Letos vychází v pořadí patnácté Call of Duty a šesté, na kterém pracovali vývojáři z Treyarchu. Nese podtitul Black Ops 4 a analytici předpovídají obrovská prodejní čísla a s nimi spojené zisky. Zda tomu tak bude, se dozvíme až po vydání hry, které je naplánováno na 12. října. Dnes tu však pro vás máme dojmy z PS4 uzavřené bety.

Z předchozích prezentací víme, že Treyarch se nebojí riskovat a to tak, že hodně. Black Ops 4 tak bude pro tuto sérii do značné míry velmi průlomové. Hra totiž jako první v sérii nebude obsahovat tradiční příběhovou kampaň a má se soustředit zejména na svou multiplayerovou složku, která dle statistik dominuje a je tím hlavním důvodem, proč si hráči Call of Duty vůbec kupují. Názor na to, zda je rozhodnutí vynechat kampaň dobré či špatné, si s dovolení ponecháme až do recenze plné hry. Black Ops 4 má být také dílem, který má přinést nejpopulárnější současný herní režim, a to battle royale (jeho samostatná beta má proběhnout během září). Nyní jsme měli možnost díky společnosti ABC Data vyzkoušet uzavřenou PlayStation 4 betu klasického multiplayeru.

Ta všem, kteří mají na této platformě hru předobjednanou, nabídla o uplynulém víkendu možnost vyzkoušet si celkem deset specialistů, z nichž čtyři jsou zcela noví. Režimy bylo možné vyzkoušet na celkem čtyřech mapách, které dle konzolového trendu nabízí množství úzkých uliček a menších prostorů vždy s několika možnosti vstupu. To přispívá k výrazné rychlosti a do jisté míry i chaosu, zejména potom v režimu Team Deathatch. Když už jsem u režimů, tak v betě byly k dispozici celkem čtyři herní režimy a to: Chaos TDM (Team Dethmatch ), Capture Moshpit (ukrývající Hardpoint a Domination), Search and Destroy a novinka Control. U toho režimu se trochu pozastavím.

Nový režim Control je velmi zábavný a návykový. Dva týmy po pěti hráčích se v něm snaží zabrat, nebo bránit dva body nacházející se na mapě. Zajímavostí je, že v tomto režimu není možné mít dva stejné specialisty, čímž vývojáři tlačí hráče k využívání speciálních podpůrných schopností jednotlivých specialistů, taktizování a kooperaci. V tomto režimu tak budou mít jednoznačně výhodu týmy, které budou sestaveny z party o pěti přátelích, kteří se navíc budou pohodlně domlouvat v chatu, což ostatně platí i u zaběhnutého režimu Search and Destroy.

Přečti si  Průzkum Bethesdy se ptá hráčů, zda stráví spoustu času vytvářením kosmických lodí

Vzhledem k tomu, že nepatřím mezi milovníky FPS her z období první a druhé světové války, kde je pro komunitu často hlavní zábavou řešení historických nepřesností namísto hratelnosti, vyhlížel jsem Black Ops 4 s jistou nadějí, i když se musím přiznat, že do jisté míry i s obavami, zejména po oznámení, že hra bude ve stylu “nohy na zemi”. Říkal jsem si, zda mi nebudou chybět moderní vychytávky, které takovéto hry, jako Black Ops 3, či Titanfall 2 nabízí. Mám na mysli především běh po zdi, double jump, nebo boostovaný skluz.

Světe div se Treyarch si s tím poradil velmi dobře a vzhledem k tomu, jak jsou mapy navrženy, mi tyto vychytávky vůbec neschází. Navíc pokud toužíte po nějaké té rychlejší možnosti cestování po mapě, tak jeden ze specialistů má ve své výbavě hák, se kterým se na vcelku slušnou vzdálenost dokážete rychle přitáhnout. Mezi mé oblíbence ale patřil především Nomád, který má jako speciální dovednost psa, který poměrně hodně vydrží a navíc dokáže nepřítele eliminovat na jedno kousnutí, což je tak trochu absurdní vzhledem k tomu, kolik olova je nepřítel schopen ustát a to i v případě míření na hlavu. Nemluvě o tom, když má na sobě armor, na který si téměř všichni, kteří betu testovali, stěžují a který navyšuje vaše zdraví o dalších +50. Vývojáři tvrdí, že je to kvůli Black Out režimu (battle royale) a již přislíbily, že se na to podívají a armor společně s dalšími nedostatky upraví. Mezi ultimátní zbraně v betě patřila ostatně jako v minulosti sekera, která v případě, že neminete, pošle soupeře bez milosti k zemi, tu si ovšem odemknete až s postupným hraním na vyšším levelu, podobně jako armor a další vybavení.

Do pátého levelu, kdy si můžete vytvořit vlastní classu se připravte na to, že pokud se dostanete do hry s hráči, kteří již mají nějaký ten level navíc, tak budete ve hře fungovat jako kachna na střelnici, což může být zprvu lehce frustrující. Ostatně tak to funguje v každém Call of Duty. Co ale oceňuji je možnost léčení se, kdy po několika ranách jste schopni se velmi rychle použitím adrenalinu vyléčit a pokračovat v intenzivním boji dál, navíc adrenalin se dobíjí opravdu rychle a tak se vám léčení se dostane velmi brzy pod kůži.

Přečti si  HyperX uzavřel globální partnerství s Riot Games pro VALORANT Champions Tour

Beta ovšem nabídla i trochu nepříjemných zážitků a to v podobě kolísání odezvy (ping) a s tím spojenými lagy. Ovšem stále musíte mít na paměti, že se jednalo pouze o beta test a to na jedné platformě, kdy tento fakt mohlo způsobit omezené množství serverů.

Po grafické stránce je na první pohled hra velmi zastaralá a je patrné, že ve hře schází detaily a textury. Grafika se celkově v CoD po řadu let nemění, a když tak jen velmi lehce i tak jsem ale zapnul Black Ops 3 a musí říci, že vypadá lépe. Ale i v tomto případě může platit to, že jde jen o betu. Na druhou stranu engin a všechny jeho modifikace, na němž Call of Duty stojí je sice z pohledu odezvy nejrychlejší na trhu, ale přiznejme si, že v době, kdy se masivně rozšiřuje 4K a Full HD je v podstatě normou, mu dech zkrátka nestačí a tak pro zachování větší rychlosti, se musí razantně ubrat na detailech a jednotlivých efektech.

Již 10. srpna startuje druhé kolo beta testu, kdy se ke slovu dostanou také majitelé Xbox One a PC, tak uvidíme co vše se za tak krátkou dobu změní. Osobně doufám v lepší připojení. Již nyní jsem velmi zvědav na betu režimu Black Out, i když osobně si myslím, že to není režim, kvůli kterému si budou hráči nové Call of Duty kupovat. Hlavními taháky dle mého názoru stále zůstanou klasické multiplayerové režimy a Zombie mód, který jak se zdá nabídne i příběhovou část, která by mohla nahradit klasickou single kampaň.

Mě osobně zatím beta Call of Duty: Black Ops 4 příjemně překvapila a musím říci, že už se těším na další fázi testování a na samotnou hru.

Call of Duty: Black Ops 4 vychází na PC, PS4 a Xbox One 12. října.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno