Už jste určitě hráli skvělou hru Podmořská města od vydavatelství Delicious Games od světově uznávaného autora Vladimíra Suchého. Velké rozšíření Nové objevy, přináší spoustu nových herních variant, které ještě více posunou základní hru. V minulé recenzi na hru, od stejného autora, Praga Caput Regni jsem již zmiňoval, že jsem milovník hry Podmořská města a považuji ji za jednu z nejlepších v žánru euro. Jak tedy dopadnou Podmořská města: Nové objevy?

Toto rozšíření mi poskytlo vydavatelství MINDOK, které ho přináší na trh v české lokalizaci, tak jako tomu bylo u původní hry a u mnoha úspěšných titulů. Jedná se o středně velkou obdélníkovou krabici, která je z pro mě neznámého důvodu ponechána anglicky, což vůbec nevadí. Po otevření spatříme zip sáčky s novými kartami a s dalšími disky budov. Dále jsou v krabici pravidla formátu A4, deska muzea, jeden arch kartonových komponentů a především osm nových hráčských desek (jak je vidět v mém unboxingovém videu nad tímto článkem).

Rozšíření přináší několik variant, které lze v rámci určitých pravidel hrát jak samostatně se základní hrou, tak i v různých kombinacích. Nové karty obsahují více než deset hracích karet do každé éry a několik jednobodových a tříbodových speciálních karet. Ačkoliv se může zdát, že nových karet není mnoho, nabízejí několik úplně nových herních mechanismů, které tento počin činí ještě zajímavější. Například, po vyložení karty „Vyjednávací tým“, stále dostupné akční pole dostane najednou úplně nový rozměr.

Co pravděpodobně nejvíce směřuje styl hry každého hráče, jsou nové karty osobních asistentů a varianta „Rychlý start“, která nabízí každému hráči jiné počáteční podmínky, a to jak v počtu surovin, tak v počtu počátečních budov nebo měst. Hrát se začíná od druhého kola. Je tedy důležité vybrat si kartičku rychlého startu a k ní vhodného asistenta. S asistenty z původní hry se nehraje, ale těch osm nových je nahrazují s velkou grácií. Nejen, že je každý odlišný svojí aktivační schopností, ale navíc má každý jednu speciální „statickou“ schopnost, např. s managerem můžete bez omezení stavět budovy na dodatečném místě u měst, což je někdy dost velká výhoda.

Přečti si  Remnant 2: The Forgotten Kingdom je nyní k dispozici

Další možnost jak si upravit hru je varianta „Závod o metropole“. Jedná se o to, že na začátku hry má každý hráč na desce pouze hnědé metropole. Modré a nové zelené jsou k dispozici v nabídce. Pokaždé když se hráči podaří propojit sítí tunelů prázdné pole pro metropoli na hrací desce, vybere si z nabídky a vloží ji na příslušné místo. Zjednodušeně, je to vlastně princip, kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Před vysvětlením dalších variant bych si rád udělal krátkou odbočku k hráčským deskám. U původní hry si dost deskohráčů stěžovali na kvalitu právě hráčských desek. Údajně docházelo často k „borcení“ postavených budov, „uklouzávání“ komponent při sebemenším drknutí do stolu a tak dále. Já jsem názoru, že zase tak nesnesitelné to rozhodně není… Vlastně jsem s tím nikdy neměl problém. Nicméně,  Vladimír Suchý a celý tým Delicious Games se k této zpětné vazbě postavili čelem. A proto nalezneme v Nových objevech čtyři původní hráčské desky, ale vyrobené z tvrdého třívrstvého kartonu s rýhami a prohlubněmi pro všechny budovy, města a tunely. Radost pohledět! Kromě těchto desek jsou zde i čtyři další pro varianty her popsaných dále.

Varianta „Muzeum“ se hraje s příslušnými hracími deskami a s deskou Muzea s volitelně vybranou stranou. Pravidla se mění pouze tak, že pokud postavíte město nebo budovu na označené místo piktogramem muzea na desce hráče , ihned si vylosujete jeden malý bonus a položíte jej na příslušné místo na desce muzea. To reprezentuje objev, který vystavujete ve vitrínách, za což dostáváte odměnu. Ta se mění dle pořadí vašich úlovků.

Přečti si  Avatar: Frontiers of Pandora přidává režim 40 FPS na PS5 a Xbox Series X/S

Po otočení stran hráčských desek pro variantu „Muzeum“ si můžete zahrát variantu „Výběr metropolí“. Strany těchto desek jsou ještě více asymetrické, než druhé strany desek v původní hře. Hráč dostane k dispozici určitý počet metropolí různých barev dle instrukcí na své desce – jeden z hráčů např. nedostane žádné hnědé, či dokonce žádné metropole – pouze zelené! – a na začátku svého tahu si rozmyslí, které z nich a kam umístí na příslušná pole. Hra dále pokračuje dle běžných pravidel.

Všechny varianty her je možné hrát s kartičkami „Rychlého startu“

Hodnocení jednotlivých částí:

  1. Nové hrací karty jsou dobře vymyšlené, přináší nové možnosti a krásné jiné ilustrace než na původních kartách.
  2. Rychlý start je společně s novými asistenty jednoznačně nejzajímavější část rozšíření. Pocity, kdy na začátku musí hráč zkombinovat možnosti, který asistent se mu nejvíce hodí k vybrané hnědé metropoli, společně s kartičkou rychlého startu, aby vše dobře fungovalo, vytváří zvláštní a nevšední herní zážitek. Všechny činy hráče se do konce hry odrážejí na tomto výběru a každý u stolu tak dělá něco jiného. Rychlý start doporučuji ke všem variantám her.
  3. Varianta „Závod o metropole“ byla celkem napínavá záležitost, kdy jsem s jednou metropolí počítal a byla mi protihráčem nečestně „vyžrána“ na poslední chvíli.
  4. Při hře s variantou „Muzeum“ nemusíte nutně objevovat, můžete klidně pokračovat ve své klasické strategii, což se na konci hry ani nijak nemusí projevit na bodování, ale zase je škoda nevyužít bonusu z Muzea.
  5. „Výběr metropolí“ je velice asymetrická a výborná varianta a pokud jste do teď málo kombinovali s kartičkou „rychlý start“ a s asistentem, budete se teď rozhodovat ještě déle.

 

Autor: Vladimír Suchý

CZ distributor: MindOk

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 40 minut na hráče

Doporučený věk: 12+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
85 %
Znovuhratelnost
85 %
Pochopitelnost
85 %
Zpracování
85 %
Robert Tuharský
Vášnivý hráč deskovek, M:TG a gamebooků. Snažím se i o něco jako natáčení videí na Youtube a často se věnuji sledování filmů.
deskovka-podmorska-mesta-nove-objevy-prozkoumejte-morske-dno<font size="3">Celkově se tedy jedná o zdařilé rozšíření k již tak skvělé hře a mohu ho s klidem doporučit. Jediné mínus je maličko vyšší cena, která je téměř stejná jako základní hra. Možná by stálo za úvahu, dát k dispozici k prodeji pouze karetní část rozšíření za přiměřenou cenu. Cena hry: 949 Kč Hra odpovídá ceně: 800 Kč <br/>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno