Na přelomu 14. a 15. století soupeřili o vládu v českých zemích synové Karla IV. Václav a Zikmund. A právě tehdy
nabývali na významu zkušení velitelé a jejich družiny. Ve hře Jan Žižka: Zrod vojevůdce máte možnost stát se právě takovým velitelem: rozvážným Borešem, prozíravou Kateřinou, obratným Torakem či bojovným Žižkou.

Středověká novinka z období husitských válek. Jeden by očekával brutální bitvy, vozové hradby, či verbování armád, přičemž na každém šprochu je tak pravdy trochu. Ačkoliv téma napovídá, že se bude jednat o silně kompetitivní hru nabitou akcí, tak opak je pravdou. Připravte se na casual pohodové hraní plné kostek a rychlého konce. Tenhle kousek máte totiž dohraný do 60 minut!

Začít musíme určitě herní plochou a komponenty, které zaujmou na první pohled. Totiž nejenom design a grafický art je naprosto excelentní, odpovídající tomu, jak je nastaven v aktuálním trendu, jako byl například Kingdom Come: Deliverance, či Inkulinati, ale i produkční hodnota všech komponent daleko převyšuje očekávání u hry tohoto formátu. Veškerý karton je vrstvený a tvrzený, figurky postav jsou velice kvalitně vylity a úplně křičí: “nabarvi mě, nabarvi mě!” a veškerá ikonografie je naprosto srozumitelná a na první pohled pochopitelná. Toto je fenomenální. Kdyby takto vypadala každá hra, tak si neumím představit, kam by se mohli ještě dál posouvat.

Cíl hry je jasný. Získat co nejvíce bodů v co nejkratší možné době. Počet kol totiž není nijak omezen a finální lajna startuje ve chvíli, kdy docílí první hráč dvacítky. Body se získávají po troškách, avšak spoustou různých způsobů. Můžete se tak po čas hraní postupně rozhodovat, jakým směrem se vydáte a to nejenom po skutečné cestě, ale i po té vnitřní. Možná si říkáte: “o čem to sakra mluví…” a odpověď je jednoduchá. Morálka. Jedna z klíčových mechanik hry. To, jak budete hrou postupovat Vám bude postupně zvyšovat, či snižovat morálku skupinu. Lépe než morálku bych tento efekt přeložil jako přesvědčení, ale kdo já jsem, abych soudil. Budete tak balancovat na hranici mezi dobrem a zlem. Ve chvíli kdy docílíte maximální hodnoty na jedné ze stupnic, tak potenciální posouvání dále, vám začne generovat body, avšak zamezí verbování určitých družiníků do své skupiny.

Družina se vždy skládá maximálně ze 4 družiníků a jednoho vůdce, což je postava zvolená na začátku. Bohužel tyto postavy (včetně družiníků) mají poněkud ošklivě natisknutý vizuál a poměrně často se i jejich vzhled opakuje, ačkoliv je třeba pouze otočen zrcadlově. Naštěstí to, jak vypadají, neovlivňuje herní mechanismy a tak primární pohled na svoji skupinku bude spočívat ve spodní část karty, neboli schopnost každého z nich. Každý Vám tak bude dávat různé bonusy, jako je víc kroků, víc kostek na házení, různé přehozy, či rovnou specifické symboly, které jsou potřeba k řešení událostí. Musíme uznat, že hra je v tomto místě poměrně slušně vybalancovaná a vyloženě OP družiníka budete hledat jen velice těžko.

Pohyb po mapě je stanoven Vašim velitelem a schopností Vaši družiny. Každé kolo máte k dispozici dvě akce a většinou to budou pohyb a řešení políčka (návštěva hospody, řešení události, či souboj s hráčem). Události jsou řešeni velice pestrým způsobem. Náhodně zamíchané žetony přistávají na políčka, kde zrovna nikdo není a to, co budou obsahovat, můžete částečně odvodit z jejich rubové strany. Vidíte na obrázku mnicha se svatozáří? Můžete tedy očekávat pomoc a zlepšení morálky své družiny.

Verbování družiny je taktéž jedním z nejdůležitějších a zajímavých elementů celé hry. Družiníci se dělí na dvě úrovně. Osobně bych je nazval jako plebejce a profíky. Na políčkách hospody, která jsou vždy mimo událost, lze nakupovat libovolné množství těchto postav. Omezeni jste pouze nabídkou a jejich cenou. Občas umí být pekelně drazí a tak si připravte slušnou sumičku peněz pokud chcete přeskočit první úroveň a nakupovat rovnou tu druhou. Oba případy nabízí kvalitní kousky družiníků a tak tu správnou taktiku nedokážeme posoudit. Zda půjdete postupně, či rovnou skočíte do vyšší třídy je čistě na Vás. Důležité však je, že maximální počet je stále 4 a musíte tak často nahrazovat své aktuální postavy za ty lepší.

Ve finále ještě zmíníme dva velice zajímavé mechanismy, kterými jsou zatykač a turnaj. V různých událostech na Vás může být vydán zatykač. Ten zapříčiní to, že se Vám sníží rychlost chůze o jedno pole a přistanou na Vás tři mince. Důležité je však to, že od této chvíli na Vás mohou útočit ostatní hráči dokud útočník alespoň jednou nevyhraje. Odměnou jsou pak peníze a body, což každý chce. Pokud se však stane to, že na Vás bude zatykač až do konce hry, tak ve finále peníze vypsané na Vaši hlavu přistanou Vám a můžete je tak využít do závěrečného bodování. Turnaj je zase specifický v tom, že se ho účastní jak hráč vyvolávající akci, tak se ho mohou účastnit ostatní hráči za minci. Tyto turnaje jsou tak sice tzv. “push-to-luck” kde záleží čistě na štěstí, avšak jejich odměny jsou více než příjemné

Dalo by se tedy říct, že toto je celá hra Jan Žižka: Zrod vojevůdce, vyjma pár elementů, které můžete objevit po čas hry. Musíme uznat, že skepse při otevírání krabice byla mnohem vyšší, než si hra zasloužila. Při partiích jsme se neuvěřitelně bavili a vůbec nám nevadí, že se z tématu vyklubal příjemný filler na zakončení večerů, případně fajnová rodinná hra plná zvratů a těsných vítězství.

CZ distributor: ALBI

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 45 minut (ze zkušenosti spíš 60 minut)

Doporučený věk: 12+ (zvládnou i mladší jedinci)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
70 %
Znovuhratelnost
60 %
Srozumitelnost pravidel
100 %
Zpracování
100 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-jan-zizka-zrod-vojevudce-ctyri-vudci-jeden-vitezMusíme uznat, že skepse při otevírání krabice byla mnohem vyšší, než si hra zasloužila. Při partiích jsme se neuvěřitelně bavili a vůbec nám nevadí, že se z tématu vyklubal příjemný filler na zakončení večerů, případně fajnová rodinná hra plná zvratů a těsných vítězství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno