trhu.

To se tak ale úplně nestalo. Alespoň to tvrdí studie, jejímž tvůrcům v čele s Leonem Xiao se podařilo vypozorovat, že systém loot boxů přetrvává ve více jak 82% hrách. Drtivá většina je pro mobilní telefony se systémy Android a iOS. Xiao tvrdí, že velké a úspěšné hry prostě ban ignorují. Vymahatelnost u těchto prohřešků je přitom vcelku komplikovaná.

Přečti si  Call of Duty dostane prémiový placený obsah v roce 2023, potvrdil Activision

Studie také tvrdí, že onen ban mohl mít i doslova kontraproduktivní dopad na hráče, kteří se po zákazu kouzelných krabiček mohli cítit před těmito praktikami chráněni. Čísla jsou pro Belgii velmi negativní. Žebříček nejstahovanějších her na iOS je hrami s loot boxy doslova zamořen. 82% z těchto her bez problému generuje zisk. Z tohoto vzorku je pak 80,2% označeno jako hry vhodné pro děti 12+.

Jak celou situaci vyřešit? Xiao vidí hlavní problém v tom, že onen zákon o loot boxech byl vydán jako takové “DLC” k již existujícímu zákonu o gamblingu a nemá tak stanovena pravidla pro jednotlivé případy. Vymahatelnost práva je také velmi těžká díky tomu, že je v zákoně mnoho slepých míst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno