O tomto víkendu se v Ratajích nad Sázavou konal již druhý sraz hráčů a fanoušků hry Kingdom Come Deliverance. Bohatý doprovodný program obohatili svou přítomností známé osobnosti i zástupci studia Warhorse.

Návštěvníci se 15. června mohli zapojit do turnaje v lukostřelbě, kostkách a k vidění byla i rozšířená výstava KCD. Zkušení průvodci pak ty odvážnější z nás vzali do sklepení a na půdu zámku, tedy prostorů, které jsou standardně veřejnosti nedostupné.

@gamepress.cz

Tobi, PR Manger of @WarhorseStudios showing how to use a new weapon from Kingdom Come Deliverance II. #kingdomcome #kingdomcomedeliverance

♬ original sound – Gamepress.cz

Kromě zážitku si fanoušci mohli odnést mimo jiné i podepsané fotografie Michaela Pitthana, který ve hře ztvárnil Racka Kobylu a Jima Highe, kterého můžete znát jako Kuna z rozšíření Band of Bastards. Plácnout jste si mohli i komunitním manažerem Chrissem, který svým zvučným hlasem upozorňoval na důležité momenty události. Celý sraz svou přítomností obohatil i charismatický Tobias Stolz-Zwilling, ze kterého jsme se snažili dostat nějaké žhavé novinky o oznámeném pokračování. Kromě jiného si Tobi vystřelil i z píštali, husitské palné zbraně, která bude k dispozici v KCD2.

Sir Doenny, který měl většinu eventu na starosti zařídil také všemožné soutěže a give-away. Zde je nutno smeknout klobouk za bezchybné pořadatelství. Úvodní průvod, soutěže, lukostřelba, kostky, jízda na koních, středověké souboje, občerstvení, házení sekerou, výstava a mnoho dalšího… Pořadatelé tak nasadili vysokou laťku pro Královské stříbření Kutné Hory, které se koná již příští víkend. Královské město se zahalí do středověkého hávu a chybět nebudou ani Warhorse, kteří vám nejenže natočí pivo, ale mají pro vás i jedno nemalé překvapení.

Komunitní akce, která se odehrála v Ratajích, byla ve skutečnosti magickou záležitostí… a to i přesto, že Kingdom Come: Deliverance v sobě žádnou magii nemá, snad jen kromě té lásky a oddanosti našich fanoušků, kteří jsou neodmyslitelnou součástí Warhorse a KCD. Bylo vážně pěkné vidět znovu naše fanoušky naživo a už teď se moc těším na další akce. 

Tobias Stolz-Zwilling,

PR Manager Warhorse Studios

O krátké vyjádření jsme požádali i jednoho z hlavních strůjců celé akce, Sira Doennyho. Vše se ale nakonec trochu vymklo kontrole a my vám tak přinášíme krátký rozhovor:

Doenny, akce je za námi. Co tě na letošním ročníku nejvíce překvapilo a v čem si myslíš, že se sraz nejvíce posunul kupředu?

Překvapilo mě všechno! Minulý rok jsme měli přednášky, výstavu a kostky a největší výzva byla akci zaplnit. Obě tyto akce spojuje, že jsou vytvořený s velmi minimálním rozpočtem a drtivá část podpory pochází od dárců, partnerů a fanoušků. Letos to bylo koncipováno úplně jinak. Na začátku jsme chtěli jen kostky a lukostřelbu. Jenomže to by bylo strašně málo, vzhledem k zájmu, a tak jsem musel vymyslet, jak to rozložit v prostoru, čase a nabídnout toho mnohem více, aby se nikdo necítil zklamán. Mysleli jsme i na děti hráčů. Takže akce musela být větší, rozlehlejší, aby lidé zůstali co nejdéle, potkali se s ostatními fanoušky a společně se bavili, ale hlavně jiná, něčím nová.

video: Michal Smrž

Výzva tedy bylo vymyslet, aby návštěvníci měli stále co dělat, aby měli pořád možnost nějakého programu. V jeden moment si mohli vybrat min. z 5 možností: lukostřelba, jízda na koních, podpisová akce, prohlídka výstavy, návštěva Pirkštejna a při zahájení kostek opět: přednáška o lucích, kuších, palných zbraních, kostky, vojenský tábor, prohlídky. Navíc si každý mohl odnést z prohlídky groš na památku. To ale bohužel řada lidí nevyužila, protože jsou zvyklí v muzeu exponáty nechávat. Vzpomenout musím i to, že zde bylo hodně cizinců a průvodci mluvili jen česky. A to stále nebylo vše, aktivit tam bylo mnohem více. Třeba si dát guláš přímo z kotlíku či vyzkoušet zbroj.

Největší „game changer“ bylo, kdy se mi úplnou náhodou podařilo získat koně. To mi otevřelo úplně jiné možnosti, takže na poslední chvíli, cca 3 týdny před zahájením, přibyl průvod, projížďky, focení. Tím se program ze začátku v 13hod posunul na 11:30h. Obecně, program se ladil do poslední chvíle, ještě týden předtím jsem stále doplňoval nějaké věci, psal jsem skript pro herce, instruoval vojáky co kdy dělat jak. Pořád mě napadaly nové lepší a lepší věci, který celou událost povznesou na další úroveň. I tak se všichni dokázali skvěle připravit, přizpůsobit a dopadlo to báječně! A vše samozřejmě mělo nějakou referenci na hru KCD. No a poslední výzva bylo pro ty všechny účinkující zajistit jídlo a potom v den D akci organizovat, a k tomu ještě vystupovat, to bylo hodně náročné. Na meet & greet s komunitou tak zbyl čas až po 8 večer v táboře.

Kdyby jsi měl vybrat něco, co mělo největší dopad pro tebe osobně, co by to bylo?

Průvod, účast Michaela a Jima (Michael Pitthan a Jim High, pozn. redakce) a prostě všichni, co účinkovali. Na těch lidech je vidět, že hru a českou historii milují, že se chtějí potkávat a prožívat to nadšení společně. A jak jsem říkal několikrát, neznám hru, která by tolik sbližovala lidi, jako je KCD. Některé komunity umí být dosti toxické. Dále mě potěšilo, jak to všechno skvěle fungovalo. Chtěli jsme, aby se všichni návštěvníci rozprostřeli přes celé Rataje, to se myslím povedlo a každý měl stále spoustu možností, co dělat. A vzhledem k tomu, že řada měla kostým, opravdu jsme na den oživili Rataje z 15. století.

294336d0 ee67 458d bffe 1401120929bb

(zdroj: @DanielaGphoto)

U KCD komunity ještě zůstaneme. Měl si čas se s někým poznat? A jaká byla celková návštěvnost akce?

Komunitu už jsem popsal výše, ale stojí zmínit, že to opravdu byla světová akce. Nejdále jsme měli účastníka z Japonska a z Kanady, a to se muselo řádně ocenit tzn. při vyhlašování dostali ceny, které poskytlo studio Warhorse. Návštěvnost se stále ještě vyhodnocuje. Bylo i dosti obav, jak se to vše zvládne. Prohlídku absolvovalo téměř 300 lidí a bylo by jich i více, kdyby mohli čekat na volné okno. Účast návštěvníků mohla být někde mezi 400-500 +-, kteří se ten den pohybovali v Ratajích. Konkrétní číslo nemáme, neboť do prostor byl vstup zdarma. Celkově ale návštěvníci i prodejci/účastníci byly velmi spokojeni.

Musíme uznat, že tento event se oproti minulému roku masivně rozrostl. Jak to vidíš do budoucna i co se týče nové hry?

Budoucnost je stále otevřená. Podle mě nyní tuto událost všichni nějakým způsobem vyhodnocují a uvidíme, jak to vše dopadne. Navíc letos vychází KCDII s lokací Kutná Hora a fokus se zaměří více tam či do jiných lokací z pokračování. Kutná Hora ale už má svoje stříbření a Rataje nic podobného nemají a s ohledem na to, s jakým rozpočtem obec hospodaří, se zde udělá více dobra. Nicméně Rataje mají své kouzlo, dají se velmi jednoduše identifikovat se hrou, krajina, prostředí, ulice. V Kutná Hoře to bude díky své velikosti jiné. A už to byl vlastně 2. ročník a lidé už nyní i během akce volali po třetím. Takže, nechme se překvapit. Ale musím se přiznat, že už hrubý koncept v hlavě mám a pokud se to někdy zrealizuje, bude to opět „nářez“.

úvodní fotografie: Petra Kachlíková @ppeter_gee

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno