Druhou kratší recenzi v pořadí zastává legendární titul Carcassonne. Již je to 20 let, co světlo světa spatřila hra, která nejednoho člověka přivedla na deskovou stranu síly. Své o tom může říct i fakt, že hra získala několik ocenění, jako například Spiel des Jahres hned v roce vydání 2001.

Pokud byste taktéž náhodou neznali tento kousek, což je obzvlášť u mladších čtenářů pochopitelné, tak se jedná o jednu z prvních, klasických euro her, kde je Vaším úkolem získat co nejvíce bodů během stavby „království“ za pomocí univerzálních meeplů a karet oblastí. Za těch dlouhých 20 let vyšlo nespočet větších, či menších rozšíření, které více méně upravovali herní mechanizmy, ale vždy se jednalo o decentní změny. Nedá se ovšem říct, že by to muselo být špatně, jelikož tento opus cílí převážně na začátečníky, či hráče, co nechtějí moc nad hrou přemýšlet, ať už díky jednoduchým pravidlům, či nádherným vizuálem.

Jubilejní verze k 20. narozeninám přináší základní hru, pozměněný vizuál, jakožto oslavy skrze celé království a hned tři drobná rozšíření v jednom. Základní hra je tedy stejná, nicméně na každé kartičce oblasti naleznete nějaký ten drobný element, který jej rozlišuje od původní verze. Sem tam naleznete obchodníka s rachejtlemi, jinde zase cestovatele z dalekých zemí, či hrající si děti na trzích. Rozlišení (rastr) každé karty je úžasný a můžete si tak prohlédnout každý detail daného území, nicméně hru to nijak neovlivňuje. Bohužel je škoda, že festivalové drobnosti jsou očividně nálepky přes původní hru. Při natočení proti světlu se tak začnou lesknout, jelikož se jedná o naprosto odlišný materiál. Další zajímavá drobnost jsou nálepky na meeply. Můžete tak hrát s tou původní sadou, či si je polepit postavami, které jsou k dispozici v balení.

Pořádným rozdílem od jiných Carcassonne jsou tak pouze rozšíření, která jsou ovšem k nalezení i v jiných expanzích, nikoliv však najednou. Tato verze vám tak přidává řeku, kolem které začínáte stavět na začátku hry. Opata, kterým můžete obsadit klášter a získat tak bonusové body. Během hry je tak trošku přehnaný, jelikož se dá jeho schopnost cyklit a hráč, co má buňky na kombinace, bude pravděpodobně s tímto rozšířením malinko více vyhrávat. A nakonec „šipky“, které vám vytvářejí bonusy ke kartám, na které ukazují a jakože některé jsou dost silné.

Abychom to tedy shrnuli… dostanete do ruky hru, která je tu už 20 let, takřka v nezměněném hábitu. Rozdíl jsou daná rozšíření po kupě, lepší rastr karet a naprosto nádherná, lesknoucí se krabice. Zbytek už tu zkrátka byl. Pokud jste tedy sběratelé této série, či jste hru nikdy nehráli a chtěli byste si ji vyzkoušet, tak tímto neprohloupíte. Pokud ovšem jednu, či dvě tyto hry už doma máte v jiném vydání a občas si je zahrajete, tak se jedná o zbytečně vyhozené peníze.

Přečti si  Společnost Take-Two Interactive propustí 5 % zaměstnanců a zruší projekty, aby ušetřila náklady

Autor hry: Klaus-Jürgen Wrede

CZ distributor: MindOk

Počet hráčů: 2 – 5

Přibližná herní doba: 35 minut

Doporučený věk: 7+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
40 %
Znovuhratelnost
50 %
Srozumitelnost pravidel
80 %
Zpracování
70 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
mini-deskovka-carcassonne-jubilejni-edice-20-let<font size="3">Pro sběratele "Must have" titul. Pro začátečníky, či hráče, co nikdy tento opus nezkusili... můžeme určitě doporučit. Pokud jste již ovšem hrdým majitelem, či majitelkou starších kousků a sem tam si jej zahrajete, tak se jedná a o zbytečně vyhozené peníze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno