Každý streamer či streamerka dříve či později dojdou do fáze, kdy je potřeba obměnit některou z částí jejich výbavy. Zvuková stránka je velmi důležitým aspektem úspěšného streamu, ale investice do kvalitního mikrofonu je často podceňována. Kde je hranice rozumné investice?

Dnes se podíváme na zoubek velmi ambicióznímu mikrofonu od společnosti HyperX, který zákazníky láká nejenom kvalitní konstrukcí, pohodlným ovládáním, ale především i exkluzivním designem.

Na první pohled se ale příliš neliší od jeho předchůdce, prvního QuadCastu, který si můžete pamatovat díky pro něj tak typickému červenému podsvícení. Co tedy v HyperX udělali jinak a co se společně s mikrofonem nachází v balení? Při vypnutém stavu rozdíl téměř nepoznáte. Až při bližším prozkoumání zjistíte, že novinka se může pochlubit USB-C portem, který vystřídal starší Micro USB. V balení na nás čeká kromě mikrofonu také dva metry dlouhý USB-C kabel a redukce pro namontování QuadCastu na držák, stojan či rameno. Tento montážní adaptér podporuje oba základní rozměry závitů, tedy 3/8″ i 5/8″.

Pokud si mikrofon prohlédneme od spodu, tak nás jako první upoutá stojánek, který je defaultně přimontovaný ke kostře anti-vibračního tlumiče. Ten ale na rozdíl od stojánku není kovový a je složen z několika plastových součástí a gumiček. Na spodní části samotného mikrofonu nalezneme otočný knoflík, který slouží k ovládání citlivosti mikrofonu. Jeho umístění a funkčnost oceňovali uživatelé již na předchozí verzi a HyperX tak neměl důvod tuto skvělou vychytávku měnit. Vy tak můžete v případě potřeby snížit sílu vašeho hlasu nebo potlačit okolní hluk jednoduchým pootočením přímo na těle přístroje. Pozor si je ale potřeba dávat na vámi nastavenou polohu knoflíku, který lze otáčet mnohem více, než by se mohlo dle indikátorů v podobě natištěných bílých značek zdát.

 

Na zadní straně nalezneme již zmiňovaný USB-C port, který vám dovolí s mikrofonem spojit nejen PC, ale i herní konzoli, mobilní telefon nebo diktafon. QuadCast S se pyšní certifikací pro aplikace jako je OBS, StreamLabs, XSplit nebo Discord a s jeho používáním byste tak neměli mít žádné problémy. Hned nad USB-C portem se nachází zdířka pro připojení sluchátek v podobě 3,5mm Jack konektoru. Připojení sluchátek není užitečné pouze pro přenos zvuku do vašich zvukovodů, ale i pro monitoring kvality vašeho hlasového outputu.

Z předchozí generace si s sebou QuadCast S přináší i další vskutku unikátní vymoženost. Tou je knoflík pro výběr směrové charakteristiky, díky kterému můžete mikrofon přizpůsobit dané situaci či účelu, ke kterému jej právě potřebujete. Je libo streamovat nebo natáčet rozhovor? QuadCast má pro tyto situace speciální profily, které při správném užití maximalizují kvalitu záznamu. Otáčení knoflíku je velmi tuhé, díky tomu však nedochází k náhodnému přepínání profilů při manipulaci s tělem mikrofonu.

Přečti si  Veterán studia Naughty Dog se vrací po čtyřech letech působících ve studiích The Initiative a Deviation Games

  • Všesměrný – Hodí se ve chvíli, kdy potřebujete nahrávat zvuky v okolí bez ohledu na pozici mikrofonu. Funguje skvěle i pro telekonference nebo nahrávání rozhovoru s více lidmi.
  • Kardioidní – Nejlepší volba pro streamování a natáčení klasických podcastů, ale i hraní na hudební nástroje a zpěv.
  • Obousměrný – Ideální pro nahrávání rozhovorů tváří v tvář.
  • Stereofonní – Ideální pro záznam zpěvu a či více hudebních nástrojů.

Pokud jste recenzi dočetli až sem, pravděpodobně vás zaujalo RGB podsvícení, které dělá z QuadCastu mikrofon doslova k pokukání. Mřížka s výřezy ve tvaru hexagonů je ze stejného materiálu jako stojánek. Hned pod tímto kovovým „obalem“ se skrývá vestavěný pop filtr, který z vašeho hlasu eliminuje okluzivní souhlásky. Kromě blokování nechtěných pazvuků ale také slouží jako pole, po kterém se pravidelně rozléhá barevné podsvícení, které je jedním z největších lákadel námi recenzovaného přístroje.

Vestavěný pop filtr funguje tak jak má jen v případě, že od sebe máte mikrofon dostatečně daleko. Pokud budete namlouvat monolog, dabovat či zpívat s nižší vzdálenosti, tak vám pochopitelně QuadCast S neodfiltruje nic a vy tak budete muset sáhnout po dodatečných filtrech. Samotná kvalita nahrávání je na výborné úrovni a přepínání směrové charakteristiky funguje skvěle. Při nahrávání zvukového testu nám při otevřeném okně jezdili venku automobily. Díky zvolenému Kardioidnímu profilu, který soustředil pozornost mikrofonu čistě mým směrem nejde nic z toho v nahrávce slyšet.

S jakou kvalitou HyperX QuadCast S nahrává si můžete poslechnout níže v ukázce.

Barevné RGB osvětlení je hlavním důvodem proč po novém QuadCastu pokukuje snad každý streamer a streamerka. Jakým způsobem bude mikrofon váš prostor osvětlovat a jaké barevné spektrum bude užívat záleží jen na vás. Všechny barevné efekty a intenzitu záření si můžete upravovat v aplikace NGenuity, která slouží i ke správě ostatních produktů od společnosti HyperX. Díky skutečnosti, že daná nastavení se ukládají přímo do přístroje, o své profily nepřijdete ani když jej zapojíte do jiného PC či konzole. Nechybí samozřejmě možnost si extravagantní barvičky zcela vypnout a použít tak QuadCast S i při serióznějších příležitostech, kde by mohlo být pestré osvětlení na škodu.

Přečti si  Dragon Age: The Veilguard vám umožní přepínat mezi 2 zbraněmi uprostřed boje, jde o to mít pod kontrolou každou jednotlivou akci

Osvětlení se ale týká i naše největší výhrada. Díky podlouhlému tvaru mikrofonu lze snadno spatřit přechody mezi barvami, které jsou viditelné z důvodu použití RGB jen v horní a spodní části. Třetí, uprostřed umístěná řada, by z QuadCastu udělala doslova slast pro oči nejen vaše, ale i diváků na streamu. RGB panely neslouží ale jen k tomu, abyste si prostředí upravili k obrazu svému, ale mají i další praktické využití. Mikrofon svítí pouze ve chvíli, kdy je aktivní. Jakmile stisknete tlačítko Mute, osvětlení zhasne.

 

A tímto oslím můstkem se dostáváme k pomyslné třešničce na dortu, kterou je vrchní dotyková plocha. I přesto, že má jen jedno jediné využití, a to aktivaci a deaktivaci mikrofonu, jedná se o uživatelsky nejpřátelštější a nejpraktičtější část HyperX QuadCast S. Na dotyk reaguje přesně a instantně. Pozor si ovšem musíte dát na silnější doteky, které mohou být při vyšším nastavení citlivosti slyšet a vaše posluchače či spoluhráče příliš nepotěší. Ve skutečnosti se vrchní části nemusíte dotýkat vůbec. Pokud se vaše pokožka přiblíží k senzoru alespoň na tři milimetry, mikrofon se deaktivuje.

Jedna ze skutečností, která ve prospěch nového QuadCastu příliš nesvědčí, je také softwarová podpora produktu. NGenuity vám sice nabízí možnost si pohrát se světýlky, přidat různé efekty či eliminovat barvy, které nemáte rádi, ale z hlediska zvuku vám na mikrofonu změnit nedovolí zhola nic. Tento nedostatek tak musíte řešit skrze aplikace třetích stran, které ovšem neumí zvolená nastavení uložit do uložiště QuadCastu a vy je tak pochopitelně budete postrádat na jiných platformách.

Spotřeba energie: 5V 125mA
Sample/bit rate: 48kHz při toku 16-bit
Druh: Kondenzátorový
Typ kondenzátorů: 3x 14mm kondenzátor
Nastavení mikrofonu: stereofonní, všesměrový, kardioidní a obousměrný
Frekvenční odezva: 20Hz–20kHz
Citlivost: -36dB (1V/Pa při 1kHz)
Délka kabelu: 2m
Váha: Samostatný mikrofon: 254g
Shock mount a stojánek: 364g
Celkově s USB kabelem: 710g

Jedinou překážkou, která brání HyperX QuadCast S k tomu, aby se masově rozšířil mezi hráče a ovládl streamovací platformy, je jeho cenovka, která se s vcelku velkým rozptylem točí okolo hranice 4000Kč. Za tuto cenovku ale zákazníci dostanou to nejlepší, co nyní společnost HyperX nabízí. Uživatelsky příjemné a praktické prostředí se zde snoubí s exkluzivním designem. Od předchozího modelu, který se s cenou pohybuje znatelně níže, se ale zase tolik neliší. 

PŘEHLED RECENZE
HyperX QuadCast S
90 %
Jiří Morávek
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitchi.
recenze-hyperx-quadcast-s<font size="3">Jedinou překážkou, která brání HyperX QuadCast S k tomu, aby se masově rozšířil mezi hráče a ovládl streamovací platformy, je jeho cenovka, která se s vcelku velkým rozptylem točí okolo hranice 4000Kč. Za tuto cenovku ale zákazníci dostanou to nejlepší, co nyní společnost HyperX nabízí. Uživatelsky příjemné a praktické prostředí se zde snoubí s exkluzivním designem. Od předchozího modelu, který se s cenou pohybuje znatelně níže, se ale zase tolik neliší. <br/> <b> + Vzhled<br/> + Uživatelsky příjemné ovládání<br/> + Dotykový senzor Tap-to-Mute<br/> - Plastový shock-mount<br/> - Chabé možnosti nastavení v NGenuity<br/> - RGB osvětlení by zasloužilo upgrade<br/> </b> </font>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno