Titul Mortal Shell se dostal na pulty obchodů v srpnu roku 2020. I přesto, že se jednalo o úplně první počin vývojářů ze studia Cold Symmetry, si tehdejší novinka vysloužila respekt herní komunity a řeči o tom, že se jedná o lacinou napodobeninu ostatní soulovek zašlapala do země. Nyní se Mortal Shell opět hlásí o slovo, a to s Enhanced Edition, která je zaměřená na konzole nové generace.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Ve velmi povedeném traileru, který nám ukazuje to, čím vším bude toto vylepšené vydání disponovat, padlo několik jasných faktů a slibů, na které se v naší recenzi zaměříme. Mortal Shell Enhanced Edition jsme testovali na konzoli PlayStation 5 a tak se podíváme i na funkcionalitu gamepadu DualSense.

Jak již název napovídá, vývojáři si pro své hráče připravili zcela oddělenou verzi hry pro konzole nové generace. Nejedná se tak o pouhé navýšení snímků za vteřinu pomocí nějakého tuctového updatu nalepeného na verzi pro PlayStation 4 a Xbox One. Jak se next-gen verze hry, která svou inspiraci sérií Dark Souls nezapře, vydařila?

Jak je to s tím 4K?!

Předchozí verze konzole od Sony, PlayStation 4 Pro, rozběhlo Mortal Shell na úctyhodných 1440p (2560×1440), a to při 30 fps. Na nové PS5 se musíme (zatím) spokojit s naprosto stejným rozlišením a 4K radovánky se tak nekonají. Vývojáři na svých sociálních sítích slibují nápravu a dle jejich slov je již ve vývoji patch, který rozlišení navýší na 1800p. Tedy na rozlišení, na kterém Mortal Shell běží na konkurenčním Xbox Series X.

 

Pokud vás čísla moc neberou, tak vás možná potěší balík vylepšených textur, který přece jen z hraní nové verze děla tak trochu next-gen požitek. I zde jsme ovšem narazili na několik málých problémů. Opožděné doskakování textur na konzolích nové generace prostě nechcete. Do toho se vám občas do textury zatoulá i nějaký ten item, který do té doby tancoval po vaší obrazovce. Ačkoliv se jedná v případě PlayStation 5 o ojedinělé momentky, tak na obou verzích nového Xboxu se dle dostupných informací a ukázek jedná o slušnou paseku. V čem dalším konzole Sony svou konkurenci mírně překonává je snímková frekvence.

Přečti si  Virtuální prostředí a aplikace E3 2021 podrobně

V traileru vývojáři lákali na libových 60 fps, které je pro hraní souls her určitě dostačující. Jak si naše PS5 vedla? Vskutku na výbornou. 60 snímků za vteřinu bylo až překvapivě stabilních a propadů jsme si mohli všimnout pouze při prvním vstupu do rozlehlejších oblastí. Ačkoliv se to může zdát s ohledem na název hry jako mírný paradox, tak díky vyšší snímkové frekvenci se hra zdá velmi svěží a živější.

Co dalšího od Enhanced Edition očekávat? Po vyšším rozlišení a snímkové frekvenci jsou dalším často omílaným tématem nahrávací časy. Na starším PlayStation 4 Pro jste se z hlavního menu dostali do první lokace za 15 sekund. PlayStation 5 je díky SSD pochopitelně rychlejší, ale výsledný rozdíl, který činí 5 vteřin, je všechno, jen ne ohromující. Co tak hráči na PlayStation 5 ocení více, než načítací časy, je kompatibilita hry s dostupnými funkcemi ovladače DualSense. Propojení je až nečekaně sofistikované, což zjistíte hned ze startu hry, kdy se před vás postaví první oponent. Stejně jako u dalších soulovek potřebujete k řadě úkonů staminu, energii či manu. Pokud chcete provézt těžký útok pomocí R2 a nemáte na něj dostatek energie, tak vám spoušť klade největší možný odpor a vy tak instantně víte, že je potřeba rychle najít jiné řešení. Stejně funguje i L2, kterým se výměnou za kapku energie proměníte v kámen a odrazíte tak příchozí ničivý útok. Zmínit určitě musíme a vyvážené vibrace, které vás doprovází téměř celou hru. Nejednou mi dával třesoucí se ovladač najevo, že tahle hra není pro žádný zelenáče, až jsem z toho měl téměř výčitky svědomí. Ale takhle už souls hry na hráče působí… 

Kromě parádního propojení s novým ovladačem tu další nové funkcionality nenajdeme. Žádné nastavení úhlu kamery či změna Field of View. Poslední věc, která vám při koupi Enhanced Edition spadne do klína, je soundtrack od výborné black metalové kapely Rotting Chris, který si můžete stáhnout zvlášť a kdykoliv si tak dobrovolně navodit depresivní nálady. Pokud nebudeme počítat tento extra soundtrack, tak nám hra na disku nezabere téměř nic. Celková velikost hry na PS5 je jen těžko uvěřitelných 4,64 GB.

Přečti si  Destiny 2: Season Of The Splicer - všechny nové a vracející se exotiky

Verze pro konzole nové generace k nám dorazila 6 měsíců po vydání první verze Mortal Shell a hráčům přináší řadu audiovizuálních vylepšení, které je tak o něco podobnější PC verzi, která přece jenom stále vypadá o něco lépe. Enhanced Edition ale nemusí být nutně jen mostem k next-gen zážitkům, ale i díky nižší cenovce by mohl Mortal Shell posloužit i jako pomyslná brána pro “souls” začátečníky.

 

Vývojáři: Cold Symmetry

Vydavatel:  Playstack

Datum vydání: 4. 3. 2021

Velikost hry: 4.64 GB

Cena hry: 999,-

Platformy: PlayStation 5, Xbox Series X/S

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno