Sierra West Vás zavede do 19. století, období, kdy osadníci putovali po kontinentu a hledali nějakou tu zemskou hroudu, které by mohli říkat domov. Hra obsahuje 4 moduly, přičemž každý z nich využívá jinou mechaniku a pracuje tak s jiným scénářem, přináší specifické prvky, které vytvářejí modifikaci na několik různých zahrání.

Od sbírání jablíček po střílení banditů

Sierra West je strategická hra určena pro 1 až 4 hráče a v ideálním případě odehrajete jeden scénář přibližně za hodinu. Hra vychází v české lokalizaci, kterou má na svědomí vydavatelství TLAMA Games. Každý hráč má ve svém kole jeden tah, který se skládá z několika fází s důrazem na plánování. To je v této hře pravdu klíčové a tvoří gró celého titulu.

Centrem hracího stolu se stává hora a trasy, které vytvoříte z karet, po kterých se pionýři vydají na cestu. Kromě karet, které vám umožní plánovat akce, máte na hrací kartě také vesničku s budovami a s různými efekty a bonusy. Jakmile absolvujete kartami vyšlapanou cestu, stanete na vrcholku hory, kde vás čeká „vrcholná akce“, která se odvíjí od druhu zvoleného scénáře. Cesta vašeho pionýra tak převážně spočívá v nabrání surovin, které pak využijete právě na zmíněné vrcholné akci. Karty jsou navíc označeny symboly, které reprezentují jednotlivé akce, jako jsou boty, lopata apod.

Akce, které vám karty přisoudí, není nutno za všech okolností plnit. Výjimku tvoří symbol medvěda, se kterým se musíte popasovat vždy, a to buď zaplacením příslušných surovin, nebo se na své cestě vrátit či „zaplatit“ (zničit některou z budov).

Akce mimo vlastní tah aneb Když hrají ostatní a finalizace

Přestože hra Sierra West je notně zaměřena na individuální strategii, ani při tahu soupeře nemusíte být zcela pasivní. Objeví-li se na hracím stole zvíře, můžete jej s pomocí pionýra a surovin ulovit, nebo využít akci stopaře a naopak nějakou surovinu získat. Toto je bohužel jediná interakce mimo vaše kolo, takže pokud sháníte hru, kde budete celou dobu ve střehu, tak tu možnost tady nehledejte.

Přečti si  CD Projekt RED odhalil rekordní tržby za rok 2020

Ve finále po doplnění karet cesty pod úpatím hory se odehraje poslední kolo a následuje vyhodnocení. To probíhá pomocí bodového systému a vítězem se stává ten, který získá nejvíce bodů v rámci žebříčku hodnocení na stupnici, žetony, karty nebo třeba zlato. Můžete také obdržet záporné body za absenci budov, či zvířat.

 

4 herní režimy

Sierra West obsahuje 4 herní režimy – Jablečný trh, Čluny a bendža, Zlatá horečka a Bandité a výspy (pozn. redakce: výspa – výběžek, útočiště), přičemž každý z nich se vyznačuje dalšími specifickými pravidly a komponenty. Pro první partii a seznámení se doporučuje začít s Jablečným trhem.

Jablečný trh – tento režim zavádí do hry specifickou surovinu – jablka, která lze získávat i utrácet, nepatří však mezi základní zdroje a nelze je využít jako platidlo místo jídla, dřeva ani kamene. Pro jejich počítání je k dispozici další stupnice.

Čluny a bendža – režim zavádí do hry ikonu lodě a akce lovení ryb, rýžování zlata nebo bendžové klání. Žetony ryb opět slouží jako platidlo na akce na rybím trhu, po skončení hry však zbylé ryby nemají žádný další efekt a body za ně nezískáváte.

Zlatá horečka – režim spočívá v těžbě zlata na kartách podél cesty a hodech kostkou, které určí, kolik musíte vyměnit zlata za kameny, než si je vezmete. Oproti předchozímu modulu je zde aspekt dodatečného bodování za naložené zlato na důlním vozíku.

Bandité a výspy – režim spočívá v odstraňování banditů na výspách. Jejich likvidací odkrýváte karty a umístíte je do dolní řady. Za každého banditu získáváte body, které jsou navíc násobeny dosaženou pozicí na kočáru. Novou surovinou v tomto režimu jsou náboje, které slouží nejenom jako munice, ale opět také jako platidlo na vrcholných akcích hory.

 

Přečti si  Únik ukazuje tři nové zbraně, které by mohli dorazit do Apex Legends v sezóně 9

Osobní dojmy

Osobně mám rád hry, ve kterých dochází k větší interakci s hráči, obchodování, domlouvání, blafování a záškodnické činnosti. Tyto aspekty bohužel hra postrádá a ve spojení s tematikou je její hraní na můj vkus až moc velký klídek a pohodička. To samozřejmě nelze hře vytýkat jako její chybu, ale hledáte-li něco akčnějšího a dynamičtějšího, Sierra West nebude to pravé jablkové, byť vás kosení banditů může navádět k něčemu jinému. Naopak patologičtí plánovači a přemýšlivci, kteří vás v akčněji pojatých hrách brzdí, si budou rochnit. I když zrovna nejste na tahu, můžete si v poklidu promýšlet své kolo. Mnoho možností mimo svůj tah stejně nemáte. Pokud se tedy u hracího stolu sejdou 4 hráči podobného zaměření, bude to pěkná partie. Pokud se však vloudí jedinec, který není ochoten přistoupit na tento stěžejní princip plánování, může zhatit hru a zážitek ostatním. I z tohoto aspektu je velmi dobře, že hra je vhodná pro 1 až 4 hráče (v případě sólo hraní se tahy soupeřů odehrávají pomocí karet s nalajnovaným postupem a vyhodnocením akcí).

 

 

Klady

  • Zpracování hráčské desky
  • Hra pro jednoho hráče
  • 4 herní režimy se specifickými akcemi, žetony a mechanikami

 

Zápory

  • Nulová komunikace
  • Není pro každého
  • Nastudování a osvojení vezme hodně času

Autor: Jonathan Pac Cantin (solo mód Dávid Turczi)

CZ distributor: TLAMA games

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60 minut

Doporučený věk: 14+

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno