Závod v Daytoně s prototypy Ligier JS P2 přinesl zajímavou zápletku se strategií, několik nepříjemných kolizí a poněkud nečekané rozuzlení. Pojďme si společně připomenout jako to celé ve středu 13.11. probíhalo.

Kvalifikaci opět suverénně ovládl Jaroslav Dušek s přezdívkou Jarda_CZE, a s časem 1:35.218 zaujal první pozici při letmém startu. Vedle něj se postavil druhý Jan Rimanovský alias schumirima, který ztrácel na první místo téměř půl vteřiny, konkrétně 440 tisícin. Třetí příčku v kvalifikaci a pozici ve druhé řadě na startu obsadil Jaroslav Drha s nickem derek737_DK se ztrátou pouhých čtyř tisícin sekundy na druhého schumirimu.

Jak již bylo řečeno, třetí závod druhé sezóny šampionátu Iconic&Famous zaznamenal historicky první letmý start závodu, který se mimo jiné zopakuje také při startu Indy 500 na začátku Ledna. Hned na startu zaváhal GT-Racing a způsobil tím komplikace jezdci za sebou, který měl co dělat aby svůj prototyp udržel na prudkém klopení oválu v Daytoně. Nejlépe se start povedl Jardovi, který si hned od prvních zatáček začal budovat lehký náskok a neumožnil tak jezdcům za sebou využít slipstream. To stejné se po chvíli podařilo i schumirimovi, a ten si tak udržel svou druhou pozici z kvalifikace. Naopak derek byl hned v prvním nájezdu na stěny oválu pod tlakem ToyRippera, který po výjezdu ze šikany “Bus stop” dostal dokonce před derekův vůz.

Netrvalo dlouho, a při první příležitosti se někteří jezdci vydali do boxů pro měkčí směs pneumatik. To se bohužel neobešlo bez kolizí. Tuto strategii zvolila značná část startovního pole a v boxové uličce tak bylo hned v prvním kole velice rušno. Derek byl v nájezdu do boxů v těsném závěsu za ToyPipperem a pravděpodobně nepočítal s tím, že ToyRipper zvolí výrazně opatrnější nájezd do boxů. Došlo tak ke kontaktu a zeleno černý prototyp Ligier, který vodil ToyRipper, byl vyslán přímo do betonové bariéry, která dělí pit lane od závodní trati. ToyRipper tak utrpěl výrazné poškození a měl jediné štěstí, že už byl jen pár metrů od svých mechaniků. I tak ale ztratil zhruba minutu v boxech a závod byl pro něj velice obtížný. Derek za tuto kolizi obdržel po skončení závodu penalizaci 8 trestných bodů.

Přečti si  Genshin Impact verze 4.6: Arlecchino, Petrichor a nový boss fight!

Rovná polovina startovního pole zamířila do boxů již v prvním okruhu. Jmenovitě GT-Racing, ToyRipper, Fifko, Futureboy, Sobmaister, Derek a Radovan. Na prozatimní stupně vítezů se tak dostal Slidergas28, za Schumirimou a vedoucím Jardou_CZE. Bylo jasné, že jezdci na měkých pneumatikách budou nominálně rychlejší. Otázkou ale bylo zda dokáží smazat ztrátu, kterou nabrali v boxech a zda dokáží měkké pneumatiky vydržet bez jednoho kola celý závod? Na tyto otázky přinesl odpověď další průběh závodu.

Prvním, kdo vyjel z boxů na měkkých gumách byl derek737_DK a těsně za ním GT-Racing-cz_007 s Radovanem80. Dvojice derek a GT-racing zahájila svou stíhací jízdu a dařilo se jim zajíždět výrazně rychlejší kola než vedoucí dvojice, která zůstala na tvrdší směsi, tedy Jarda a Schumirima. Po chvíli ale začal Derek s GT-Racingem vzájemně bojovat o pozici a ztráceli tak drahocenný čas.

Nad oválem v Daytoně se zanedlouho začalo stmívat a pozice na trati se na chvíli ustálily. Na prvním místě pokračoval Jarda_CZE, za ním schumirima, poté s větším rozdílem H_Flasch a TheDisler. Tato čtveřice prozatím nestavěla pro čerstvou sadu pneumatik. Za nimi se pomalu ale jistě přibližovala dvojice Derek a GT-Racing na 5. respektive 6. místě. V zajímavém souboji na trati se ocitla trojice Fifko, Radovan80 a slidergas28, kteří se snažili získat si co nejlepší pozici na trati pro druhou polovinu závodu. Slidergas se bohužel pro něj v této skupině dlouho neudržel, protože v pasáži “infield” dostal smyk a ztratil zhruba 10 sekund. Následně se Radovan po několika kolech dostal před Fifka a pokoušel se dotáhnout dvojici před ním.

Souboj dvojice Derek737_DK a GT-Racing-cz_007 se táhl prakticky celou noc, GT se několikrát pokusil o předjížděcí manévr do první zatáčky, ale Derek zde byl na brzdy silnější. Tento vzájemný souboj jezdce sice zpomaloval, ale i tak se dokázali postupně dotahovat a v polovině závodu ztráceli na Jardu už “jen” 20s. V boji o páté místo se utkali Radovan80 a marecej. Tito dva jezdci si několikrát prohodili pozice a  za svítání držel pátou příčku slovenský jezdec marecej.

Přečti si  Série Watch Dogs je údajně "mrtvá a pohřbená"

V nájezdu do 24 kola dojela dvojice Derek a GT-Racing druhého schumirimu a začal tvrdý souboj o pódiová umístění. Dvojice se před schumirimu, který jel od startu na stejné sadě gum, dostala poměrně rychle, ale na prvního Jardu tímto soubojem poněkud ztratili. Měkká směs pneumatik začala být značně opotřebovaná a rozdíl v tempu se postupně vyrovnal. Díky tomu Jarda_CZE stále živil naději na vítězství v závodě. Pořadím také lehce zamíchali jezdci o kolo zpět, tom7473 a sobmaister, kteří se při vzájemném souboji dostali do kontaktu, a to zrovna ve chvíli, kdy je dojel Derek bojující o vítězství. Rozdíl mezi prvním Jardou a druhým Derekem byl v jednu chvíli pouze 4 vteřiny. Derek tedy úspěšně stáhl ztrátu, kterou získal při zastávce v boxech, ale v posledních deseti minutách byly jeho gumy již značně opotřebené.

Jarda_CZE si tak dojel pro první vítězství v této sezóně a k překvapení všech to zvládl bez zastávky v boxech. Druhou pozici si vybojoval Derek737_DK před GT-Racing-cz_007. Schumirima se stejnou strategií jako vítěz o pár vteřin ztratil pódium, ale určitě se nemá za co stydět. Dále projeli jezdci cílem v pořadí 5. marecej, 6. Radovan80 a 7. Fifko. Slidergas28 se v poslední fázi ještě pokusil předjet Futureboye, ale v první zatáčce se dostal opět do smyku a tak mu zbyla pouze devátá příčka. Celkové pořadí vede po třech závodech Derek737_DK se 106 body.

Celý závod si můžete znovu shlédnout na facebookovém profilu šampionátu a parádní galerii ze závodu naleznete na webových stránkách šampionátu. Další kolo šampionátu se koná již ve středu 27.11. a ti co by se chtěli zúčastnit se stále mohou přihlásit.