Masivně rostoucí rozpočty na vývoj her patří k největším problémům, s nimiž se herní průmysl v současnosti potýká, a každým dnem se setkáváme s dalšími příklady. Nepřekvapivě se ukázalo, že Call of Duty – jeden z největších herních titulů na světě – má jedny z největších a nejvíce do očí bijících rozpočtů v tomto odvětví.
Údaje o rozpočtu na vývoj tří titulů Call of Duty, které zachytil a uvedl server Game File, odhalil Patrick Kelly ze společnosti Activision – vedoucí kreativního oddělení série Call of Duty – v prosinci v oficiálních soudních spisech. Podle spisů mělo Call of Duty: Black Ops Cold War z roku 2020 rozpočet na vývoj přes 700 milionů dolarů, reboot Call of Duty: Modern Warfare z roku 2019 stál přes 640 milionů dolarů, zatímco Call of Duty: Black Ops 3 z roku 2015 stálo přes 450 milionů dolarů.
Kelly ve spisu uvádí, že tato čísla zahrnují „náklady na vývoj v průběhu celého životního cyklu hry“, což naznačuje, že jsou zahrnuty i náklady spojené s vývojem obsahu a podporou každého titulu po jeho uvedení na trh.
Je však třeba poznamenat, že tyto údaje zahrnují pouze náklady na vývoj – náklady na marketing, které jsou u AAA titulů obvykle stejně vysoké jako náklady na vývoj (zejména u her jako Call of Duty), se u tří výše uvedených titulů jistě projeví v radikálně vyšším celkovém rozpočtu. Na druhou stranu se všechny tři tituly prodávají mimořádně dobře, jak vyplývá z údajů, které Kelly uvedl ve své zprávě.
Tím se hra Call of Duty dostala na první místo v žebříčku nejvyšších rozpočtů na vývoj her. Je však třeba poznamenat, že informace v tomto směru jsou přinejlepším kusé, a to díky důsledné neochotě vývojářů a vydavatelů zveřejňovat relevantní čísla. Významné příklady z posledních let se omezují na tituly jako The Last of Us Part 2, Horizon Forbidden West, Marvel’s Spider-Man 2, Concord, The Callisto Protocol a další, ačkoli nově odhalená čísla pro Call of Duty staví tuto střílečku vysoko nad všechny tyto tituly.