“Vojáci, horníci, přátelé, trpaslíci. Dnes nebo nikdy!”

– neznámý trpaslík poháněn zlatem

Nová, kooperativní hra od německého autora Reinera Knizia dorazila již i na český trh díky vydavatelství TLAMA games. Společně se tak podíváme na obranu pevnosti trpaslíků před nájezdy hord orků, zlobrů a skřetů. Čeká nás tak spousta akce, deckbuildingu a utrpení z případné porážky.

Příběh nás zavádí do fantasy středověkého světa, kde hráči, jakožto banda až pěti trpaslíků, našla zlatou žílu. Uplynul nějaký čas a aby se hamižní trpaslíci nemuseli dělit, tak vytvořili opevnění, které má zamezit vstupu všem nezvaným hostům. To se ovšem dozvěděli zelenokožci a oblehání tak začíná tam, kde i hra samotná. Vašim cílem je tak vykopat tunel a utéct skrz něj, jelikož jiné východisko je v nedohlednu. No a myslíte si snad, že to bude jenom tak? Pro překonání nájezdů máte k dispozici pouze základní hornické vybavení, a tak kromě samotného kopání, musíte zpracovávat běžné suroviny, díky kterým si budete moci vytvořit něco lepšího, od vozíku na kamení po balistickou věž, kterou budete opravdu potřebovat.

Rozhodně je potřeba začít recenzi tím, co vás uchvátí na první pohled, což je… herní plán? Přiznám se, že nevím, jak lépe popsat obsah krabice, který celkově slouží jako unikátní herní plocha. Ihned si tak po otevření všimnete hradeb a namalovaných boků, které neslouží jenom jako design, ale i jako určení směru, který je potřeba řešit během hraní, což vysvětlíme později. Po “vyplokání” a troše lepení oboustrannou lepící páskou, která je součástí balení, připravíte svou partu do středu pevnosti, zelenokožce dáte do společné zásoby, namícháte karty a hurá na hraní. Upozornění: Krabice není KALLAX friendly (nevejde se o několik milimetrů do fochů z velko-obchodu IKEA – série KALLAX, která se využívá jako standard pro deskové hry)

Velmi zkráceně co vás tedy čeká. Každý hráč začíná s 12 kartami, z nichž na začátku 2 zahodí do doby, dokud se nebude míchat balíček zpět do ruky, čímž se primárně ovlivňuje průběh celé hry. Může se tak klidně stát, že drahý předmět, který jste si předchozí kolo koupili, jste si po zamíchání takto odhodili a další dvě kola budete bez něj. Stejně tak ovšem můžete zahodit kartu orka, což vysvětlím později. Pak už si jenom líznete pětici karet, zkontrolujete, jestli nemáte případné, již zmíněné, orky a můžete hrát akce zobrazené právě na kartách. Standardně se jedná o chůzi, zpracování materiálu, útok a kutání dolu. Když natěžíte dostatečný počet materiálu, tak si můžete vyměnit jednu svoji kartu z ruky za některou v nabídce, na kterou máte suroviny. Vždy vám tak zůstane celkem 12 karet a toto číslo je neměnné, stejně jako například ve hře Gloomhaven. Karet je několik druhů, a dokonce se rozdělují na běžné, epické a legendární. Je tak potřeba uvažovat, zda chcete šetřit déle, ale zato mít lepší kartu nebo jít spíše do těch levnějších a mít tak pokrytou kvantitu. V celém balíku jsou ovšem dvě speciální karty, které nejdou zničit, a to jsou orkové. Ve chvíli, kdy máte takovou kartu na ruce, tak nejenom, že přicházíte o jednu z akcí, ale zároveň spouštíte událost obléhání orků. V těchto událostech je jejich vytváření, pochod, či dovoz těžké techniky, takže můžete očekávat bombardování… řekl jsem toho málo? No vlastně ano, jedeme dál. Abyste se dostali pryč a mohli tak vyhrát, musíte vykutat důl. Což je akce, která je nejvíc potřebná, jelikož nějak vyhrát musíte, ale zároveň hráči nic nepřidá, tak ji nechce nikdo dělat. To by ovšem nebylo jenom tak, protože po vydolování každé části přiskočí skřeti, o které se musíte postarat. Zároveň musíte bránit celou pevnost. Zároveň sbírat materiály na lepší vybavení. *PRÁSK!* Kdybych pokračoval, tak vám z těch možností dost možná praskne hlava, nicméně co je potřeba říct je fakt, že vše je krásně přehledné a není třeba se obávat nějakého nepochopení. Objevte si tak vše sami a hlavní je, ať se dobře bavíte.

Ačkoliv se to možná z popisku nezdá, tak se jedná spíš o deckbuilding pro začátečníky. Hra jako taková nepatří zrovna k těm nejtěžším a věřím tak, že pokud chcete začlenit mladší jedince domácnosti k těmto stylům hraní, kdy je třeba uvažovat, jaké karty jsou potřeba a co udělat jako první, tak rozhodně můžeme doporučit. Pokud jste ovšem zkušení hráči kompetitivních deckbuildingů, jako je třeba Star Realms, Ascension a podobné, tak na vyzkoušení určitě zajímavá záležitost, ale nemyslím si, že jste správná cílová skupina.

Na závěr musíme určitě pochválit kvalitu všech komponent. Postavy trpaslíků a zelenokožců jsou z velmi tvrdého kartónu a stojánek na ně je chytře udělaný tak, aby vám nepoškodil spodní část (pokud jste hráli Gloomhaven, tak víte, jaké bylo utrpení vkládat postavy do nich). Karty se nelámou a ani po několikátém hraní bez obalů neprojevují sebemenší náznaky poškození. Všechny žetony jsou dřevěné, což nemůže být snad nikdy špatně a co se týče plastu, tak se jedná pouze o výplň krabice, jako jsou hradby, či mantinely. Spoustu plastu navíc na začátku zakryjete již zmíněným lepením kartónových komponent, takže se netřeba obávat nekonečné šedi levného materiálu. Suma sumárum se jedná o dobrou rodinou hru, kterou oceníte jako zajímavé dobrodružství, když se vám nechce moc přemýšlet, ale chcete dostat děti od těch všech počítačů a internetů. Na desko-herní večery s přáteli, se kterými projíždíte velké, těžší deskovky to už tak slavné není. Krásné prostředí a design karet určitě potěší, či minimálně neurazí a hlavní mechanika deck-buildingu je naprosto perfektně zpracována, kde prvek náhody dvou odhozených karet přidává parádní šmrnc do toku hry.

Autor hry: Reiner Knizia

CZ distributor: TLAMA games

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60+ minut

Doporučený věk: 10+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
60 %
Srozumitelnost pravidel
70 %
Zpracování
90 %
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-the-siege-of-runedar-jenom-jedna-cesta-vede-ven<font size="3"> Hra jako taková je vydařené dílo, přinášející něco zajímavého mezi ostatní kousky. Přeci jenom zase tak často se vám nestane, abyste využili krabici jako hrací plochu. Reálně by se dalo několik věcí zlepšit, jako například alternativnější karty, nicméně jakožto příjemná kooperativka pro desko-herní odpoledne s rodinou určitě perfektní možnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno