Za sedmero horami a sedmero řekami bylo nebylo kdysi jedno Králíkovství.

Ano, čtete dobře. Králíkovství. Jelikož v něm žilo spoustu malých roztomilých králíčků, kteří se jednoho dne rozhodli, že se mezi sebou utkají o nadvládu nad touto krajinou. Ve vycíděných zbrojích a s mečem v ruce se tihle chlupatí a chrabří jinochové vydali vstříc svému velkému dobrodružství.

Asi takhle nějak bychom mohli popsat oč v deskové hře Králíkovství jde. Na zahraničním trhu (Bunny Kingdom) už nějaký ten pátek je, ale teprve nyní se tato rodinná hra dočkala české lokalizace. Tohoto úkolu se zhostilo Albi a určitě nešlápli vedle. Autorem není nikdo jiný, než Richard Garfield. Jojo, přesně tak, autor světoznámého hitu Magic: The Gathering.

Krabice

Už samotný art na krabici povypráví, oč se jedná. Po nadzvednutí víka na Vás vyskáče spoustu malých roztomilých ušáků ve čtyřech barvách. Kromě černé jsou krásně viditelné na hracím plánu. Tady bychom volili přece jen asi jinou barvu pro přehlednost, která je pro samotnou hru poměrně důležitá. Pod tunou králíčků najdete ještě velké množství hracích karet, zásobu různě velkých hradů a herní desku s políčky a souřadnicemi. Inzert tu sice je, ale žádný sofistikovaný nehledejte. Pro účely hry ale postačí.

Pravidla

Po nakouknutí do pravidel zjistíte, že se nejedná o nikterak složitou hru. Stačí jedno, dvě přečtení a hru máte v malíku. Tak jednoduchá pravidla jsou. A jestli přece jen na něco zapomenete, tak díky přehlednosti a vydařenému rozčlenění snadno najdete to, co hledáte. Za zajímavost možná stojí poměrně rozdílná pravidla podle počtu hráčů. Ale k tomu si ještě něco řekneme později.

Přečti si  Výpis pracovních nabídek pro PlayStation naznačuje, že se pracuje na mobilní herní platformě

Princip

Podle náročnosti pravidel je vcelku jasné, že ani samotný princip není nijak složitý. Během čtyř kol uhrát co nejvíce bodů, respektive mrkviček. Nejvíce jich však nasyslíte (králíčci určitě odpustí toto nepatřičné sloveso 😊) skrze výnosnost svých lén, které postupně během hry rozšiřujete a obohacujete o potřebné zdroje a stavíte v nich hrady. Násobek unikátních surovin a síly hradu zodpoví otázku, kolik bodů na konci každého kola získáte.

Kolo hrajete do té doby, než se doberou rozdané karty. Těch na začátku dostanete předem daný počet, který určuje počet hráčů. Pomocí draftu si pak ze zvolené nabídky dvě karty vyberete a  zbytek předáte dalšímu hráči. Vybrat si můžete z několika druhů karet. Mezi základní patří ty, díky kterým umisťujete své králíčky na herní plán. Ty na sobě mají souřadnice odpovídající těm na herním plánu. V balíčku jich je od každého políčka (souřadnice) jedna. Je tak dobré přemýšlet nad tím, kterou kartu si vzít a kterou zahodit, respektive předat soupeři. Můžete také narazit na karty měst a unikátních surovin, díky kterým si vylepšujete svá léna a karty pergamenů, které na konci hry přináší ještě nějaké ty chutné mrkvičky navíc. U některých názvů se navíc dobře pobavíte.

Takže komu se králíci rozmnoží na hracím plánu nejrychleji a nejefektivněji? To je oč tu běží.

Resumé

Velmi příjemná rodinná hříčka, která díky chlupáčům udělá radost nejednomu mladšímu rodinnému příslušníkovi. Ale rozhodně ji neházím pouze do škatulky rodinná. Na své si přijde i méně náročné dospělé publikum, které se chce pobavit a nezavařit si u toho úplně mozek. Na herním plánu chybí taková maličkost, jako je počítadlo kol. Banalita, ale během odehrávání desítek karet se v tom možná někdy trochu ztratíte.

Přečti si  Rove je nová kooperativní příběhová hra

Skvěle zde funguje mechanika draftu. Vzít si karty a předat dál. Nahrát, nenahrát? Dostane se ke mně ještě v budoucnu tato karta? Mám si vzít tuhle raději už teď nebo spíš tuhle? To budou otázky, které si budete nejčastěji pokládat.

K čemu se chci ještě jednou vrátit je rozdíl mezi počtem hráčů. Pokud hrajte ve dvou, tak hra nabízí úplně jiný herní zážitek. Herní mechanika je totiž poměrně rozdílná. Vždy si jednu z nabídky karet necháte a druhou odhodíte do propadliště králíkovských dějin. A za mě je to mnohem zábavnější. Je tu totiž mnohem více příležitostí, jak škodit protivníkovi. Škoda, že se tenhle systém nepřenesl i do hry více hráčů. Ale chápu, že by pak hra ztratila určitý balanc a smysl.

Z nějakého důvodu mám chuť Králíkovství přirovnat k Osadníkům z Katanu. Ne snad pro herní principy, ale pro podobnou náročnost, herní dobu, jednoduchost pravidel, strategickou hloubku a zábavnost. Prvek náhody je tu stejně jako u Osadníků dost veliký, takže klidně může bez větších potíží vyhrát i Vaše dítko (i přes Vaši veškerou snahu). Doufejme tedy, že bude mít stejný úspěch, jako tato legendární hra. Potenciál na to má.

Autor hry: Richard Garfield

CZ distributor: Albi

Počet hráčů: 2-4

Přibližná herní doba: 40-60 minut

Doporučený věk: 12+ (mohou i mladší, jde však o počítání a rozmýšlení)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
90 %
Znovuhratelnost
90 %
Srozumitelnost pravidel
90 %
Zpracování
90 %
deskovka-kralikovstvi-kralik-je-mrtev-at-zije-kralikRodinná hra, která dostála své kategorii. Skvělá do každé domácnosti s trochu staršími dětmi, ale i pro nenáročné hráče, kterým nevadí větší podíl náhody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno