Mechanicko-membránová herní klávesnice ASUS TUF Gaming 5 představuje solidní periferii pro hraní her, ale pár nedostatků by se na ní přece jen dalo najít. I když hardcore pařani by mohli být v některých aspektech zklamáni, mase – řekněme středně pokročilých – hráčů, kteří jí vezmou na milost, odvede v bitvách cenné služby.

Na pohled – laciný kus plastu… s překvapením

Klávesnice ASUS TUF Gaming K5 na první pohled nijak zvlášť zajímavá není a upřímně jsem čekal trochu víc. Vizuálně se jedná o klasickou klávesnici standardního střihu a rozměrů. Zpočátku mě zarazilo celoplastové provedení, které je sice na omak příjemné, ale nepůsobí úplně bytelně a odolně, což je zvlášť u klávesnice z modelové řady TUF k zamyšlení.
Dušuji se tím, že toto provedení bylo zvoleno záměrně s ohledem na povrchovou úpravu, která je odolná vůči oděrům, tření a také vlhkosti v důsledku polití kapalinou o objemu až 60 ml. Takže – jedno vychlazený k večernímu streamu? Jo, proč ne? Dám si :D.
Zlí jazykové by řekli, že to nějaký takový kus plastu s blikajícími tlačítky. A svým způsobem by měli pravdu, ale my půjdeme dál a podíváme se na „klávesku“ blíže.

Přečti si  Režisér Daysd Gone otáčí a chválí fanoušky, protože petice za Days Gone 2 získala již 100 000 podpisů

„Princezna koloběžka“ mezi herními klávesnicemi

ASUS TUF Gaming K5 se chlubí tím, že představuje jakýsi hybrid mezi mechanickou a membránovou klávesnicí. Nepoužívá tedy klasické mechanické spínače, ale speciální Mech-Brane spínače, které kombinují přednosti obou typů. Tím umožňuje docílit potřebné odezvy při stisku a precizně a s citlivostí ovládat herní tituly. Výrobce zmiňuje také tichý chod, avšak na můj vkus „řvou“ klávesy docela dost a například při psaní delších textů (ano, tato recenze je psána s touto klávesnicí) mě osobně ono cvakání docela vyrušovalo od myšlenek – zvláště pak mezerník. Neumím si představit, že bych na klávesnici psal delší dokumenty dlouhodobě, den co den. Ale to je samozřejmě otázka vkusu a každý může intenzitu vnímat jinak. Pro uživatelské pohodlí je zde také ergonomická podložka pro ruce. Z hlediska designu jistě stojí za zmínku vyklápěcí nožky na spodní straně. Kromě zdvihu se vyznačují také gumovou vrstvou a spolu s dalšími gumovými ploškami se podílejí na tom, že klávesnice pevně drží na místě.

Přečti si  Warzone Season 3 Combat Pack je zdarma k dispozici pro předplatitele PlayStation Plus

Herní funkce a podsvícení

Skrze klávesy máte samozřejmě k dispozici celou řadu tradičních funkcí pro komfortní hraní, ať už se jedná o anti-ghosting, 24-key rollover nebo třeba vypnutí klávesy Windows. Nechybí ani tlačítka pro ovládání funkcí médií, jako nastavení hlasitosti nebo vypnutí zvuku.
A co by to bylo za herní klávesnici, kdyby neměla podsvícení? S řádnou péčí si můžete nastavit intenzitu podsvícení (4 stupně) a pohodlně přepínat mezi módy.
Nevím, zda je to vlastnost pouze mnou testovaného kusu, ale ne všechny klávesy jsou plně podsvíceny. Abyste rozuměli, znaky jako lomítka, závorky či písmena s háčky a čárky, nesvítí po celé ploše. Ne snad, že by to nějak bránilo v použití, ale jen to tak dokresluje úvodní rozpačitý dojem získaný hned v úvodu z dílenského zpracování.
Další pokročilé funkce, nejenom RGB podsvícení AURA Sync, ale také profily nebo makra, můžete nastavit a spravovat po instalaci softwaru ASUS Armoury II. Ale rovněž se tím nemusíte zdržovat a hned po připojení do USB portu můžete začít klávesnici používat standardním způsobem a s defaultními funkcemi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno