„Když dáte člověku rybu, nakrmíte ho pro tento den. Když ho naučíte ryby chytat, nasytíte ho na celý život.“

-Neznámý autor

Klid, porozumění, příroda, zen. Těmito nádhernými slovy by se dala popsat rybářská cesta Namiji ve světe sdílející stezku Tokaido, předchůdkyni této naprosto uvolňující hry. Každý hráč tak vypluje směr objevování nádherných panoramat, rybolovu, chytání korýšů, či vzývání božstev o uvolnění duší do krásného posmrtného života. To vše zakončené u doušku dobrého saké s ostatními rybáři, při zakusování delikátních knedlíčků Dango.

Ačkoliv je rybaření běžně samostatná zábava, cesta Namiji si žádá větší povšimnutí a tak v počtu 2 – 5 vyrážíte vstříc zenu. Opravdu tak neočekávejte žádná velká rozhodnutí, propočítávání bodů, či kombinatoriku velkých euro her. To, jak se však hra prezentuje, zvládá na jedničku. Ano, sice hráč s nejvíce body vyhrává, ale očekávejte pohodovou interakci, krásné prostředí a uvolňující atmosféru.

V minimalistickém, sněhově bílém prostředí vyrážíme na cestu, kterou si sami určíme zvolenými políčky akcí. Žádnou kostku, která by přidělávala frustraci, neočekávejte. Podobně jako v Maracaibu, či Great Western Trail, posunete svého rybaře na libovolné neobsazené pole a je čistě na vás, jestli budete postupovat pomalu a vyzobávat každou možnou akci, či půjdete po delších skocích s jistotou, že dané pole zůstane vždy pro vás.

Akcí není mnoho a všechny perfektně zapadají do Japonského světa, při klidném plutí loďkou.

  • Pole pro rybolov – Vyplňování své rybářské sítě má určité kouzlo všude na světě a to samé platí i zde. Z náhodně vytažených žetonů, občas i bez prvku náhody, vložíte rybku do své sítě s tím, že pokud z ní chcete na konci hry nějaké body, musí buď sousedit se stejným druhem, či stejnou barvou. Očekávejte tak zenové bingo.
  • Pole pro nahazování sítí – Takřka stejná akce, jako rybolov, akorát je vždy náhodná a k tomu se jedná o dvojité pole. Určitě tak pozor na potenciálně poničené sítě špatnými druhy ryb.
  • Mělčina – Jako správný lovec určitě chcete rozšířit své pole působnosti (a navíc kdo by chtěl pořád jenom pádlovat). Rukám tak dáte trochu odpočinout rozhozením pastí na korýše. Z pytlíku začnete náhodně tahat až pět žetonů krevet, či krabů. Krabáci jsou velký špatný, a tak past na korýše sice jednoho zvládne, ale dva už nikoliv. Kdykoliv si můžete říct stop a přestat tahat. Přeci jenom, kdo chce moc, nemá nic. Ale když ten „seafood“ je tak dobrý.
  • Vodní vír – Čas od času chce každý kompletně vypnout a je tak načase se věnovat činnostem, které působí jako očistec těla i duše. Jednou z těchto možností je modlitba za duše, které stále nenašli cestu do posmrtného světa. Vzývání božstev za pomocí papírových lodiček poslaných do vodního víru těmto duším pomůžete a vy můžete zase o to klidněji odpočívat.
  • Pozorovatelny – Pro aktivnější rybáře je možné vyšplhat na jednu z pozorovatelen a užívat výhledu na nádherná panoramata v blízkosti úžasných vodních tvorů. Postupně tak získáváte obraz delfínů, chobotnice, či velryby, které se vám taktéž na konci vyjeví, jako úžasný příběh pro ostatní rybáře.
  • Posvátný kámen – Takřka poslední možností je návštěva posvátných kamenů, kterých je kolem Namiji několik. Tato oblast vás nabudí natolik, že vůle zvládnout vše do konce bude zase o něco vyšší. Z výběru dvou finálních úkolů, které vám přidají bonusové body, jeden přijmete a u dalších kamenů tak můžete akceptovat další. Očekávejte tak trochu toho finálního „WOAH! Tyhle body jste nečekali!“
Přečti si  Remnant 2: The Forgotten Kingdom je nyní k dispozici

A to vše zakončeno přístavy pro příjemný odpočinek před další cestou. I toto pole je však herně důležité, a tak záleží, kolikátý do této oblasti dorazíte. Pokud obsadíte dok nejblíže k výjezdu z přístaviště, budete mít na výběr jako první, kterou příští akci provedete, avšak nevýhoda je naopak poslední výběr z delikátních pochutin, či amuletů, a tak je potřeba rozmýšlet, kam svoji loď v docích zaparkujete.

Ačkoliv je hra naprostá novinka, tak nepřináší zase tolik nového. Rozhodně je potřeba si uvědomit, že z velké části vychází ze své předchůdkyně Tokaido a možná až násobně ji vylepšuje. To, co se však od ní očekává, zvládá naprosto perfektně. Atmosféra je neuvěřitelná hlavně díky perfektnímu vizuálu a herní mechaniky pouze doprovází úžasný zážitek, který se vám dostaví. Po těžkém dni v práci, či ve škole je tento kousek takřka nepřekonatelný a s doprovodem zenové hudby zažijete dost možný pocity, které se vám nikdy dříve nedostavili u hraní deskové hry.

Přečti si  Odhalte tajemství Lady Whistledownové ve hře Milostný dopis: Bridgertonovi

Autor hry: Antoine Bauza

CZ distributor: Blackfire

Počet hráčů: 2 – 5

Přibližná herní doba: 30 – 45 minut

Doporučený věk: 8+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
60 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
90 %
Zpracování
100 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-namiji-zenove-dobrodruzstvi-na-rybarske-stezcePerfektní zenová hra a zasloužený nástupce legendární hry Tokaido. Určitě není pro každého a je třeba si uvědomit, jestli chcete mít ve své zásobě klidnou, casual hru. Pokud jste však s ničím podobným do styku nepřišli, tak toto je ten správný startovací bod pro vás.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno