Asus letos na veletrhu MWC v Barceloně představil hned několik verzí ZenFone 5. A my se dnes díky českému zastoupeni Asus podíváme na jeho základní model.

Na první pohled vás okamžitě zaujme displej s poměrem stran 19:9, který vyplňuje takřka celou plochu zařízeni a je ohraničen jen minimálním rámečkem. Díky tomu není telefon extrémně velký a vejde se pohodlně do kapsy. Krásný dojem kazí jen záložka (notch), v horní části displeje kde se ukrývají senzory kamera a reproduktor. Záložku naštěstí po softwarové aktualizaci můžete alespoň schovat a pote již nepůsobí již za tak rušivě. Trochu na schodu je fakt, že Asus neosadil telefon OLED displejem a tak je ve tmě vykrojeni stále patrné. Záda telefonu působí kovovým dojmem a sbíhají se k senzoru otisku prstů, který je umístěn uprostřed nich v ideální pozici, takže jej velmi snadno a téměř okamžitě nahmatáte.

Co se střev telefonu týče, tak Zenfone 5 je poháněn výkonným procesorem Snapdragon 636. Jedná se o výkonný procesor pro mobily střední třídy. K plynulému běhu mu dopomáhá 4GB operační paměti a 64GB vnitřní paměti, na kterou uložíte v celku slušnou porci dat. A to i presto, že si samotný systémem trochu místa usurpuje pro sebe. Navíc je telefon vybaven hybridním rozšiřujícím slotem, kam lze umístit buď druhou SIM, nebo paměťovou kartu.

Telefon v době testu pohaněl Android 8.0 s nadstavbou od Asusu, která však není nikterak rušivá a ani neobsahuje zbytečný balast, jako je tomu u některých konkurenčních zařízeni. Systém je svižný a Asus vsadil na tolik populární umělou inteligenci, která vám bude na pozadí řídit radu akcí telefonu. Díky tomu telefon s 3300mAh baterií dokáže vydržet opravdu dlouho a to i v případě intenzivního používaní. Ovšem občas pro výdrž baterie obětuje některé aplikace na pozadí, které na to úplně stavěny nejsou. Může se tak stát že notifikace o novinkách v aplikaci získáte až při samotném zapnutí dané aplikace. Dále dokáže telefon chytře napovídat, které aplikace spouštíte nejčastěji a ty vám umístí na rychlou volbu. Umělá inteligence je v provozu i při nabíjení kde se telefon učí, jak s ním pracujete a jak často jej nabíjíte, tím šetři baterii, ale současně se dostatečně rychle nabiji, O což se postará rychlé nabíjení QuickCharge.

V Asusu mysli také na zabezpečení telefonu  a tak Vás ZenFone 5 již při prvním spuštění okamžitě vyzve k zadání PINu, otisku prstu, či skenu tváře. Pro odblokování zabezpečení můžete využít jak odemykání obličejem tak čtečku otisku prstu, která je rychlá a reaguje okamžitě a navíc nabízí i základní gesta, kdy si například s její pomocí můžete stáhnout horní lištu,

Přečti si  Generální ředitel společnosti Valve naznačuje, že Steam by se mohl do konce roku dostat na konzole

Jak už samotná krabička napovídá Asus se u tohoto modelu soustředil hlavně na fotoaparát a snaží se tak prorazit mezi fotomobily. Musím řici, že se mu to celkem daří. Duální kamera ve spojení s umělou inteligencí, která okamžitě nastavuje scénu podle toho, co fotíte, odvádí skvělou práci. 12MPx senzor od Sony se světelností f/1,8 vytváří krásné snímky i za špatného osvětlení a se 4 fázovou optickou stabilizací je udrží krásně ostré. Druhá kamera je 8MPx se světelností f/2,2 a díky širokému 120° záběru je ideální pro panoramatické snímky. Co se videa týče, tak ani zde telefon nikterak nezaostává a je schopen pořizovat záběry až v rozlišení 4K při 30fps ovšem v případě Full-HD je možno zaznamenávat až se 120fps a v prápadě HD rozlišení je to až 240fps, tomu pomáhá 3-osá elektronická stabilizace obrazu.

Přečti si  Členové Xbox Insider se mohou zaregistrovat, aby si mohli zarezervovat a zakoupit Xbox Series X / S
Noční scéna fotografována Zenfone 5 – fotografie bez dodatečných úprav pouze ořez

Ve hrách Zenfone 5 také nezaostává. Přesto že je ale psán jako podporovaný na stránkách EpicGames, tak se nám bohužel populární Fortnite spustit nepovedlo. S dalšími náročnějšími hrami ale problém neměl. A PUBG nebo Galaxy On Fire běžely nádherně, bez sebemenších zaškubnutí. Tomu pomohl i Velký a jasný IPS panel, který, nabízí parádní podívanou.

Pokud vám tedy nevadí záložka a chcete pěkný moderně vyhlížející kousek za příjemnou cenu, pak směle do toho. Osobně bych ale maličko připlatil za verzi 5z kde získáte mnohem výkonnější procesor a to Snapdragon 845.

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti ASUS.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno