Akcionář Activision Blizzard kritizuje plat generálního ředitele Bobbyho Koticka a prohlašuje, že Kotick je placen příliš mnoho, zejména s ohledem na bonusy.

Generální ředitel Activision-Blizzard Bobby Kotick čelí obnovené kritice za svůj velký roční plat. Kotick, který v roce 2019 vydělal více než 30 milionů dolarů, je nyní nucen bránit svou odměnu poté, co jeden z investorů společnosti, CtW Investment Group, začal naléhat na další investory, aby hlasovali proti opatření, které umožňuje Activision-Blizzard platit Kotickovi takové vysoké částky.

Návrh konkrétně vyzývá ostatní investory, aby hlasovali proti návrhu „Say on Pay“ na výroční schůzi společnosti, která je naplánována na 11. června. Generální ředitel dostává nadměrné odměny, i přesto, že nebyly splněny prodejní cíle společnosti. Návrh dále tvrdí, že Activision vždy najde několik způsobů, jak zbytečně obohacovat svého generálního ředitele a dále kritizuje Kotickovy akciové opce, přičemž uvádí, že obdržel více než 20 milionů dolarů ročně, což je částka vyšší než celkové platy generálních ředitelů v jiných společnostech. CtW Investment Group konkrétně poukázala na to, že Kotick získala za poslední čtyři roky od společnosti Activision Blizzard kumulativní příjem ve výši 96,5 milionu USD.

Dokument také zmiňuje, že Activision Blizzard propustilo v roce 2019 na 800 zaměstnanců, k čemuž došlo zprávě o výdělku, kde Kotick vykázal rekordní výdělky společnosti. “Zaměstnanci obvykle vydělávají méně než 1/3 z 1% výdělku generálního ředitele,“ uvádí se v dokumentu, „u některých zaměstnanců, například u Junior Developers, je výdělek menší než 40 000 dolarů ročně, zatímco žijí ve vysoce nákladných oblastech, jako je jižní Kalifornie.”

Odvětví videoher je neslavné pro vyčerpávající pracovní dobu a relativně nízký plat, přičemž velké korporace, jako je Rockstar, jsou  pravidelně kritizovány za crunch. Popularitě odvětví nepřispívá ani časté propouštění po ukončení velkých projektů.

Společnost Activision Blizzard následně vydala prohlášení pro GameSpot, ve kterém oceňuje Koticka za zvýšení tržní hodnoty Activision Blizzard z „méně než 10 milionů dolarů na více než 53 miliard dolarů“. Navzdory tomu, že odměna je založena na výkonu, Kotick – a další vedoucí pracovníci Activision Blizzard – pravidelně čelili kritice za jejich velké platy. Například  prezident Activision Blizzard a ředitel COO Daniel Alegre může po bonusech ročně vydělat přes 4 miliony dolarů.

Za aktuálním jednáním CtW Investment Group stojí bezpochyby koronavirová pandemie, v jejíž souvislosti se hovoří o o recesi v nejbližší budoucnosti a další zbytečné výdaje ve formě bonusů pro manažery pravděpodobně vyvolají diskusi mezi investory. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno