Nová studie univerzity v Montrealu naznačuje, že hraní FPS v dlouhodobém horizontu může mít nepříznivé účinky na mozek hráče.

Videohry si vždy našly způsob jak zaujmout v obecných mediích zejména divokými obviněními ze strany lidí, kteří v životě nedrželi ovladač v ruce. Velmi často prohlašují, že videohry jsou příčinou násilí, sexismu, podporují nejrůznější předsudky, nebo že poškozují mozek.

Battlefield 1 Beta Top Screen

Ale co když to poslední jmenované prohlášení je pravdivé? Studie v průběhu let potvrdili pozitivní účinky vybraných videoher na seniorech a to včetně zlepšení motorických dovedností, zlepšení potíží s pamětí a ještě řadou dalších.

Nová studie Kanadské univerzity v Montrealu se domnívá, že možná nalezla spojení mezi hráči FPS a určitém druhu poškození mozku. Studie se prováděla na stovce vybraných účastníků, kteří byli požádáni aby hráli 90 hodin střílečky, jako například Killzone, Call of Duty a Borderlands. Po hraní těchto her studie ukázaly výrazně nižší úroveň šedé kůry mozkové ve srovnání s lidmi, kteří nehrají videohry vůbec. Vědci tvrdí, že FPS hra aktivuje tzv. část „autopilota“ mozku, což umožňuje aby se hypokampus zmenšil oproti své standardní velikosti a s postupem času to může vést až ke ztrátě paměti, depresi a schizofrenii.

Přečti si  Splinter Cell Remake by mohl obsahovat technologii, která umožní nepřátelům detekovat hráče pomocí Ray-Traced Reflections

mozek

Navzdory tomu, jak to vypadá strašidelně, vědci v zahraničí opatrně upozorňují na to, že z této studie nevyvozují žádné pevné závěry, protože je to jen jedna studie s vybranou malou skupinou účastníků.

Dřívější studie anglického vědeckého týmu potvrdila, že hraní her zejména FPS má velký vliv na rozhodovací systém mozku, a že jedinci hrající tento druh her jsou schopni v daleko kratším čase zanalyzovat situaci a učinit rozhodnutí.

Škoda jen, že se studie nezabývala i variantou poškození mozku kombinací FPS her společně s návykovými látkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno