Společnost Sony nedávno oznámila, že konzole PS5 se celosvětově prodalo 54,8 milionu kusů, což je sice na konzoli, která teprve vstoupila do čtvrtého roku svého životního cyklu, docela působivé číslo, ale interní prodejní cíl společnosti byl o dost vyšší.

Společnost Sony proto upravila svou prognózu celkového počtu dodaných kusů konzole PS5 během finančního roku 2023/24 (který končí 31. března) z 25 milionů na 21 milionů a nyní pociťuje bezprostřední důsledky této skutečnosti.

Jak uvedla CNBC, na základě výpočtu s využitím údajů společnosti FactSet zaznamenala společnost Sony po oznámení, že snížila svůj cíl prodeje PS5 pro tento fiskální rok, drastický pokles hodnoty svých akcií o přibližně 10 miliard dolarů. Společnost tehdy také oznámila, že s blížící se druhou polovinou životního cyklu konzole se očekává, že její prodeje budou v budoucnu postupně klesat.

Ačkoli nesplnění prodejního cíle je jistě znepokojivé, zdá se, že ve hře jsou ještě větší potenciální problémy. Podle Atula Goyala, akciového analytika společnosti Jefferies, spočívá větší problém v tom, že společnost Sony vykazuje nízkou provozní marži. Herní divize společnosti nedávno vykázala za čtvrtletí končící 31. prosincem provozní marži ve výši 6 %, což je nejen méně než 9 % vykázaných před rokem, ale také nejméně za posledních téměř deset let.

Podle Goyala se marže před rokem 2022 pohybovaly po dobu čtyř let v rozmezí 12-13 %. Analytici, kteří označují současné provozní marže za „extrémně neuspokojivé“, tvrdí, že se tak děje „navzdory různým okolním vlivům, které měly marže zvýšit k 20 %“.

Serkan Toto, generální ředitel a zakladatel poradenské společnosti Kantan Games, uvádí, že provozní marže společnosti Sony jsou pravděpodobně dlouhodobě ovlivněny velkými rozpočty, které společnost přiděluje svým first-party titulům – například hře Marvel’s Spider-Man 2, jejíž rozpočet na vývoj a marketing údajně činil 315 milionů dolarů, jak vyplývá z uniklých interních dokumentů, které se objevily v souvislosti s prosincovým únikem dat, jenž postihl vývojářskou společnost Insomniac Games.

Nedávno společnost Sony také uvedla, že minimálně do dubna 2025 nebude vydávat žádné nové díly hlavních stávajících first-party franšíz. Společnost má nicméně i přesto na rok 2024 připraveno několik titulů za stáje PlayStation Studios, přičemž k nedávno vydané hře Helldivers 2 se v následujících měsících přidají hry jako Rise of the Ronin, Stellar Blade, Concord a Until Dawn. Podle úniků informací by letos mohl vyjít také nový titul Astro Bot.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno