Pokud patříte mezi hrdé majitele jednoho z VR headsetů, tak jste již pravděpodobně řešili problémy jak svůj přístroj skladovat, jak jej nabíjet a v neposlední řadě také to, jak jej co nejlépe používat. Společnost Meta v tomto směru nepřichází s řešeními, které by byly hodny ovací. Nelze se tak divit, že po této díře na trhu skáče řada dalších společností. Některým se to daří méně, některým poněkud více. A některým se to daří dokonce takovým způsobem, že jejich produkty jsou následně distribuovány s oficiální nálepkou Made for Meta. A právě mezi ně patří KIWI Design.

Zástupci této společnosti nám poslali výběr ze své řady produktů, které si postupně všechny otestujeme. Dnes začínáme dvojící produktů, u kterých lze hned na první pohled vidět, že při jejich navrhování se myslelo i na ty nejmenší detaily a potřeby uživatelů. To ovšem neznamená, že jsem během testování nepřišel na nějaké detaily, které mi příliš radost neudělali. Tak pojďme na to!

Jako první si otestujeme SPC Battery Strap, následně RGB nabíjecí stanici a nakonec se podíváme na to, jak jdou spolu tyto dva produkty dohromady a zda si v něčem neodporují.

SPC Battery Head Strap pro Meta Quest

Není žádným tajemstvím, že náhlavní popruh, který je defaultně dodáván společně s Questem je velmi obyčejný a kvalitativně také příliš neexceluje. Proto je také často Strap tím prvním vylepšením, po kterém se nový majitelé ohlížejí.

Balení obsahuje Strap s baterií, polštářek pro opření hlavy s pásem přes hlavu a sponku, která slouží k bezpečnému vedení napájecího kabelu. Než se pustím do popisu samotného Strapu, tak musím zmínit styl zabalení obou produktů. KIWI Design nepatří mezi laciné značky a slovu Design v jejich názvu styl balení určitě ostudu nedělá. Po otevření pevné krabice vás přivítá logo společnosti a také její motto: Make Things Better.

Nečekejte žádnou stavebnici. Strap se skládá ze dvou základních části, jejichž spojení zabere sotva pár vteřin. Následně stačí jen umístit sponku, zacvaknout do ní napájecí kabel a popruh je připraven na připojení ke Questu. Zprvu jsem si nebyl příliš jistý kvalitou zpracování, ale po několika jemných „zaždímání“ mi bylo jasné, že o nějaké praskliny nebo jiné poškození nemusím mít strach.

Dalším faktorem, který mi při čekání na doručení balíků ležel v hlavě, byla následná váha celé soupravy. Strap má totiž v sobě zabudovanou velkou baterii a já měl tak jemné obavy o mé krční svalstvo. Tento problém ale řeší vrchní popruh, který ubírá značnou část celkové váhy a díky jeho široké a měkké konstrukci o něm během hraní ani nevíte. Baterie si zabírá celou zadní stranu a v jejím středu najdeme aretační kolečko, kterým lze měnit velikost Strapu podle velikosti hlavy. Nesmí samozřejmě chybět USB-C konektor pro napájení a 4 indikační diody stavu baterie. Z její levé strany vede skrze již zmiňovanou sponku kabel a jak už asi tušíte, tak ani tento kabel není tak úplně obyčejný.

Přečti si  RECENZE: Niceboy X330 Cubix- hodně parády za málo peněz

KIWIdesign SPC battery head strap for meta quest 3 7

Jeho kouzlo spočívá ve dvojité zalomené koncovce, SPC, ke které se dostanee ještě později. Jeden vývod je klasické USB-C, pro přímé napájení Questu, druhý je pak na spodní straně a má podobu magnetické 3-pin koncovky, která je ideální spojkou s vertikální napájecí stanicí, kterou si rozebereme později. Zde bych ocenil, kdyby šlo kabel linoucí se z baterie zasunout o několik centimetrů zpět k baterii. V tomto stavu totiž nelze měnit jeho délku a uživatelům s menší hlavou tak kabel tvoří nepřirozenou vlnu na levé straně headsetu. Jedná se ale jen čistě o estetický problém. Obecně je konstrukce vcelku standardní a v této podoby se drží i další výrobci. To pravé kouzlo Battery Strapu od KIWI Design pro mě spočívá v baterii a jejím výkonu.

Baterie má kapacitu 6400mAh a výrobce udává, že by měla prodloužit dobu užívání o 2 až 4 hodiny. Toto tvrzení jsem samozřejmě musel ověřit. Šel jsem na to po svém a v Questu jsem si zapnul poslední zápas českých hokejistů v základní skupině. Sledování probíhalo skrze originální prohlížeč, přes WiFi a při zapnuté smíšené realitě, která je na výdrž baterie náročnější. Přestávky jsem navíc strávil hraním Eleven Table Tennis a Beat Saberu. Výsledek? Kapacitu baterie jsem zkontroloval hned po skončení zápasu a stav baterie byl 100%, navíc baterie indikovala, že stále probíhá dobíjení z externí baterie Strapu. Bylo mi jasné, že se headset za dobu testování určitě nevybije, ale překvapil mě fakt, že se vestavěná baterie stíhala po celou dobu plně dobíjet. Palec hore!

SPC Battery Head Strap pro Meta Quest – 9/10

RGB Vertical Charging Stand

Druhou a neméně důležitou součástí komba je vertikální stojánek s RGB podsvícením. Ten vám dorazí ve stejně stylovém balení jako Strap. Zde se ovšem budete muset trochu snažit. Stojánek je totiž rozložen na několik částí. Jeho sestavení je otázkou několika málo vteřin. Základna je solidní pevná a díky své vyšší váze se nemusíte bát, že byste jej nějakým šťouchnutím převrhli. Na základnu pak navazuje hlavní kostra, což je jediný kousek této skládačky, se kterou jsem měl z hlediska provedení problém. Po zacvaknutí na základnu se v mém případě jemně vrtěla a neseděla stoprocentně. Na tuto kostru se následně nacvakne odkládací plocha s RGB rámováním a USB-C vývodem pro napájecí kabel. Na její spodní straně se nachází nejen dva praktické držáky na ovladače, ale také chytré ovládání podsvícení. Přepínat můžete mezi klasickými barvami i oblíbenou duhovou kombinací. V případě, že se vám barvičky nelíbí nebo vám podsvícení nevyhovuje, lze RGB vypnout.

Největší problém jsem měl s rozměry odkládací plochy. Pokud máte menší hlavu, tak tento odstavec klidně přeskočte a radujte se. Po nastavení Strapu na velikost mi příjemnou se mi několikrát stalo, že mi headset sjel ze stojánku dozadu a zůstal viset v nepřirozené pozici. Zadní část odkládací plochy je totiž poměrně krátká a není zde žádný výčnělek, který by sesunutí mohl zabránit. Pevně věřím, že nebudu jediný s tímto problémem. Řešení se mi nabízelo několik: a) stáhnout pásek headsetu na velikost, která ze stojánku nespadne nebo za b) při každém odkládání brýlí být extrémně opatrný. Ani jedna z těchto možností není příliš praktická a uživatelsky přívětivá. Momentálně tyto trable řeším možností A a přemýšlím nad nějakým vylepšením pomocí 3D tiskárny. Pevně ale věřím, že se k této části sestavy KIWI Design nějak postaví a dojde k potřebným vylepšením.

Přečti si  Společnost Bandai Namco přiveze na Gamescom 2024 hry Little Nightmares 3 a Dragon Ball: Sparking!

Tou nejzajímavější částí stojánku je měkký a ohebný kabel tyčící se přesně do prostoru, kde má odložený headset konektor pro nabíjení. A zde přichází to pravé kouzlo v kombinaci Strapu a tohoto stojánku. Mám na mysli onu zkratku SPC – Single Point Charging. Ve chvíli, kdy odložíte headset s SPC Battery popruhem na KIWI Design stojánek, začne se nabíjet jak VR headset, tak i přídavná baterie na Strapu. Vše je propojeno skrze magnetické spojky na kabelu Strapu a zmiňovaném měkkém kabelu vedoucího ze stojánku, který si spolehlivě poradí s různými úhly. Nebýt mého problému s velikostí problému, jednalo by se o absolutně perfektní a přívětivé řešení. I tak bych ale měl řadu nápadů na zlepšení stojánku. Kromě delší plochy pro odpočinek zadní strany Strapu, bych rozšířil otvory pro ovladače a plochu, na které leží hlavní část headsetu, bych vyměnil za něco s protiskluzovou ochrannou.

RGB Vertical Charging Stand – 7/10

 

Pokud si vyberete produkty KIWI Design s certifikátem Made for Meta do svého VR ekosystému, tak určitě neprohloupíte. Poměr ceny a výkonu je zde výborný a kromě praktické souhry od těchto produktů můžete v neposlední řadě čekat to, že vám ozdobí váš herní kutloch, stůl či pracovní plochu. Sice zde lze objevit několik nedodělků, ale i přes své výtky musím uznat, že plusy převažují mínusy. 

KIWI Design nám na test poskytnulo i další své produkty. Na test dvou velmi zajímavých 5 metrů dlouhých Link kabelů, ochrany čoček a gripů pro Quest 3 ovladače se podíváme zase příště. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno