Legendární System Shock od studia LookingGlass je bylo jedním z mých herních restů, za které jsem se styděl. Hra, která před 30 lety položila základy dalším kultovním titulům jako série BioShock či DeusEx, se před rokem dočkala remasterované verze na PC. Letos se vylepšená verze dostává i na konzole PlayStation a já obrán o jakékoliv výmluvy jsem neměl na výběr a vydal se zjistit, kdo že je ta Shodan a proč tak touží po naší smrti.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Ještě než jsem se ale do hraní pustil, musel jsem si udělat menší průzkum, abych si trochu připomenul do čeho jdu. A dobře jsem udělal. I díky tomu jsem hned viděl ty nejmarkantnější rozdíly mezi verzí z roku 1994 a tou aktuální. U všemožných remasterů či remaků značnou část hráčů samozřejmě nejvíce zajímá to, jak hra vypadá. Vývojáři se v nové verzi vydali cestou, která sice vylepšuje veškeré textury a nahání frame-rate do výšin, ale přitom zachovává stylizaci hry, na které tolik hráčů vyrostlo. Všimnout si toho můžete již v úvodu hry, kdy se hlavní postava snaží hacknout sít TriOptimum.

1903210734459 screenshotUrl

Jako hráč, kterého původní hra zcela minula, jsem byl na začátku slušně řečeno zmaten. Kolegové a kamarádi mě varovali, že se jedná o velmi náročnou hru, ale s ohledem na odehraná léta jsem jejich varovaní nebral příliš v potaz. První momenty na orbitální stanici Citadela tak byly nervózní a zbrklé. Nedělal mi problém soubojový systém a s prvními nepřáteli jsem si poradil bez problémů. Trable mi ovšem dělali první rébusy a především orientace na lodi. Můj průzkum a snahu se ve hře zorientovat potají sledovala Shodan pomocí všudypřítomných kamer, což nejenže pomáhalo stupňovat mou nervozitu, ale budovalo to i creepy atmosféru, kterou jsem docenil až o několik hodin později.

Přečti si  EA Sports FC 25 představeno, vychází 27. září

Hratelnost je obecně jedním z nejdůležitějších aspektů videoher a tak mě zajímalo, jak se hra popasuje s dnešními standardy. Dlužno uznat, že převedení hratelnosti se vývojářům povedlo a třeba takový pohyb či míření nepůsobí ani zdaleka kostrbatě. Větší problém jsem měl ale s pohybem v inventáři. Hra vám totiž nic nevysvětlí a neprozradí ani to, co dělají různá tlačítka. Několikrát se mi tak na začátku hry stalo, že jsem si inventář nechtěně vymazal. Zatímco melee souboje mě příliš neoslovily, tak střelba je v System Shocku skvělým retro zážitkem, a to myslím upřímně. Střelba a řešení rébusů mě na celé hře totiž bavili nejvíce.

Zpět ale ke grafické stránce hry. Ta už z podstaty remaku prošla výraznou proměnou a k vidění jsou pochopitelně vylepšené textury, nasvícení scén, stínování a v neposlední řadě také vyšší rozlišení. To vše a mnohem více přispívá k atmosféře, která na Citadele vládne. Vše je atmosférické a místy dokonce klaustrofobické. Za každým rohem na vás číhá nebezpečí a onen pocit napětí je společně s grafikou dalším faktorem, kterým si hra získá nové hráče a udrží pozornost navrátilců.

System Shock ale není jen o strachu o vlastní život, ale také o příběhové kampani, jejíž hlavní záporák byla ve své době neskutečně originální postava. Hra je plná dialogů, které je radno pozorně poslouchat a číst. Váš „vztah“ se Shodan se totiž neustále vyvíjí a je tak potřeba mít se na pozoru. Shodan vám bude hraní často znepříjemňovat a psychologickým nátlakem vás terorizovat, takže jsem si užíval každý okamžik, kdy mi její mrazivý hlas nezněl v uších.

Přečti si  DESKOVKA: Hra na hrdiny pro začátečníky, to je Critical: Svatyně

Celkově pro mě byla hra vítaným zážitkem. Největší překážkou na cestě k novým hráčům a širší veřejnosti může být zmiňovaná obtížnost. Pokud se do System Shocku pustíte, tak po vás bude hra vyžadovat neustále soustředění a slušnou dávku trpělivosti. Problémová může být především orientace na vesmírné stanici, u čehož jsem nejednou upouštěl páru pomocí sprostých slov. Ano, co se týče obtížnosti tak je System Shock old-school gamesou, která umí být frustrující a i pro zkušené hráče je bezesporu výzvou.

System Shock je intenzivní zážitek a vývojářům se v tomto remaku podařilo extrahovat to nejlepší z původní verze a s citem to navléci do modernějšího hávu. Hra si ponechala svou stylizaci, atmosféru a převzala i nemilosrdné zacházení s hráčem. Abyste Shodan zabránili k Zemi vystřelit smrtící paprsek, tak se budete muset hodně ohánět, a taky si dávat pozor, abyste ten paprsek nespustili vy sami… 

Vývojáři: Nightdive Studios

Vydavatelství: Prime Matter

Datum vydání: 21.5.2024

Česká lokalizace: Ne

PŘEHLED RECENZE
System Shock (PS5)
8
Jiří Morávek
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitchi.
recenze-system-shock-ps5-shodan-vas-jiz-ocekavaBez ohledu na to, zda jste veteránem, který se chce vrátit do známého světa, nebo nováčkem, který teprve objevuje kouzlo této klasiky, System Shock na PlayStation 5 vás nezklame.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno