Herní notebooky mají po léta pověst předražených, hlučných a nedostatečně výkonných zařízení, minimálně ve srovnání s jejich stolními protějšky, ale v dnešní době je díky technologiím tato propast téměř zcela smazána a herní notebooky tak dávají mnohem větší smysl než kdy dříve.

Obecně stále platí fakt, že hráči, kteří chtějí za své peníze co největší výkon, by měli stále zůstat u herních stolních počítačů. Ale herní notebooky, které zvládají stejně náročné hry a aplikace nabízí své vlastní výhody, zejména pro uživatelé, kteří mají rádi flexibilitu a pohodlí.

Co se cenového srovnání týče, tak i z tohoto pohledu se herní notebooky jeví jako velmi zajímavá volba. Za špičkový stroj s grafikou NVIDIA GeForce RTX 4090 16GB GDDR6, procesorem Intel Core i9-13980HX a 32GB RAM DDR5 zaplatíte podobnou cenu jako za desktopovou verzi, ke které musíte připočítat další náklady. Ano, výkonově na tom bude desktopová verze stále lépe, zejména díky větším možnostem napájení, chlazení a prostoru, ale díky společnosti Nvidia poskytují špičkové herní notebooky s kartami řady RTX 40 vynikající herní zážitek kdekoliv budete.

Grafické karty NVIDIA GeForce RTX řady 40 pro notebooky, které můžete zakoupit například zde,  jsou vyrobeny s ultraefektivní architekturou NVIDIA Ada Lovelace a přináší obrovský skok ve výkonu díky DLSS 3 poháněnému umělou inteligencí a umožňují vykreslovat realistické virtuální světy s plným ray tracingem. Tato archytektura byla navržena tak, aby poskytovala revoluční výkon pro ray tracing a neurální grafiku založenou na umělé inteligenci. Přináší nesrovnatelně vyšší hodnoty výkonu grafického procesoru a představuje vrchol pro ray tracing a neurální grafiku.

NVIDIA DLSS 3.5 je revoluční milník v grafice s umělou inteligencí, který ohromně zvyšuje výkon. K vytváření většího množství vysoce kvalitních snímků využívá DLSS 3 běžící na grafických kartách GeForce RTX řady 40 umělou inteligenci, díky tomu i notebookové grafické karty RTX 40 dosahují neskutečného navýšení snímkové frekvence při zachování maxima detailů. Více detailněji se této technologii věnuji v předchozím článku zde. Ovšem abyste měli představu o tom, jak výkonné jsou grafické karty RTX 40  v noteboocích s použitými technologiemi, uvádím zde několik příkladů.

Přečti si  Fallout 5 - Microsoft údajně "formuluje plány" na jeho uvedení "spíše dříve než později"

Rozlišení 1440p

Titul

RTX 3070 Laptop GPU DLSS 2 RTX 4070 Laptop GPU DLSS 3
Cyberpunk 2077

RT Ultra + High Quality

44,8 FPS 80,3 FPS
F1 22

Ultra

88,5 FPS 131,5 FPS
Dying Light 2

High Quality

56 FPS 98 FPS
Súider-Man Remastered

High

55,8 FPS

115,3 FPS

 

Sada technologií Max-Q navíc optimalizuje výkon systému, napájení, výdrž baterie a hlučnost pro maximální efektivitu. Nvidia nabízí Max-Q již ve své páté generaci, kdy až čtyřnásobně tak zvyšuje výkon a až dvojnásobně vylepšuje kontrolu hluku a životnost baterie. Přepracovaná vysokorychlostní paměť výrazně vylepšuje energetickou efektivitu díky dvojnásobné propustnosti, více než 10x větší kapacitě a vylepšenému taktování.

Ptáte se, jak vlastně tato technologie funguje? Energetická účinnost CPU je zásadní pro maximalizaci výkonu a v počítačích je spotřeba rozdělena mezi CPU a grafickou kartu.CPU Optimizer Max-Q optimalizuje tento výkon pomocí nízkoúrovňového rámce a umožňuje ovladači grafické karty optimalizovat výkon, teplotu a spotřebu CPU nové generace. Jednoduše řečeno: optimalizace CPU, delegování delegování úloh a synchronizace podprocesů ovladačů, významně vylepšuje efektivitu CPU, kdy zde ušetřená energie je přenášena do grafické karty, kde poskytuje vyšší výkon. I díky tomu dokáží špičkové herní notebooky prodloužit výdrž baterie až o 70% při zachování vynikající hratelnosti.

Zdroj: Nvidia

Důvodem k zakoupení herního notebooku s grafickou kartou RTX je i fakt, že NVIDIA RTX je nyní k dispozici ve více než 500 hrách a aplikacích a od roku 2018 posouvá hraní počítačových her na novou úroveň.

Technologie NVIDIA RTX poprvé debutovaly v roce 2018, kdy byly představeny s GPU GeForce RTX 20 „Turing“. RTX mělo řadu funkcí, ale dvě nejvýznamnější byly podpora pro Ray Tracingu „RT“ a DLSS, zbrusu novou technologii upscalingu, která využívala sílu AI k poskytování vyšších FPS a skvělé kvality obrazu.

Battlefield V od DICE byl debutový titul pro RTX , který dal uživatelům ochutnat Ray Traced Reflections. V té době to byla velmi náročná technologie a je dodnes, ale vizuální vylepšení bylo něco, co nešlo ignorovat. Jako takový přišel DLSS zachránit situaci, zdvojnásobil FPS ve hrách a nabídl plynulejší herní zážitek. Později NVIDIA začala implementovat další techniky RT, jako je Ray Traced Global Illumination (RTGI) a Ray Traced Shadows.

V průběhu roku 2019 DLSS & RT pokračovaly v získávání aktualizací, aby zlepšily vizuální věrnost a dále zlepšily kvalitu obrazu, ale další velká aktualizace přišla ve formě DLSS 2.0 v roce 2022 , která byla poprvé dostupná v Minecraft RTX pro Windows 10. Tato nová aktualizace využívala zcela nový model umělé inteligence, který umožňoval rychlejší integraci her a řešil některé z největších problémů s technologií související s vylepšenou kvalitou obrazu.

Cyberpunk 2077 byl jedním z nejnovějších titulů s podporou DLSS 2 při uvedení na trh. Hra také nabízela různé technologie RT, ale to byl začátek dechberoucí cesty pro hru, která skončila jako testovací půda pro nejmodernější technologie RTX včetně Path Tracing a DLSS 3.5.

S DLSS 3 od NVIDIA jsme byli svědky představení Frame Generation, první technologie interpolace snímků svého druhu, která zvýšila FPS až 4x. Tato technologie se stala základem PC platformy, protože může pomoci zvýšit FPS ve hrách využívajících náročné vizuální efekty.

Zdroj: Nvidia

Majitelé GPU NVIDIA GeForce RTX 40 plně využívají sadu RTX tím, že využívají RT On ke zvýšení vizuální pohltivosti a DLSS ke zvýšení FPS. V infografice NVIDIA ukazuje, že více než 95 procent vlastníků GPU RTX 40 povolilo RT nebo DLSS v nejnovějších titulech, jako jsou:

  • Alan Wake II (99 %)
  • Cyberpunk 2077 (97 %)
  • Diablo IV (96 %)
  • Minecraft RTX (99 %)
  • Naraka Bladepoint (98 %)

Pokud jste článek dočetli až sem, tak jste získali určitou představu o tom, za jak krátkou dobu se dokázalo díky technologiím hraní na noteboocích přiblížit tomu desktopovému a jaké výhody i nevýhody obě platformy mají. Já osobně nedám dopustit ani na jednu z nich a je čistě na vás, kterou preferujete, ale nejlepší variantou je mít obě 😀

Širokou nabídku herních notebooků s grafickými kartami Nvidia RTX 40 najdete na ALZA.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Nemělo by to být označeno jako reklama na nvidii? Je to jen opis marketingových keců. Ano, sám jsem si koupil nedávno notebook s rtx 4060 a upřímně, jedině co stojí u 40xx za zmínku proti rtx 30xx je energeticka efektivita. Výkon je téměř stejný a označení DLSS 3 za něco co navyšuje výkon je hodně pritazene za vlasy. Pominu li fakt, že není jediný důvod, proč by to nešlo spustit i na rtx 30, krom toho, že nvidia by jinak neměla čím lákat na RTX 40, tak je to technoligoe, kdy si můžete zvýšit počet fps použitelné jen pokud to karta zvládá v základu už tak ve vysokých aspoň 60hz. Čím půjdete níž, tím horší je výsledek a tím víc jsou vidět artefakty. Rozhodně si z nehrazelnych 20fps neuděláte použitelných 40fps. Navíc AMD se svým Fsr vám nabídne to samé, díky poslední verzi ve srovnatelné kvalitě, i na rtx 30 a níž. Jediné plus u ntb je efektivita. Ač mám limit 140W, karta RTX4060 (ale i 4070) si nikdy neřekne o víc jak 100W. Pokud to nezabijete intel procesorem, kdy mi ntb pouštěl co chvíli větráky i pro práci v editoru fotek a po 14 dnech jsem ho musel vyměnit i za cenu změny 4070 na 4060 za verzi s ryzenem, je to super volba. Výkon proti desktopove 4060 nizsi do 10 %. Hluk na max výkon přijatelný a v silent rezimu o něm nevím a pro většinu úkolů mi stačí 140w nabíječka do usbc.

    • Označit by se to dalo asi všelijak, ale dle mého názoru nemělo, protože Nvidia opravdu stojí za navýšením prodejů herních notebooků. Co se ohledně Intelu týče, tak zde musím naprosto souhlasit a osobně bych rovněž doporučovat CPU Ryzen + Nvidia GPU. CO se DLSS 3,5 týče, tak zde je to opět o vývojářích a o tom, jak dokáží s nástroji dobře pracovat. Bohužel jsou tituly jako například Atomic Heart, kde je DLSS na tom hůře než předchozí DLSS 2, nejvíce je to patrně v interiérech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno