Aktuální generace konzolí se již chystá na odchod z výsluní a už nyní se fanoušci na každém rohu hádají, která konzole bude rychlejší, která bude mít větší výkon, která pro ně bude ta pravá.  Často v těchto rozhovorech můžete zaslechnout pojem teraflop. Co je vlastně teraflop, co označuje a zda na něm vůbec záleží si rozebereme v našem článku.

Někteří z vás jistě tuší, o čem je řeč. O teraflopech se mluví v dnešní době především díky nástupu nové generace konzolí, který je očekáván o letošních vánočních svátcích. Microsoft oznámil, že nový Xbox bude mít “hodně” teraflopů. Co to ale znamená pro hráče? A kolik teraflopů mají dnešní konzole?

Floating-point Operations Per Second

Teraflop (nebo také TFLOP) je matematická hodnota označující výpočetní výkon. Počítač s jedním TFLOP je schopen odbavit bilion výpočtů za sekundu. Dle Microsoftu bude nový Xbox disponovat silou 12 TFLOP. Konzole tak bude schopna odbavit 12 bilionů výpočtů za sekundu. Díky tomu, jak konzole a počítače pracují při výpočtech, jsou teraflopy nejpřesnějším možným způsobem měření. Obecně můžeme říci, že čím více má stroj teraflopů, tím více výpočtů zvládne za sekundu vypočítat.

Přečti si  Fable Reboot bude využívat ForzaTech engine

Základní verze konzole PlayStation 4 má 1.84 teraflopů. Vylepšená verze PRO má teraflopů 4.2, což lze považovat za opravdu velký krok kupředu oproti základní verzi. Z aktuální generace konzolí se ale největším počtem TFLOP může chlubit Xbox One X, který jich má rovných 6.

Porovnání konzolí v počtu TFLOP (GPU)

  • PS4 (Standard): 1.84
  • PS4 Pro: 4.2
  • Xbox One (Standard): 1.31
  • Xbox One S: 1.4
  • Xbox One X: 6
zdroj: Gamespot.com

 

Kolik teraflopů bude mít nová generace konzole PlayStation zatím nevíme. Lze ale předpokládat, že tato se bude pohybovat okolo 12. Přesně tolik totiž oznámil Microsoft pro Xbox Series X. Microsoft tak oproti stávající verzi zdvojnásobí výpočetní výkon.

Přečti si  Společnost Sony údajně nutí vývojáře platit za podporu Crossplay

Debaty o nových konzolích, přímá porovnání specifikací a další všemožné války se znovu naplno rozhoří poté, co Sony zveřejní bližší informace o PlayStation 5.

Zda na teraflopech záleží je velmi subjektivní názor. Obě nové generace si budou velmi podobné a potencionální zákazníci budou muset při svém vybírání řešit spíše jiná kritéria. Už teď je jasné, že výkon konzolí se minimálně zdvojnásobí. To pro hráče znamená nejen větší a lépe vypadající a propracovanější hry, ale také rychlejší načítání jak her, tak i systému.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno