Základní desky jsou při stavbě herních PC mnohdy podceňovány a řada uživatelů na nich šetří a raději své peníze přihodí na lepší grafickou kartu nebo procesor a to hlavně proto, že se jedná o hardware primárně spojen s výkonem. Ovšem skutečnost je taková, že bez kvalitního podvozku v podobě základní desky vám zůstane potenciál zbylého hardwaru tak nějak v šuplíku. Dnes se tak podíváme na nejnovější Základní desku ASUS ROG Stix X870E-E Gaming WiFi.
Hned na začátek je nutno říci, že se jedná o jednu z top základních desek aktuální nové řady 800, čemuž odpovídá i prémiová cena, která přesahuje hranici 12.000,- CZK, ovšem ASUS nyní nabízí cashback až v hodnotě 3.480,- CZK a to už je celkem zajímavé.
Desky řady 800 jsou plně podporovaly a maximálně vyhovovaly nový procesorům AMD Ryzen 9000, takže jsem tuto desku mohl testovat s procesorem Ryzen 9900X. doplněnou o vodní AIO chladič ASUS ROG Strix LCIII 360.
Tato základní deska navíc využívá mnoho vylepšení AI, zlepšuje přetaktování RAM, poskytuje spoustu fází napájení VRM pro přetaktování CPU a nabízí celou řadu konektivity a IO pro ty, kdo jsou posedlí výkonem.
Základní specifikace
- Patice: AM5 (LGA 1718)
- Čipset: X870E
- Form Factor: ATX
- Verze PCIe:: Uložiště PCIe Gen 5 – GPU PCIe Gen 5
- Rychlost paměti: 8000 MT/s (OC)
- Kapacita paměti: 192 GB DDR5
- VRM: 18 + 2 + 2 napájecí řešení dimenzované až na 110 A na stupeň
- M2 sloty: 2 x slot M.2_1 (Key M), typ 2242/2260/2280 (podporuje režim PCIe 5.0 x4)
1 x slot M.2_3 (Key M), typ 2242/2260/2280/22110 (podporuje režim PCIe 5.0 x4)
2 x slot M.2_4 (Key M), typ 2280 (podporuje režim PCIe 4.0 x4) - Konektivita: 2 x porty USB4 (40 Gbps) (2 x USB Type-C)
1 x port USB 20 Gbps (1 x USB Type-C s až 30W PD Fast-charge)
2 x porty USB4 (40 Gbps) (2 x USB Type-C)
1 x port USB 20 Gbps (1 x USB Type-C s až 30W PD Fast-charge)
10 x porty USB 10 Gbps (9 x Type-A + 1 x USB Type-C)
1 x port HDMI
1 x modul Wi-Fi
1 x Realtek 5Gb Ethernet
2 x pozlacené zvukové konektory
1 x optický výstupní port S/PDIF
1 x tlačítko BIOS FlashBack
1 x tlačítko Clear CMOS
Specifikace ukazují, že ROG Strix X870E-E Gaming WiFi je špičková základní deska.
Konektivita byla výrazně posílena na předním i zadním IO. Na přední straně mohou hráči využít header USB 3.2 Gen2x2 Type-C, dva headery USB 3.2 Gen1 Type-A a tři headery USB 2.0 podporující šest portů. Pokud jde o zadní stranu, je zde třináct portů: dva porty USB 4 Type-C s rychlostí 40 Gb/s, následované portem USB 3.2 Gen2x2 Type-C, který nabízí 30W napájení pro rychlé nabíjení. Dále má devět portů USB 3.2 Gen2 Type-A a jeden port USB 3.2 Gen2 Type-C. Je zde velmi solidní výběr a díky tomu, že všechny porty jsou vysokorychlostní, je IO ideální pro ty, kteří staví nejen herní, ale i pracovní nebo streamovací stroj.
Zvuk byl trochu ořezán a model X870E-E je vybaven pouze dvěma 3,5mm konektory a optickým S/PDIF. Ačkoli to pro nás není překážkou, je škoda, že tato deska neuspokojí ty, kteří mají pokročilé zvukové sestavy, ale popravdě jde o Gamingovou desku a všichni hráči snad používají kvalitní sluchátka. ROG STRIX X870E-E se dočkala vylepšení v oblasti připojení k síti, nyní je vybavena 5 gigabitovými sítěmi LAN a WiFi 7. WiFi 7 není tak vzrušující, protože pro využití plné rychlosti vyžaduje kompatibilní router, ale 5 Gigabit LAN nabízí vynikající rychlosti pro ty, kteří optické vysokorychlostní připojení.
Hlavním bodem, který si při prvním ohledání odnesete, je, že je tu jediný slot PCIe pro GPU je Gen 5, což v tuto chvíli očekáváme. Základní deska podporuje celkem 192 GB paměti s maximální přenosovou rychlostí 8000MT/s. K dispozici máte 3 možnosti úložiště PCIe Gen 5 M.2, které všechny podporují x4 linky, spolu s velkým množstvím připojení.
ASUS usnadňuje vložení disků jak jen se dá. Ve slotu je čtvercový kus plastu, který se jmenuje „Q-Slide“ a lze na něj připojit jakýkoli disk M.2 až do velikosti 2280. K dispozici je také balíček s jejich Q-Latches, který poskytuje způsob instalace nebo vyjmutí disku M.2 SSD bez použití nářadí. Všechny M2 sloty jsou vybaveny tepelnými podložkami, což je příjemný prvek
Mezi generacemi se příliš nemění verze PCIe a to, kolik linek PCIe je přiřazeno nejlepšímu GPU. Horní bezpečný slot je stále vybaven X16 linkami PCIe a je vyztužen kovem, aby unesl hmotnost těžších moderních GPU. Spodní slot lze použít pro přídavné karty, například střihové, ale v případě jeho použití by oba sloty byly ve výchozím nastavení X8.
Tato deska má stejný počet napájecích fází VRM (konfigurace 18+2+2) jako verze X670E, ale pro zlepšení výkonu bylo vyladěno přetaktování. Dynamický přepínač OC umožňuje nadšencům snadno přepínat mezi ručním přetaktováním pro vícevláknovou zátěž a PBO (precision boost overdrive) pro úlohy s jedním vláknem. PBO se také může zrychlit více než dříve, zatímco rychlosti základních taktů lze upravit tak, aby lépe ovlivňovaly limity výkonu a teploty. V tomto ohledu skvěle funguje i přítomná AI, která dokáže poskytnou velmi solidní základ pro následné ruční ladění.
Chladiče VRM jsou pokryty nápisem s motivem ROG, přičemž většinu zadního chladiče IO pokrývá tučný text „FOR THOSE WHO DARE“. Ve srovnání s předchozí generací je X870E-E mnohem propracovanější. Líbí se mi, že barevné provedení je ucelené. Chválím i mnohem méně agresivním RGB logo ROG, které se rozsvítí při zapnutí desky.
Čtyři sloty DIMM podporují na desce maximálně 192 GB. Možnost přetaktování je u ROG Strix X870E-E až 8400MT/s místo 8000MT/s u předchozí generace. ASUS u tohoto modelu změnil samotné sloty DIMM, když zavedla technologii „NITROPATH“, která snižuje rušení signálu. Použití kratších pinů, které se připojují k paměti RAM, a zlepšení cest na základní desce zvyšuje přenos dat mezi pamětí RAM a procesorem. Není jasné, jak moc to ovlivní výkon, ale je zajímavé sledovat, že i v této oblasti je stále co zlepšovat.
V horní části desky se nachází důležitý Q-Code LED displej, který zobrazuje spouštěcí kódy při zapnutí počítače a často dokáže pomoci s diagnostikou závad. Jsou zde také umístěny čtyři headery. Zleva doprava jsou to ‚CPU_FAN‘, ‚SYS_FAN‘, ‚AIO_PUMP‘ a ‚CHA_FAN5‘. Toto množství plně dostačuje a díky tomu, že jsou umístěny nahoře, je jejich zapojení pohodlnější. Další dva headery jsou na spodku desky, jedná se o „CHA_FAN1“ a „CHA_FAN4“, díky tomu dokážete vaše komponenty udržet v co nejoptimálnější teplotě.
ROG Strix X870E-E je vybavena třemi adresovatelnými 3pin RGB headery. Dva jsou ve spodní části vedle headerů ventilátorů a třetí je v horní části desky, těsně nad tlačítkem Start.
BIOS
BIOS desky ROG Strix X870E-E Gaming Wi-Fi je v podstatě standardem, na který jste dlouhodobě zvyklí. Obsahuje jak snadný, tak i pokročilý režim ladění. Snadný režim umožňuje zvolit profil paměti, vybrat spouštěcí jednotku, zvolit křivky ventilátorů a zobrazit důležité informace, jako jsou teploty a napětí procesoru. Pokročilý režim vám umožní ručně přetaktovat komponenty, pohrát si s nastavením PCIe, nastavit napětí a prakticky vše, co budete potřebovat k tomu, abyste ze svého hardwaru vyždímali maximum, pokud tedy víte, co děláte.
Sestava
- CPU: AMD RYZEN 7 9900X
- Chladič: AIO ASUS ROG Strix LCIII 360
- MB: ASUS ROG Strix 870E-E Gaming Wi-Fi
- RAM: 32 GB DDR5 Viper Gaming Xtreme 5 7600MHz
- M2: Crucial P5 Plus
- Zdroj: ASUS ROG Strix 1000W
Výkon
Vzhledem k faktu, že moje testovací sestava obsahovala DDR5 paměti, které se základní deskou a procesorem AMD příliš nekamarádily, tak všechna moje snaha o ruční ladění přišla vniveč, ale takty, kterých dosáhla samotná deska pomocí AI, jsou i tak velmi úctyhodné a příjemně mě překvapily. Deska byla schopna z procesoru na jednom jádru dostat takt 5625 MHZ, přičemž na všech jádrech se jí podařilo dostat na takt 5323 MHZ.
V AIDA64 Extreme potom dosáhla sestava s touto deskou na vysoké pozice, o čemž se můžete přesvědčit v pořízených screenech.
Co se propustnosti pamětí týče, tak i zde byly výsledky překvapivě velmi dobré například propustnost pamětí při čtení byla 90040 MB/s, při zápisu to bylo 101538 MB/s a latence byla 63,3 ns. Nutno poznamenat, že AI nastavilo časování pamětí na CL36-44-44-110 CR1, přičemž paměti samotné mají časování: CL36-48-48-84, ale jak jsem poznamenal na začátku toto jsou paměti, které více rozumím s CPU Intel.
Celkové hodnocení
ASUS Strix X870E-E Gaming WiFi je základní deska zaměřená na extrémní nadšence a hráče než na mainstreamový trh, čemuž odpovídá i její pořizovací cena. Má spoustu funkcí, které usnadní téměř jakýkoli použití. Její VRM podporuje i ty energeticky nejnáročnější procesory z nabídky AMD, a zlepšuje i výkon paměťových modulů. Skvělým přínosem je množství slotů pro M2 disky. Navíc deska vypadá i po designové stránce dobře. Osobně jsem byl nadšen i z možností, které mi nabídla v rámci ladění systému, i když jsem bohužel kvůli špatným pamětem nemohl zcela vyzkoušet její potenciál. Rozhodně bych tuto desku doporučil všem, kteří si plánují postavit výkonnou pracovní a herní stanici, která bude disponovat širokou konektivitou a dostatečným množstvím slotů pro ultra rychlá uložiště.