Desková hra Čtyři zahrady, navržená českým deskoherním autorem Martinem Doležalem, přináší do světa stolních her svěží závan inovativními herními mechanismy a okouzlujícím herním designem. Hra, kterou u nás přineslo na pulty obchodů vydavatelství Albi, vznikla již v roce 2018 vydavatelstvím Korea Boardgames a o dva roky později zaplavila trh v Jižní Koreji. Později díky Dice Tower Essential vyběhla v USA a v roce 2023 i u nás. Hra se jako taková navíc pyšní unikátní komponentou – třírozměrnou překrásnou pagodou hrající klíčovou roli.

Hra nás přenáší do starověkých zemí Asie, kde hráči soupeří o to, kdo vybuduje nejkrásnější zahradu kolem centrální pagody zasvěcené čtyřem bohům. Hráč, jenž dokáže nasbírat nejvíce bodů za své zahrady, bude korunován novým vládcem království. Jedno toto klání je vhodné pro 2 až 4 hráče starší 10 let a zabere přibližně 45 minut, což mohu potvrdit, že se reálně dá stihnout včetně úvodní velmi krátké přípravy hry.

Jak jsem lehce nastínil, příběh hry se odehrává v mystickém království, kde královna onemocněla a svolala svůj lid, aby vybral jejího nástupce. Ten, kdo postaví nejkrásnější zahradu, získá korunu. Následníka vybírají sami bohové sídlící v pagodě. Hráči tedy nejen budují své zahrady, ale také se snaží získat přízeň bohů.

Herní mechanismy jsou založeny na chytrém využití karet v ruce a sbírání sad, přičemž hráči využívají rotující pagodu k získávání zdrojů. Pagoda je rozdělená do čtyř úrovní, přičemž každá úroveň poskytuje různé zdroje – dřevo, kámen, trávu a vodu. Hráči musí pagodu otáčet a získávat zdroje potřebné k dokončení svých zahradních karet. Každá karta zobrazuje panoramatickou část zahrady a hráči je musí postupně dokončovat, aby získali body nebo výhody ke snadnějšímu dalšímu postupu hrou.

K provádění jednotlivých akcí hráči používají karty, které mají ve své ruce – návrh části zahrady, získání zdrojů, ať už z pagody nebo za pomocí žolíka si vybrat, jenž chtějí ze společné zásoby surovin nebo využít rikšu k umístění surovin ze své zásoby na karty zahrad, které chtějí postavit. Asi nejzásadnější herním akcí je získávání surovin z pagody. Právě tato akce dovoluje otočit pagodu a získat konkrétní zdroje. Každá úroveň pagody má na svých čtyřech stranách různé hodnoty zdrojů, od nuly až po tři zdroje. Vtip je však v tom, že hráči mohou získat pouze ty zdroje, které jsou aktuálně zobrazené na straně pagody, jenž je k nim otočená.

Přečti si  Destiny 2: The Final Shape - Grandmaster Excision přichází 18. června

To vytváří dost napínavé a především nepředvídatelné situace, kdy se váš plán nezdaří, protože hráč před vámi pohnul pagodou tak, že potřebné suroviny nenasbíráte. Navíc je dost důležité, jakým způsobem s ní hráči manipulují. Každá karta umožňuje otočit pagodu jiným způsobem, přesněji řečeno, kterým patrem je možné hýbat, což znamená, že hráči musí pečlivě zvážit, kdy a jak otočit pagodu, aby získali potřebné zdroje. Vypadá to, že by to mohlo být poměrně strategické, ale jak jsem zmínil, vzhledem k faktu, že vaše plány protihráči dokáži zmařit během jednoho kola, jde spíše o velmi příjemnou rodinnou hru než o hluboké analytické dumání ve stylu euro her. Ale troufám si říct, že na tuto cílovou skupinu autor ani nemířil.

Hra také zahrnuje mírně škodící prvek, kdy hráči mohou přímo ovlivňovat skóre ostatních. Když hráči dokončí panoramatickou kartu, získávají mimo jiné body na jedné ze čtyř bodových škál bohů. Každá škála má omezený počet bodů, jenž mohou hráči získat, a jakmile hráč dosáhne maxima, může začít snižovat skóre ostatních hráčů na této stupnici. Tento prvek přidává hře míru interakce a soutěživosti.

Přečti si  Ponořte se do alternativní historie Viktoriánské Anglie s hrou Ada's Dream

Komponenty hry jsou vysoce kvalitní a zahrnují krásně zpracovanou 3D pagodu, která je pevná a odolná. Tedy skládat ji nebylo úplně snadné, ale při manipulaci s kartonem a plastovými části to tak občas bývá. Nicméně jedno velké, ale opravdu velké plus u mě autoři mají díky parádnímu insertu, kde má vše své místo. Včetně jednotlivých pater této pagody. A samotné postavení jednotlivých pater je už jen otázka opravdu 10 sekund i u lidí, kteří nejsou úplně manuálně zruční. Věřte mi, to už pak zvládne každý. Karty jsou dobře čitelné a jejich design přispívá k celkovému estetickému dojmu hry. Dřevěné figurky zdrojů jsou také příjemné na pohled i na dotek a přispívají k celkovému pocitu z hry. Jejich použití pro stavbu jednotlivých částí zahrad jsou navíc propojeny s vyobrazením zahrady, tzn., kde je na části zahrady voda, tak je i voda potřebným zdrojem k její výstavbě.

Čtyři zahrady je hra, jenž osloví hráče, kteří mají rádi rodinné hry s vysokou mírou interakce. Hra nabízí zajímavou kombinaci sbírání sad a správu zdrojů s inovativním prvkem rotující pagody přinášející nové výzvy při každé partii. Hra je relativně rychlá a přístupná, což ji činí ideální volbou pro herní večery s přáteli nebo rodinou. Osobně ji mám „v hlavě“ a v poličce zařazenou vedle titulů jako Výpravy do minulosti, Kvedlalové z Kvedlinburgu nebo Azul. Ano, jde o hry herně naprosto odlišné, ale společnými jmenovateli jsou již tolikrát zmíněná rodinná hra, svižnost a nenáročnost pravidel. Když už jsem u nich, tak jejich přečtení nezabere více jak deset minut a jejich pochopení je opravdu snadné.

CZ Distributor: Albi

Počet hráčů: 2 – 4

Přibližná herní doba: 45 minut

Doporučený věk: 10+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
90 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
95 %
Zpracování
90 %
deskovka-stante-se-vladcem-s-ctyrmi-zahradamiČtyři zahrady považuji za skvělý přírůstek do sbírky každého milovníka rodinných her. Její inovativní prvky a krásný design ji činí jedinečnou a nezapomenutelnou hrou, kterou ocení nejvíce milovníci rodinných her. A co určitě stojí za zmínku je fakt, že za herním návrhem stojí česká stopa v podobě Martina Doležala.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno