To je nám panečku příběh. Celou situaci, která teď panuje okolo těchto dvou gigantů, zapříčinilo studio Epic Games, které umožnilo hráčům Fortnite na mobilních telefonech od společnosti Apple nakupovat herní měnu V-Bucks přímo skrze svůj obchod. Apple tak přišel o příjmy pramenící z přítomnosti Fortnite na App Store a rázně zakročil.

Obejitím obchodních podmínek Applu mohli Epic Games ušetřit a hráčům tak nabídnout V-Bucks levněji. Aby toho nebylo málo, Epic Games se k tomuto kroku veřejně hlásili a přidali i odůvodnění. Apple si totiž ze všech transakcí, které proběhnou přes App Store, strhává 30% z částky pro sebe a to je pochopitelně vývojářům Fortnite proti srsti. Přijdou vám taková procenta šílená? Stejnou část si strhává například i Steam.

Veřejně se takto postavit proti podmínkám Applu samozřejmě nezůstalo bez odezvy americké společnosti. Ta neváhala a jednala razantně. Jednu z nejpopulárnějších her na světě tak momentálně na App Storu nenajdete. Ačkoliv je hra z obchodu smazána, hráči, kteří mají Fortnite nainstalovaný, mohou v hraní prozatím pokračovat. Fortnite je tak po xCloudu dalším projektem, který si s obchodními podmínkami Applu nesedl. Pokud tak patříte mezi velké mobilní hráče, operační systém iOS asi nebude do budoucna tím pravým ořechovým.

Přečti si  Epic Games údajně nabídl společnosti Sony 200 milionů dolarů za exkluzivity PlayStationu

Válečný stav?

Na smazání z obchodu krátce na to zareagoval i Fortnite, a zde se dostáváme do momentu, kdy se celá situace extrémně vyeskalovala. Přímo ve Fortnite totiž proběhl mini event, ve kterém byl promítnu krátký snímek, který jakoby z oka vypadl reklamnímu spotu Applu z roku 1984. Zcela jiné je ovšem celkové sdělení spotu na jehož konci stojí vyjádření Epicu: Epic Games has defied the App Store Monopoly. In retaliation, Apple is blocking Fortnite from a billion devices. Join the fight to stop 2020 from becoming “1984”.

Jak už to tak ve Spojených státech bývá, dojde i na soudní spor. Co ale jistě stojí za zmínku je, že takový “reklamní” spot nevytvoříte za pár hodin, a nezvládnou to ani v Epicu. Je tak jasné, že bylo video připraveno dostatečně dopředu. Tušili v Epic Games, co by jejich krok s mikrotransakcemi mohl způsobit nebo se jednalo o zcela úmyslnou provokaci? Zcela na okraji všeho zatím tiše postává Google, který si na svém Google Play strhává stejné částky jako Apple. Lze tak předpokládat, že zde máme zaděláno na vskutku zajímavý “battle-royale”… a také na několikaletý soudní spor.

Přečti si  Průzkum Bethesdy se ptá hráčů, zda stráví spoustu času vytvářením kosmických lodí

Fortnite je nyní k dispozici na PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Android a ̶i̶O̶S̶.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno