Narodit se s duší umělce je darem, ale i tak trochu prokletím. Prokletím, protože i umělecké oko se musí učit roky teorie barev, perspektiva, anatomie a tak dále. Měla jsem možnost otestovat grafický tablet s obrazovkou, který každému profesionálovi i začátečníkovi dozajista pomůže.

Hned po otevření balíčku mě zaujala samotná krabice, ve které se tablet nacházel, měla na sobě totiž krásnou ilustraci kosmonauta. Rozhodně však doporučuji krabici skladovat naležato, já musela nastojato ve skříni a po pár týdnech se mi ohnuly rohy krabice, ale to je taková drobnost.

(edit 29.3.2022)

Můj první dojem při pohledu na tablet byl takový, že je to opravdu elegantní krasavec. Tablet, který jsem dostala pro recenzi je zřejmě určen k tomuto účelu, protože se nejednalo o úplně nový kousek, folie již byla na tabletu nalepena. Ta se u nového zboží rovněž nachází, takže se nemusíte bát, že vám při přepravě poškrábe.

Základní parametry

 • rozlišení displeje- 1920 x 1080 Full HD
 • Rozlišení snímací vrstvy- 5080 lpi
 • Technologie displeje- IPS
 • Rozměr displeje- 15,4 palců
 • Color gamut- 99% Adobe RGB, 94% NTSC, 133% sRGB

Co vše balení obsahuje?

 • Americký napájecí zdroj, který zároveň funguje jako adaptér pro zástrčky i do jiných zemí, samozřejmě včetně EU. Nemusíte se tedy bát vzít tablet na výlet do zahraničí.
 • Velmi šikovné pouzdro s perem, které funguje na zacvaknutí a krom pera ( se super-duper názvem Stylus Elite Plus) obsahuje i sadu náhradních hrotů.
 • Kreslící rukavici, která zajišťuje že nebudete špinit obrazovku tabletu a hadřík na otírání obrazovky (ten v mém balení chyběl).
 • Návod a záruční list.
 • Kompletní kabeláž.
 • Tablet XP-Pen Artist Pro 16.

Postranními tlačítky můžete regulovat jas obrazovky.

Stylový a odolný dizajn

Tablet se povedl nejen po estetické stránce, ale působí pevně, hladce a odolně. A to dokonce do takové míry, že vyhrál Red Dot’s Contemporary Good Design ocenění za vzhled.

Pero Stylus Elite Plus svou citlivostí zaručí, že si zbytečným tlakem na obrazovku nepoškrábete pracovní plochu.

Tak to tedy zapojíme?

V prvé řadě si uklidíme stůl, tablet má totiž 34,1 cm na délku a 19,2 cm na výšku, elegantní placka tak opravdu nějaké to místo zabere.

Samotné zprovoznění je bezproblémové, 3v1 redukci zapojíte tak, že HDMI a černou USB koncovku zapojíte do PC, červenou USB do napájecího zdroje a USB-C do tabletu. Také je dobré myslet na to, že pokud máte stolní počítač jako já, budete muset přehazovat kabely před každým zapnutím a po každém vypnutí tabletu. A bez nich to bohužel nepůjde, tablet se nedá nabít, technicky vzato funguje opravdu jako extra dotykový displej. Volba dát zahnutou USB-C koncovku tak, že ji můžete zapojit pouze způsobem, že vede nahoru směrem od tabletu mi nepřišla příliš šikovná. Zapojíte-li ji naopak, zakrývá zapínací tlačítko tabletu, ke kterému se prstem nedostanete.

Jakmile tablet zapnete (malé modré postranní tlačítko) stáhněte a nainstalujte ovladač z této stránky https://www.xppen.tech/manual/

Ovladač můžete otevřít skrz odkaz na tapetě, nebo stisknutím tlačítka K7 přímo na těle zařízení. Tady bych vyzvedla hojnou možnost různých nastavení, které si můžete uzpůsobit k vlastnímu vkusu, takže nebudete potřebovat extra klávesnici. Nemusíte se bát, celé je to udělané tak, že to pochopí i naprostý laik.

Určitě začněte kalibrací digitálního pera, což je potřeba k tomu, aby mohl tablet správně určit přesnou polohu vaší tužky na displeji. Jedná se o prosté klikání špičkou pera na křížky v tabulce.

Stejně jako u tabletu samotného, si na peru můžete nastavit různé funkce tlačítek, otestovat si sílu přítlaků a nastavit citlivost pohybu. Druhý konec funguje jako guma, nenastavíte-li si to jinak.

Osm tlačítek k osmi zkratkám si můžete nastavit jak srdce (a ruka) ráčí.

Pod jedním kolečkem se skrývají dvě nastavitelné funkce. Jedna funguje na klasické bázi otáčení a druhá reaguje jako touchpad navrchu kolečka.

A teď je čas na zábavu 

Vše nastaveno a je čas abych se pustila do tvorby. Osobně už roky používám program Clip Studio Paint, ale existuje mnoho dalších variant programů pro kresbu a úpravy fotek. Každý si musí najít to své.

První co jsem opravdu pocítila je citlivost pera, pro náčrtek se stačilo jen opravdu lehounce dotýkat plochy displeje. U míst, kde jsem potřebovala pevnější linku stačilo mírně přitlačit, to bude tím, že má až 8 192 úrovní přítlaků a také inteligentní X3 čip. Pro rychlé energetické tahy je skvělé také to, že pero registruje až 60 stupňů náklonu.

Bez stojanu jsem musela kreslit s tabletem položeným na stůl, nicméně ani tak mě nebrzdily žádné odlesky obrazovky, takže mi krom bolavých zad a preference náklonu plochy na kreslení nevadilo nic.

Další věc, která rozhodně stojí za zmínku je, že tablet „nežere“ ramku, toho jsem se docela bála, protože má stolní krabice pravděpodobně lezla z vody vedle dinosaurů. Když už jsme u těch dinosaurů, stejná věc platí pro můj monitor, možná trochu přeháním, mám ho asi šest let, nicméně, když jsem vzhlédla od tabletu k monitoru, divila jsem se o kolik krásnější a ostřejší barvy ukazuje XP-Pen tablet. Jen mi přijde škoda toho nevyužitého prostoru po stranách obrazovky jinak vizuálně estetického tabletu.

Kresba je fanart z Attack on Titan, nazvala jsem jej Reiner’s POV. Kdo viděl, ví proč. 

Jestliže se pro koupi rozhodnete, stojí za zvážení dokoupit si stojan na tablet, ten mi v balení velmi chybět. Sklánět se hodiny nad stolem vám zajistí vzhled Gluma cobydup.

Tablet a veškeré příslušenství můžete zakoupit zde.

Za zapůjčení produktu děkujeme firmě SunnySoft s.r.o.

PŘEHLED RECENZE
XP-Pen Artist Pro 16
90 %
test-graficky-tablet-xp-pen-artist-pro-16Grafický tablet vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé umělce a grafiky. Ladný exteriér je podtržen kvalitním vyobrazením barev a grafickým perem tak citlivým, že u Titaniku brečí na začátku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno