Když jsem byl malý, prolistovával jsem si neuvěřitelně krásné a barevné obrázkové knihy zvířat v knihovničce mého dědečka. Jaké to asi bylo, když lidstvo obdivovalo krásy neprozkoumané přírody a sepisovali encyklopedie? To si můžeme vyzkoušet v nové hře s výstižným názvem Encyklopedie. 

Nenáročné, až středně náročné euro, pro 1 – 4 hráče od 12 let na přibližně 100 minut. V plném počtu hráčů a s přemýšlivými jedinci je určitě nutné počítat alespoň s dobrou dvouhodinovkou. Ve hře se tak ujímáte rolí přírodovědců a výzkumníků, abyste pomohli hraběti Buffonovi dokončit jeho encyklopedii.

Po otevření standardně rozměrné, Kallax-friendly čtvercové krabice s nádhernou ilustrací nalezneme: Pravidla, plata velice silného kartonu, hrací desku, karty zvířat a odborníků, spousty barevných dřevěných kostiček, barevné šestistěnné kostky, zipp sáčky na komponenty a jeden hezký látkový vak. Sáčků je dostatek a dokonce si můžeme složit kartonové krabičky na komponenty. Krabičky vypadají skvostně, sice se nedají zavřít pro případné uklizení do krabice, ale ničemu to nevadí.

Příprava hry je poměrně jednoduchá, standardně se na stůl jako první položí herní deska a hráčské desky. Hráči si připraví svoje sady komponent, žetony expedice a mince. Připraví se složené krabičky, které se naloží příslušnými žetony. Náhodně se vylosují žetony kol a položí se na hrací desku. Zamíchají se balíčky karet a připraví se odborníci a zvířata na svá místa. Hráči si postupně rozeberou po dvou karet zvířat, dostanou počáteční mince a žeton expedice a může se začít hrát.

Přečti si  V dubnu opustí PS Plus 7 her

A co vlastně takový přírodovědec v 18. století musel dělat? Nejprve se vypořádával s byrokracií velvyslanectví, kde vyřizoval lejstra a papíry, poté tu samou byrokracii řešil v bance, protože, kdo mu asi tak zaplatil expedici, že? Před tou si samozřejmě musel sehnat odborníky z univerzity, jejichž rady využil v neprobádaných krajích. Proč se ale na expedici vůbec vydával? Zkoumal zvířata v divočině. Proto bylo nutné si v akademii zjistit, jaká zvířata bude zkoumat a vydal se konečně na cestu, kde získával věhlas za první návštěvu světadílu a zjišťoval, co taková zvířata konzumují, jaké klima preferují a tak dále. Po návratu z expedice publikoval, co vlastně zjistil a byl za to náležitě odměněn. Zní to dost zajímavě, že? Realita ve hře je ovšem mnohem strožejší. Všechno výše uvedené se provádí pokládáním kostek na akční pole, tedy tzv. dice placement a to střídáním hráčů v provádění akcí po dobu 6 kol. Hned vypíchnu zajímavost, protože nepoužíváte pouze svoje kostky, ale i kostky soupeřů. Jak se Vám to zrovna v dané situaci hodí. Tím vlastně veškerá interakce mezi hráči končí, což ale nemusí být úplně na škodu. Svými činnostmi hráči obdrží nejen vítězné body, ale i body věhlasu. Postupováním na stupnici věhlasu se zvyšuje úroveň bonusu, který hráč dostane. Po dokončení stupnice, obdrží hráč žeton královské pečeti a vrátí se zpět na začátek stupnice. Podstatnou část bodů získají hráči kombinací akce Expedice a Publikování. Na tyto akce je nutné se důkladně připravit. Jak už to u tohoto typu hry bývá, vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů na konci hry.

Z produkčního hlediska je materiál dost kvalitní, karty jsou tvrdé a vše vypadá moc hezky. Možná až zbytečně silný karton, který tím pádem zvyšuje i cenu hry.  Dostatek sáčků, což někteří hráči zajisté ocení. Ačkoliv se nejedná o příliš komplexní hru, skoro bych řekl až jednoduše přímočarou, občas může potrápit mozek. Ale asi ne tak, jak by si mnozí představovali, ale způsobem propočítávání, zda bude dostatek zdrojů na expedici a následně na publikování. Jelikož je hra nádherně ilustrovaná, téma se hned neztratí, ale ani nějak nevyčnívá ven. Několik akcí je závislých na barvě kostky, což ovšem nemá moc velký vliv na hráčovo rozhodnutí, protože žetonem expedice kostku jednoduše přebarvíte. Občas se Vám může stát, že v nabídce zvířat nebude barva, kterou zrovna potřebujete a tento fakt se nedá příliš ovlivnit. Obecně se ale jedná o velice povedenou hru, kterou mohu velkým eurohráčům doporučit. Hardcore eurohráčům bych tuto věc nedoporučil, nicméně začínajícím a středně pokročilým hráčům by se mohla jevit jako vstupní hra do eurosvěta.

Přečti si  10 let je dostatečná doba, aby PlayStation vytvořil konkurenci pro Call of Duty

Autor hry: Eric Dubus, Olivier Melison

CZ distributor: Blackfire

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 25 – 100 minut

Doporučený věk: 12+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
60 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
80 %
Zpracování
80 %
Vášnivý hráč deskovek, M:TG a gamebooků. Snažím se i o něco jako natáčení videí na Youtube a často se věnuji sledování filmů.
deskovka-encyklopedie-zahrajme-si-na-prirodovedce<font size="3">Eurohra pro začátečníky až středně pokročilé hráče Cena hry: 1400 Kč Hra plně odpovídá ceně. <br/>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno