Abstraktních, tematických her, ke kterým se s chutí vracíte, je opravdu pomálu a těch výborných ještě méně. Dnes se podíváme na novinku, kterou dodává na český trh vydavatelství MindOk a věřte nebo ne, konečně můžeme po delší době ukázat takovou hru, kterou bychom zařadili do těch výborných.

Na kratší hru přiléhá i kratší recenze, což ovšem tento kousek vůbec nijak neshazuje. Pokud milujete hry se zvířaty, tak zbystřete. Téma nás zavádí do severní Ameriky, přesněji do oblasti Kaskádie, kde s pomocí káňat, medvědů grizzly, lososů, wapiti a lišek budete vytvářet faunu pro zdejší přírodu.

Hra má velmi jednoduché mechaniky. Základem je získat co nejvíc bodů ze všech hráčů a to jednak flórou, kterou budete vytvářet pomoci hexů, tak faunou, kterou jsme si vyjmenovali výše. Váš tah je tak pouze sebrání jedné z náhodně vylosovaných destiček společně s žetonem zvířete, které je taktéž náhodně vylosováno. Zamíchání všech zvířat zpět do pytlíku a vylosování nových, či specifický výběr kombinace, jsou možnosti, na které jsou potřeba šišky, které získáte během hry. Jak? Taky si přeci musíte objevit něco sami, ale rozhodně musíme uznat, že hra není pouze o náhodě a nemusíte se tak bát, že je to pouze o šťastnější ruce v pytlíku.

Hra jako taková je klasická, dobře udělaná, bodovačka. Z hexů budete skládat mapu, podobnou jako například v Carcassone, kde by vaše snaha měla být nejen o spojitosti různých terénů, nýbrž i zvířat, která mají své speciální podmínky pro bodování. V těch vás ihned ohromí jejich unikátnost, která skutečně znázorňuje reálné chování zvířat. Lososy tak většinou vytváříte do řady, což znázorňuje jejich putování řekou. Medvědy zase dáváte většinou k sobě v malém počtu, což znázorňuje medvědici s medvíďaty. Káňata se zase vedle sebe nesnesou, tak potřebují rozlet a tak dále. Po odehrání určitého počtu kol pak následuje bodování a to už je vhodné použít kalkulačku, či potomka, kterého zabavíte matematikou na hezkou řádku několika minut. Do tabulky je totiž potřeba zanést vše, od bodování zvířat, po hexy, jejich počet, kdo je v daném biomu nejlepší z hráčů a tak dále.

Rozhodně musíme pochválit několik věcí. Obrovský pytlík, do kterého se nejenom vše krásně vejde, ale zároveň je příjemný na dotyk, dobře se promíchává a rozhodně tak nepatří k levným šuntům. Hexy jsou z velmi tvrdého kartónu, takže příliš nehrozí jejich opotřebení, či nedej bože zničení a zvířata mají natištěný vizuál přímo na dřevěných žetonech(odlišen i barvou žetonu), díky čemuž budete neustále v tématu. Nehrozí tak, že byste se během hry ztráceli a to ani ve chvíli, kdy je vaše herní plocha dost velká. Za zmínku stojí i úžasná variabilita zvířat, která perfektně drží téma, popis každého z nich v pravidlech, což ještě víc přidává na „realitě“ a nakonec možnost hrát v každé věkové kategorii. Hru vřele doporučujeme každému do domu a to ať už máte rádi složité, jednoduché, dlouhé, či krátké hry. Zatím jsme nenašli v našem okolí nikoho, kde by řekl, že ho hra opravdu nezaujala.

Autoři hry: Randy Flynn

CZ distributor: MindOk

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 30 – 45 minut

Doporučený věk: 14+ (ale doporučíme klidně mnohem mladší publikum)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
70 %
Znovuhratelnost
80 %
Srozumitelnost pravidel
100 %
Zpracování
90 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-kaskadie-fauna-a-flora-v-harmonii<font size="3"> Perfektní krátká hra, která má velmi příjemné a chytlavé téma. Na jednu stranu uklidňující díky krásné přírodě a na tu druhou frustrující kvůli šílenému bodování na konci. V každém případě jsme u jedné z těch nejlepších krátkých her v roce 2021

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno