V Americe došlo v sobotu 3. srpna opět k hromadným útokům, kdy ve Walmartu v El Paso v Texasu zabil střelec 20 lidí a o několik hodin později v neděli 4. srpna ráno zabil další střelec devět lidí v Daytonu v Ohiu.  Stejně jako u většiny podobných incidentů se objevila debata o tom, co za těmito útoky stojí a někteří politici, včetně prezidenta Donalda Trumpa , ukázali prstem na videohry.

Musíme zastavit oslavu násilí v naší společnosti,“ řekl Trump v projevu po střelbě. To zahrnuje hrůzostrašné videohry, které jsou dnes běžné. Dnes je příliš snadné, aby se mládež obklopila kulturou, která oslavuje násilí. Musíme to zastavit nebo podstatně omezit a musí se začít okamžitě.“

Tento komentář měl okamžitý dopad na herní průmysl, protože se začaly celosvětově propadat akcie videoherních společností. Jak uvádí reportérka Wall Street Journal Sarah E. Needleman, Activision Blizzard klesl o 6,6%, zatímco Take-Two Interactive poklesl o 5,9% a EA kleslo o 4,5%. Kromě samotných vydavatelů videoher mají komentáře Trumpa také dopad na maloobchodníky s videohrami, kde největší pokles zaznamenal již tak propadající se GameStop. 

Clintonová opět proti Trumpovi

Na stranu videoher se postavila bývalá senátorka Spojených států a ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která zveřejnila na Twitteru zprávu obhajující videohry. Clintonová, která byla v minulosti vůči videohrám silně kritická uvedla, že problém nejsou videohry, ale zbraně. “Lidé hrají videohry prakticky v každé jiné zemi na planetě. Rozdílem jsou ale zbraně.

Přečti si  Přichází PlayStation Days of Play 2021

Zpráva poslaná příspěvkem Clintonové na Twitteru je jasná. Žádná země na světě nezažívá hromadné střílení, ani zlomek rychlosti v jaké k tomu dochází v USA.  Přesto jsou videohry, včetně těch násilných snadno dostupné a hrají se prakticky ve všech zemích. Moderní výzkum dokonce ukázal, že násilné videohry mohou mít opačný účinek a poskytují únik místo rizikového chování. Navíc rozsáhlý výzkum ukazuje, že 80% masových střelců neprojevuje žádný zájem o videohry. 

Vyjádřila se také ESA

Asociace pro zábavní software bedlivě sledovala debatu o videohrách a zejména potom Trumpovo obvinění a vydala následně prohlášení. V něm společnost citovala vědecké studie, které prokázaly, že způsobené násilí se zbraněmi nijak nesouvisí s videohrami.

Jak jsme uvedli na setkání videoher v Bílém domě v březnu 2018, četné vědecké studie prokázaly, že mezi videohrami a násilím neexistuje kauzální souvislost. Více než 165 milionů Američanů si videohry užívá a miliardy lidí hrají videohry po celém světě. Jiné společnosti, kde se videohry hrají velmi vášnivě, nesouhlasí s tragickou úrovní násilí, ke kterému dochází v USA. Videohry pozitivně přispívají společnosti, od nových lékařských terapií a vylepšení, vzdělávacích nástrojů, inovací v podnikání a dalších. Videohry pomáhají hráčům spojit se s rodinou a přáteli, uvolnit stres a bavit se. Doporučujeme rodičům, kteří mají obavy z obsahu videoher podle věku, navštívit ParentalTools.org, kde se dozví více o tom, jaké hry se hrají v jejich domovech.“

Jedno je jisté videohry jsou prezidentu USA trnem v oku již dlouhou dobu a hledá jen důvody jak tento segment průmyslu začít ovládat.

10 KOMENTÁŘE

  1. A přiznat si vinu to ne to je jak o masakru na té škole kdo to odsral Marilyn Manson a hry? Amerika si za to může sama od kolonizovaní až po zvolení republikanských nácků jako Nixon nebo Trump

  2. Trump ma spravny nazor. Komplet bych to zakazal, bezcenne organismy jako ty, ktere zde prezentuji svou imbecilitu by ztratily smysl zivota a nektere tak asi ulehcily teto planete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno