Do ruky se mi na test dostala grafická karta MSI RX 5600 XT Gaming, která by dle ceny měla spadat do vyšší střední třídy grafických karet. Podíval jsem se tedy na to, zda tomu tak opravdu je.

Na úvod tu máme několik technických parametrů uvedených samotným výrobcem.

Společnost MSI přináší na trh vysoce výkonnou grafickou kartu Radeon RX 5600 XT GAMING X. AMD Radeon RX 5600 XT série grafických karet je poháněna RDNA architekturou pro vynikající výkon a skvělou účinnost za rozumnou cenu. Jsou vybaveny 6 GB GDDR6 pamětmi s rychlostí 12 Gb/s. Má 192-bit sběrnici a podporou PCI Express 4.0 rozhraní, které přináší dvojnásobnou šířku pásma. Pro připojení zařízení nabízí 1x HDMI 2.0b a 3x DisplayPort 1.4. Podporuje technologie OpenGL 4.6, DirectX 12, AMD FreeSync, VR Ready.

Radeon RX 5600 série grafických karet je poháněna RDNA architekturou, která je srdcem pokročilého 7nm výrobního procesu společnosti AMD. RDNA přináší zcela přepracované výpočetní jednotky, poskytující neuvěřitelný výkon a nové instrukce, lépe uzpůsobené pro vizuální efekty. Více-úrovňová mezipaměť umožňuje snížení odezvy.

Musím říci, že MSI RX 5600 XT Gaming jedna z nejlépe vypadajících grafických karet, které jsem viděl v posledních několika letech. Používá dvoubarevný plášť s některými černými plastovými profily, ale také tři kartáčované kovové profily, které poskytují krásný kontrast k plastu. Kromě toho vám červené detaily kolem ventilátorů jasně připomínají, že se jedná kartu s čipem AMD. Pokud očekáváte nějaké RGB osvětlení, pak jej naleznete pouze na přední straně v podobě malého loga draka společnosti MSI. Základní deska je z hliníku, kde část je hladká a část kartáčovaná, takže karta v tomto ohledu působí prémiově a koresponduje s cenou těsně pod hranicí 10 tisíc.  Z čistě estetického hlediska tuto kartu opravdu hodnotím velmi vysoko.

 

Chladič využívá dva ventilátory MSI Torx 3.0, přičemž každý měří 100 mm. Tyto ventilátory  používají to, co MSI nazývá „rozptylovací lopatka ventilátoru“, a jak je popisuje MSI, mají „speciální zakřivení, které urychluje proudění vzduchu a zvyšuje jeho účinnost.“ Takže si dejte pozor na kvalitní airflow vaší skříně. Kromě toho má karta také zabudovanou technologii MSI Zero Frozr, která ventilátory vypne v případě, že nebude karta v zátěži. Při pohledu na kartu ze strany vidíme, dva velmi masivní chladiče, které jsou spojeny řadou heatpipes. To vše znamená, že karta je i v zátěži naprosto tichá a teploty grafického čipu během mého testování v zátěži nepřesáhly 60 stupňů v uzavřené skříni, o čemž se jiným čipům může jen zdát. Osobně mám raději, když je chladič lehce předimenzovaný, než když je to na hraně, to ticho za to opravdu stojí!

Přečti si  Nová postava Valkyrie ze sezóny 9, Apex Legends, má spoustu schopností

Pokud jde o velikost samotné karty, tak se nejedná o žádného prcka a s rozměry 297 x 140 x 58 mm dosahuje hravě totožných rozměrů jako má například MSI RTX 2070 Armor a s přehledem vám zabere více než 2,5 slotu, takže je třeba se nejprve podívat, zda se vám karta vejde jak do Case, tak i na MB s ostatními komponenty.

 

Co se požadavků na napájení týče, tak pravděpodobně proto, že MSI znovu používá desku PCB, které používá u vyšší řady RX 5700 XT, potřebuje tento model 2x 8 napájecích kolíků. Na druhém konci potom karta disponuje 3x DisplayPort 1.4 a 1x HDMI 2.0b, takže ke kartě připojíte opravdu solidní množství zobrazovacích zařízení, jak moc je to ale potřeba nechám jen na vás.

 

RX 5600 XT Gaming používá stejnou PCB, jako RX 5700 XT Gaming , s masivním 9-fázovým VRM pro GPU a 2-fázovým VRM pro paměť. Bohužel však RX 5600 disponuje pouze 192 bitovou paměťovou sběrnící, namísto 256, kterou využívá RX 5700 XT. Co se pamětí týče, tak ty podobně jako u konkurenčních karet RTX od Nvidie dodává společnost Micron a společnost MSI je ověřila pouze na 12Gbps. Pokud jste ale odvážní a máte chuť experimentovat, tak se můžete pokusit navýšit takt pamětí z 1750 MHz v boost režimu až na hranici 1820MHz, což přináší zvýšení obnovovací frekvence o nějakých 8-10% v závislosti na hře. Bohužel však nikdo není schopen garantovat, že právě vámi zakoupená karta toto zvládne. Karta nám přišla na test s nejnovější verzí BIOSu, ale při nákupu je možné, že bude karta obsahovat ještě starší verzi, takže ji překontrolujte a případně flashujte na nejnovější.

Přečti si  Warzone Season 3 Combat Pack je zdarma k dispozici pro předplatitele PlayStation Plus

Testovací sestava:

Kartu jsem testoval na sestavě osazené:

  • Základní deska: Asus Prime Z390-A
  • Procesor: Intel Core i5 9600K
  • Paměti: HyperX Fury RGB 16GB DDR4 3000MHz,
  • Pevný disk: SSD HDD Transcend MTE220S, M.2 – 256GB, xPCIe Gen3 x4 NVMe
  • Operační systém: Windows 10 v. 1909

Metoda testování:

Nebudu vás tu zahlcovat nesmyslnými grafy, kde bych porovnával výkon jednotlivých karet, na to jsou u nás jiné a mnohem fundovanější weby, ale uvedu vám reálně naměřené hodnoty FPS v rozlišeních Full HD (1080p), 2K (1440p) a 4K (2160p), vždy při maximálním nastavení grafických detailů u titulů Battlefield V, The Division 2, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2 a Gears 5. Pokud tituly nabízely podporu, snažil jsem se otestovat pomocí rozhraní DX12 API.

Jen pro zajímavost po testování jsem kartu zkoušel ještě v nově vydaných hrách Call of Duty: Warzone, kde karta ve Full HD na maximální detaily vykazovala stabilně 120 FPS a u hry DOOM Eternal, u kterého lze nastavit detaily jen na Ultra kvůli omezení 6 GB VRAM i tak hra běží stabilně se 167 FPS. Jak jsem již uvedl tak karta u žádné z testovaných her nepřesáhla teplotu 60 °C při okolní teplotě cca 22 °C.

Jak můžete sami v grafu výše vidět, tak MSI Radeon RX 5600 XT Gaming je ideální volbou pro všechny, kteří chtějí získat tichou grafickou kartu s dostatečným prostorem pro taktování, která při rozlišení 1080p ve všech testovaných hrách hravě překoná na maximální detaily 100 FPS, přičemž při 1440p je schopna stále dosahovat stabilně hranice 60 FPS. Pokud tedy vlastníte monitor s rozlišením 1920 x 1080 s obnovovací frekvencí 144Hz je tato karta pro vás tou pravou volbou, bohužel však za trochu vyšší pořizovací cenu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno