Navzdory faktu, že na trhu jsou již základní desky s čipovou sadou Z690 a podporou DDR5, tak čipová sada Z590 se nyní může mnohým PC hráčům jevit jako skvělá volba pro procesory Intel 11. generace Rocket Lake, které nabízí dostatek výkonu za méně peněz. A právě proto jsme otestovali základní desku Asus TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi.

Řada TUF je u Ausus na třetí úrovni za vlajkovou lodí ROG a ROG Strix, i tak ale disponují velmi velkou spolehlivostí a stabilitou, kdy majitelé dostávají za poměrně málo peněz opravdu hodně muziky.

Technické specifikace

Mezi hlavní přednosti, kterými Asus TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi disponuje patří tři sloty M.2 s podporou PCIe 4.0, podpora USB 3.2 G2x2 Type-C a solidní dvojice síťových řadičů, včetně Wi-Fi 6E a 2,5 gigabitového Ethernetu.

Formát: ATX
Patice: LGA 1200
Podpora CPU: Procesory Intel 10. a 11. Gen
Úložiště: 3x M.2; 6x SATA
USB: 1x USB 3.2 Gen2x2, 2x USB 3.2 Gen 2, 5x USB 3.1 Gen 1, 6x USB 2.0
Video výstupy: 1x HDMI, 1x DP 1.4
Síť: Intel Wi-Fi 6; Intel I225V 2,5G LAN
Zvuk: Realtek ALC S1200A 7.1kanálový HD zvuk

Design a pohled zblízka

Pokud jde o design desky, tak ten je velmi konzervativní a sází hlavně na šedou a černou barvu doplněnou o několik jemných bílých nápisů a minimalistických RGB prvků. Takže pokud nechcete mít ve své PC skříni barevný cirkus, má tato deska pro vás plusové body. Je ale jasné, že design není až tak důležitá, jako samotné vlastnosti a výkon.

V levém horním rohu desky jsou umístěny 4+8pinové napájecí konektory, které se starají o 14+2 fázový systém napájení DrMOS pro stabilní přísun energie zejména při taktování. Tomu odpovídá také dostatečně velký dvojitý pasivní chladič. V pravém rohu se potom nachází RGB konektory RGB Header a adresovatelný header Gen 2 RGB. Adresovatelný header Gen 2 RGB je nyní schopný detekovat počet LED na adresovatelných RGB zařízeních druhé generace, což softwaru umožňuje automaticky přizpůsobit světelné efekty konkrétním zařízením.

Střed desky tvoří patice CPU, vedle níž se nachází 4xslot pro RAM DDR4 podporující až 5133 (O.C.) MHz a kapacitou až 128 GB. Na druhé straně patice najdeme trochu nešťastně umístěný konektor pro AIO_PUMP, který je velmi blízko k patici a některé z větších vodních chladičů jej tak mohou hravě překrýt. Níže poté najdeme slot M.2 PCIe 4.0 a 1 x slot PCIe 4.0/3.0 x16 s kovovou výztuhou pro těžší grafické karty. V nižším středu desky potom najdeme 1 x slot PCIe 3.0 x16, čipovou sadu Intel Z590 dva SATA porty a dva M.2 PCIe 3.0 sloty elegantně uložené pod jeden dlouhý chladič.

Na spodním okraji desky se nachází všechny důležité konektory pro ovládací panel, audio port, dva porty USB 2.0 konektory systémových ventilátorů 4x SATA port a Thunderbolt header.

Zadní IO panel potom obsahuje 1 x PS/2 port, 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen 1, 2 x USB 3.2 Gen 2, 1 x USB 3.2 Type-C. Dále potom 1 x DisplayPort, 1 x HDMI, 5 x Audio jack a jak už název desky napovídá je také vybaven konektory pro anténu na Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0.

Výkon

Pokud jde o výkon, Asus TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi fungovala naprosto dle očekávání a to jak ve výchozím nastavení, tak v XMP a následně i manuálním OC módu. Jak je uvedeno na začátku, Asus nestaví tyto základní desky na samotný vrchol a tak tomu trochu odpovídá i samotný BIOS, který nenabízí až tak moc možností, jako například u desek ROG nebo PRIME, ovšem i tak udělá spoustu parády, nehledě na fakt že CPU můžete taktovat i za pomoci AI Suite 3 nebo Intel Extreme Tuning Utility přímo z Windows. Zajímavostí je, že Auto Tuning v AI Suite 3 nepřinesl žádné zlepšení oproti výchozímu nastavení, ale ruční ladění to už byla jiná.

Testovací sestava zahrnovala:

  • Základní deska: ASUS TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi
  • Procesor: Intel Core i5-11600KF
  • Paměti: 16 GB Viper Steel DDR4 4000MHz
  • Pevný disk: Viper M.2 VP4100
  • Chladič: Be Quiet! Pure Rock
  • Systém: Windows 10 64bit
  • Grafická karta: MSI RTX 2070 Armor

Při testování přetaktování se mi sice podařilo dosáhnout frekvence 5.1 GHz při zvýšeném napájení na 1.42V na CPU VCore, ale bohužel ne zcela stabilně a systém občas padal. Ovšem podařilo se mi dosáhnout velmi příjemných 5.0GHz, kdy se systém již jevil jako stabilní, ovšem v plné zátěži se CPU poměrně rychle zahříval na 77-80 stupňů celsia, takže bez masivního vodního chlazení podobné frekvence příliš nedoporučuji, ale je dobré vědět, že deska nabízí opravdu dobrý výkon za rozumné peníze.

Pro přetaktování paměti mohou uživatelé jednoduše povolit profily XMP 2.0 na kompatibilní paměti nebo provést ruční přetaktování. I když pro každodenní systémy doporučuji držet se profilů XMP 2.0, pro pokročilé uživatele jsou k dispozici možnosti pro změnu poměru frekvence paměti, spousta možností latence v nabídce pokročilých nastavení DRAM a úprava režimu Geared Memory od Intelu. IGM umožňuje uživatelům vybrat si mezi poměrem 1:1 nebo 2:1, což při výběru druhého umožňuje použití vyšších frekvencí paměti, protože vyvíjí menší tlak na integrovaný řadič paměti (IMC).

Závěr

ASUS TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi není sice high-end základní deska, ale za svou cenu nabízí skutečně hodně výkonu pro přetaktování a zvládá procesory až do Core i9 11900K, navíc disponuje superrychlým M.2 PCIe 4.0 slotem a Wi-Fi 6. Škoda jen, že nemá o trochu více USB portů. Pokud tedy hledáte solidní výkon za rozumné peníze, měla by tato deska rozhodně být ve vašem hledáčku.

PŘEHLED RECENZE
ASUS TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi
90 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
test-asus-tuf-gaming-z590-plus-wi-fi-skvely-zaklad-pro-vyssi-stredni-triduASUS TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi je skvělou volbou v poměru cena / výkon, kdy nabízí velmi dobrý základ pro Procesory Intel 11. generace Rocket Lake a jejich případné taktování. + Poměr cena/výkon + Robustní chlazení VRM + Stabilita - Méně USB na I/O panelu - Napájení vyžaduje kvalitnější zdroj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno