Kyvadlo je nejnovějším přírůstkem od Stonemaier Games, známými svými hrami s inovativními mechanikami a herním zpracováním. Ani tentokrát nezklamali, a i tato deskovka má originální provedení – jedná se o beztahovou hru, ve které každý hráč provádí své akce naráz se svými soupeři a nezávisle na nich. Přináší tak svižnou atmosféru nebo jen chaos mezi hráči? Pojďme si hru projít.

Hra je určena pro 2-5 hráčů s možností i sólové „Automa“ hry, kde jsou tahy dvou „umělých“ hráčů řízené speciálním balíčkem karet. Každý hráč začíná hru se dvěma služebníky, které umisťuje na hrací pole, aby vykonávaly akce. Herní deska je rozdělená na tři oblasti, kde ke každé náleží vlastní přesýpací hodiny. Na začátku kola se všechny hodiny najednou překlopí a hráči mohou začít své služebníky umisťovat – ty však lze umístit z a na pole, kde se zrovna nenacházejí přesýpací hodiny. Provést akci však hráč může pouze ve chvíli, kdy jsou přesýpací hodiny právě na té části plánku, kde svého služebníka má. Pokaždé, když se jedny z hodin dosypou, může je kterýkoliv z hráčů obrátit a tím buď umožnit služebníkům vykonávat akce nebo přesunout služebníky, které již akce vykonali. Pomocí akcí získávají hráči buď suroviny v podobě Armády určené k zisku provincií, Kultury na využité karet intrik, Zlata na placené služebníků a Hlasovacích lístků pro zisk odměn ve fázi rady. Dalšími akcemi se pak posouvá na stupnici vítězství Moci, Věhlasu a Popularity, které i určují na konci hry vítěze. Cílem hry je získat 4 úspěchy, a to právě dosažením dostatečné úrovně na zmiňovaných stupnicích a zároveň legendárního úspěchu. Hra probíhá ve čtyřech kolech, kde v první části hráči umisťují své služebníky, získávají suroviny a posouvají se na stupnici vítězství, zatímco v druhé části zvané fáze rady jsou odměněni buď jednorázově nebo ziskem trvalých vylepšení. Hráč, který v daném kole jako první splní zadané podmínky, může také získat legendární úspěch. Na konci vyhraje právě ten hráč, který získal všechny úspěchy, v případě parity pak ten, který je nejvýše na stupnici. Pokud nikdo nezíská všechny úspěchy, pak je vítězem jeden z hráčů s legendárním úspěchem – ten jehož nejhorší stupnice je nejblíže k úspěchu. Pokud nikdo nezískal legendární úspěch, nevyhrává nikdo.

Pokud se Vám zdají pravidla poněkud komplikovaná, pak jen odráží hlavní nevýhodu hry. Veškeré informace je nutné si pamatovat po celou dobu, jelikož kde u tahových her se všichni hráči podílejí na hlídání pravidel, v Kyvadlu si každý hráč musí dát pozor, aby vše dodržoval správně. K tomu, aby si vybral správnou akci je potřeba mít dobrý přehled o svém i společném herním plánu a zároveň musí správně koordinovat své služebníky mezi přesýpacími hodinami. Je pravdou, že často dochází k situaci, kdy není ani žádná akce možná, když má hráč všechny služebníky zablokované a může tak rozmýšlet následující tahy, také se však stává, že musí během okamžiku provést mnoho akcí najednou a může se dostat do značné nevýhody, pokud tak nestihne. Není to však jediné omezení, plynoucí z fyzické podoby hry. Znevýhodněni mohou být hráči s kratšími rukami nebo třeba ti, kteří se nemohou pohodlně natáhnout na všechny části desky. To nemusí být problém při hraní na zemi, ale u stolu není vždy možnost rozsadit se tak aby všichni dosáhli pohodlně. Také jsme se setkali se situací, kdy se písek v jedněch hodinách zasekl a neumožnil tak jednomu z hráčů pokračovat efektivně ve hře. Celkově to však dojem na hře nekazí, ale nejedná se o deskovku, která by byla pro každého. Nutno zmínit, že hra obsahuje i tahovou variantu, u které jsou předem určené tahy, při kterých se hodiny otáčejí, a pro některé tak může taková varianta zmírnit zmíněné problémy, ač tím ztrácí svoji unikátní identitu.

Herní komponenty jsou z kvalitního materiálu, plastové figurky pastelových barev jsou snadno rozeznatelné. Hlavní deska a deska rady jsou z kartonu, hráčské desky jsou však z tenkého ale pevného plastu. Povrch mají hrubý, který je vhodný k omezení klouzavosti figurek v zápalu hry, ale může být nepříjemný na dotek. Pravidla jsou také z pevnějšího papíru a celkově hra působí odolnějším dojmem. Herní desky jsou pěkně vyzdobené, ale zároveň dostatečně přehledné, aby při hře nemátly. Z pohledu znovuhratelnosti hra nezklame – každý hráč si vybírá jednu z postav, kde každá má různě dlouhé stupnice a jinou sadu karet intrik na interakce a zároveň má každá postava jednodušší i složitější variantu, které taky mají unikátní sady karet. Díky tomu a díky rozsáhlému množství akcí je prakticky nemožné hrát dvě identické hry, ačkoliv samotná hra nemá výrazný prvek náhody mimo pořadí karet v balíčcích.

Přečti si  Eidos představuje kosmické padouchy z Guardians of the Galaxy

Autor hry: Travis Jones

CZ distributor: Albi

Počet hráčů: 1 – 5

Přibližná herní doba: 90 minut

Doporučený věk: 12+ (ale doporučíme spíš pro starší publikum)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
60 %
Zpracování
80 %
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno