Král Manuel I. povolal nejvěhlasnější zahradní architekty Portugalska, aby vytvořili pro jeho choť, královnu Marii Aragonskou, ty nejkrásnější zahrady.

Ač se to zdá být neuvěřitelné, tak je tu již 4. díl světoznámého díla Azul (pozn. redakce: Azul je v portugalštině modrá barva), který nám dodává české vydavatelství MindOk a stále nás má čím překvapovat. Nové dílo od autora Michaela Kieslinga s podtitulem Zahrady pro královnu se tentokrát zaměří na tvorbu zahrad, které svůj tzv. Pattern-building posune zase o kus dále a tentokrát si už opravdu přineste mokrý ručník, jinak se vám dost možná kompletně zavaří mozkové závity.

Pokud jste nikdy nehráli Azul, tak se ve zkratce jedná o nádhernou abstraktní hru, kde je vašim cílem za pár tahů docílit co „nejsymbiotyčtější“ struktury herních kamenů tak, abyste na konci získali co nejvíce bodů. V případě tohoto pokračování tak herní kameny znázorňují záhony, které umisťujete na destičky záhonů, k čemuž se za okamžik dostaneme. Důležitá změna je však už v oznámení na krabici. Předchozí 3 díly byly značeny 8+ a 30 – 45 minut a nyní je hra značena 10+ a 45 – 60 minut. Můžete tak očekávat nejtěžší díl ze všech, což můžeme jedině potvrdit.

Nyní už k obsahu krabice, který je na její velikost velice výživný. Několik komponent je totiž v naprosto dokonalé kvalitě, zatímco jiné by si zasloužili o poznání více péče. Co vás tak naprosto uchvátí je naprosto nádherný, brandovaný, obrovský plátěný pytlík na herní kameny a vlastně i kameny samotné. Mají naprosto perfektní tvary, zaoblení, lesk… ale ty barvy. Ach ty barvy. Na světě existuje tolik nádherných barev, nicméně autoři se rozhodli využít tmavě zelenou a světle zelenou, s čímž se ještě docela dalo pracovat, ale zároveň světle fialovou a tmavě fialovou. Na to, že je ve hře celkem 6 barev, tak celkem nic moc výběr a člověk s byť jenom trochu horším barvocitem, či špatným osvětlením, si zrovna hru dvakrát neužije. Tím však nenarážím pouze na kameny jako takové, nýbrž i natištěné desky, které jsou sice ze slušného kartónu, ale tisk se už tolik nepovedl a barvy často úplně nesouhlasí s barvou kamene. Je tak více než vhodné, pokud dopředu víte, že máte problémy se zrakem, abyste si tuto hru nejdříve někde vyzkoušeli a až poté případně zakoupili. Nicméně kromě problémů s barvou, které jsou však obrovské a není radno je brát na lehkou váhu, a pojmenování kamenů jako „záhony“ a desky jako „desky záhonů“, což dělá čtení pravidel jako velice nepřehledné, žádné další problémy s obsahem nejsou. Můžete tak nalézt i úžasný insert, pěknou věž na použité kameny a několik dalších žetonů.

Herní mechanismy pak jdou nejlépe přirovnat ke třetímu dílu s podtitulem Letohrádek. Každý hráč tak mezi kameny v nabídce vybere barvu, či symbol a tyto kameny vezme do svého skladu, odkud je poté využívá k zasazení, či jako platbu. Důležité je však dbát na to, aby při stavbě kamenů nedocházelo k nedovoleným kolizím a tak každý kámen, pokud sousedí s jiným, musí sdílet symbol, či barvu. Pokud takto dokážete obkroužit některou ze soch, altánků, či kašny, můžete získat jako odměnu žolíkové žetony, které můžete použít jako neutrální platbu. Hra je tak velice jednoduchá co se pravidel týče, nicméně zvládnout ji dobře zahrát, už dá pěkně zabrat (Easy to learn, Hard to master).

S jistotou můžeme říct, že se jedná o jeden z lepších dílů této legendární hry. Jestli se však jedná o ten nejlepší už je na pováženou. Rozhodně jej však můžeme doporučit už jenom kvůli perfektní hratelnosti a znovuhratelnosti, nádhernému designu a kompaktnímu balení. Pokud jste však deskovkáři začátečníci a nedejbůh toto by měl být váš první Azul, tak raději sáhněte po jednom ze starších dílů s tím, že ze subjektivního hlediska můžu s klidem doporučit Letohrádek, jako můj nejoblíbenější. Ve všech případech stále smekáme klobouk, jakým způsobem je autor schopen vymyslet již po čtvrté stejnou myšlenku a design hry s naprosto jinou herní mechanikou.

Přečti si  Zombicide: Bílá smrt – Nová kapitola v boji proti nemrtvým

Autor hry: Michael Kiesling

CZ distributor: MindOK

Počet hráčů: 2 – 4

Přibližná herní doba: 45 – 60minut

Doporučený věk: 10+ (doporučujeme však starší hráče)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
50 %
Znovuhratelnost
90 %
Srozumitelnost pravidel
80 %
Zpracování
80 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-azul-zahrady-pro-kralovnu-tezsi-delsi-a-pritom-stale-krasnyJelikož se jedná o abstraktní hru s velmi zvláštními mechanikami, tak ji jednoznačně nemůžeme doporučit každému a to i díky nepřehlednému barevnému spektru. Pokud však proti výtkám nic nemáte, tak vzhůru do Portugalska vytvářet zahrady pro královnu, jelikož to stojí za to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno