V roce 2011 přišla na světlo světa hra The Elder Scrolls V: Skyrim, kterou vydala společnsot Bethesda. Tato hra se stala jedním z největších milníků v historii videoher a získala si miliony fanoušků po celém světě. Na PlayStation 3 jsem strávil hodiny ponořený do tohoto rozsáhlého světa plného zajímavých postav, vedlejších úkolů a nelítostných dungeonů. I po letech, kdy jsem přešel na PlayStation 4 a Nintendo Switch, mě Skyrim stále fascinuje a objevuji nové a nové questy a jeskyně. Představa přenést tak bohatý a otevřený svět do podoby deskové hry mě nenechala chladným a jsem moc rád, že se mi tato velká příběhová hra dostala do rukou.

20240519 121322

Na pultech obchodů najdete tento titul pod přesným názvem The Elder Scrolls V: Skyrim – Dobrodružná hra plně v českém jazyce díky společnosti ADC Blackfire, která se v posledních měsících, možná i letech odhodlala portfolio rodinných deskových her obohatit o velké deskové hry inspirované videoherními předlohami a servíruje nám jednu za druhou. Namátkou zmíním Zaklínač: Starý svět, Assassin’s Creed: Brotherhood of Venice – české vydání, Cyberpunk 2077: Gangy Night City a mnoho dalších. Pro úplnost zmíním, že Skyrim je kooperativní hra pro 1 až 4 hráče s doporučeným věkem od 14 let a jedna partie zabere 60 až 120 minut podle zvoleného scénáře a množství hrdinů okolo stolu.

20240519 121900

První dojmy z této deskové hry byly pro mě trochu smíšené. Nechápejte to špatně: produkční hodnota je na vysoké úrovní, a navíc je v krabici i použitelný insert. Velká herní mapa, karty a kostky jsou dobře zpracované a detailní plastové figurky postav přinášejí atmosféru videoherního světa. Při pohledu na grafické ilustrace na kartách se mi vybavují vzpomínky na stovky hodin s ovladačem v ruce. To vše musím chválit. Horší je to s pochopením pravidel, které nejsou nikterak náročná. Přestože jsou dle mého názoru přeložená dobře, bohužel v některých ohledech jsou nedostatečně vysvětlena a vyžadují časté konzultace na fórech. Jakmile se je však naučíte, hra plyne přirozeně a snadno.

20240519 124406

Skyrim – Dobrodružná hra nabízí hráčům možnost ponořit se do příběhu odehrávající se  před událostmi videoherní předlohy. Hráči se ujmou role členů organizace zvané Čepele a budou čelit výzvám ve světě rozervaném občanskou válkou. Každý hráč si vybere postavu s různými schopnostmi, jenž se během hry dále rozvíjejí. Hráči sledují své zdraví, výdrž a magii na individuálních deskách hráčů, zatímco sbírají vybavení, vylepšují je a očarovávají své zbraně a brnění.

Přečti si  Dalším hrdinou Overwatch 2 je Juno, dorazí 20. srpna

20240519 123628

Hratelnost Skyrimu se točí kolem tahových akcí hráčů. Hráči mohou spolupracovat na plnění různých úkolů, které hra nabízí, nebo se věnovat svým osobním cílům. Každá kapitola přináší nové dobrodružství, jenž musí hráči překonat společně, a přitom prozkoumávat dungeony. Herní plán je rozdělen do různých oblastí s pevnostmi a jeskyněmi, které jsou hráčům dobře známé z videoherní předlohy. Mimochodem, jestli se mě osobně líbila herní mapa u Zaklínače: Starý svět, tak u Skyrimu je to ještě o level výše. Hráči se neustále potýkají s hrozbami od nepřátel a různých událostí, jenž jsou ve hře reprezentovány žetony hrozby. Tyto žetony fungují jako časovače způsobující selhání při plnění úkolů nebo uzavření pevností, pokud nejsou včas odstraněny.

20240519 123804

Každé kolo začíná otočením karty událostí, která může přidat nové globální úkoly, dočasné efekty nebo příval nepřátel, jako jsou trollové a upíři. Poté hráči mohou přesunout své postavy na herním plánu směrem k svým cílům. Místo, kde se hráči zastaví, určuje, jaké akce mohou provést, ať už jde o interakci s úkoly, boj s nepřáteli nebo prozkoumání dungeonu. Boj je řešen pomocí hodu kostkami, kde každý typ zbraně nabízí unikátní možnosti. Hráči mohou spojit své síly v boji a využít výhod svých speciálních schopností a zvýšit pravděpodobnost úspěchu.

20240519 123552

Jednou z mých oblíbených částí hry je možnost levelování postav. Jak hráči plní úkoly a vítězí v bojích, získávají zkušenostní body umožňující zlepšovat své dovednosti a získávat nové schopnosti. Každá dovednost přidává kostky do testů nebo poskytuje další výhody, což přidává další možnosti rozvoje postavy. Když dosáhnete maximální úrovně dovedností, hráči mohou povýšit ještě na legendární úroveň, což ještě více zvyšuje účinnost a z hráčů se stávají chodící monstra.

20240519 123013

Příběh hry je prezentován číslovanými kartami, které se mění podle rozhodnutí hráčů a úspěchů či neúspěchů v úkolech. Tím se otevírají nové cesty a možnosti, což přidává na znovuhratelnosti. Každé rozhodnutí má dopad na další vývoj příběhu a umožňuje hráčům vytvářet vlastní unikátní příběhy v rámci herního světa. Nemohu říct, že bych si tento systém neužil nebo že by nefungoval efektivně, jen na mě některé příběhy působily trochu plitce. Což pramení z mé „nemlsnosti“ tohoto univerza. Možná by pomohlo více textu, což by však už vyžadovalo jiné řešení, například obří knihou, jak ji známe třeba z hry Cestou necestou apod. Ale to by se zase z tohoto titulu stala dlouhá a rozvláčná záležitost na čtyři a více hodin. Takže záleží jen na preferencích hráčů.

Přečti si  Prozkoumejte Freudovu Vídeň v Cesta do nevědomí

20240519 123059

Nicméně, když odmyslím tuto věc, tak i tak mě samotný herní zážitek z deskového Skyrimu vrací zpět do digitálního světa, který jsem si tolik oblíbil. Možnost volby a rozvoj postavy, spolupráce s ostatními hráči a neustálé výzvy dělají z této hry jedinečný zážitek. I když některé prvky mohou být pro nové hráče obtížné a pravidla vyžadují čas na osvojení, je hra velmi přístupná a zábavná.

20240519 124150

Skyrim: Dobrodružná hra nabízí hráčům mnoho hodin zábavy a je skvělým způsobem, jak se ponořit do světa Tamrielu mimo obrazovky. Fanoušci série The Elder Scrolls si tuto hru jistě oblíbí a ocení věrnost, s jakou byl digitální svět přenesen na stůl. Osobně jsem hru hrál v různých počtech hráčů, od sólo her až po hry se čtyřmi hráči, a každý zážitek byl unikátní. Zatímco sólo hra nabízí intenzivní výzvu, hry ve větším počtu hráčů přinášejí více plánování a spolupráce. Mně osobně nejvíce sedělo, když jsme se do jakéhokoliv dobrodružství pustili ve dvou. Vše přirozeně plynulo a bez zbytečných průtahů. Moje zkušenosti s oběma kampaněmi byly pozitivní, ačkoli druhá kampaň byla výrazně obtížnější, což kvituji pozitivně. Krom těchto kooperativních výzev pravidla počítají i s kompetetivní možností. Je toho zkrátka opravdu hodně co lze v této deskové hře dělat a strávit s ní desítky hodin.

20240519 121612

CZ Distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60 – 120 minut (většina scénářů je dohrána okolo 2 hodin. Ve větším počtu hráčů se může natáhnout)

Doporučený věk: 14+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
85 %
Znovuhratelnost
85 %
Srozumitelnost pravidel
60 %
Zpracování
90 %
deskovka-the-elder-scrolls-v-skyrim-dobrodruzna-hra-je-krok-do-sveta-tamrielu-na-stolech-u-hracu-v-pohodli-domovaThe Elder Scrolls V: Skyrim – Dobrodružná hra hodnotím velmi kladně. Přestože hra má své nedostatky, jako je vysoká pořizovací cena, trochu zmatečná pravidla, její silné stránky v podobě dobrého příběhu, kvalitních komponent a vysoké míry znovuhratelnosti převyšují tyto drobné neduhy. Pokud jste fanouškem série The Elder Scrolls nebo hledáte komplexní a zábavnou příběhovou hru, která vás vtáhne do svého světa, Skyrim: Dobrodružná hra je rozhodně hodna vaší pozornosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno