Herní ovladače pomalu, ale jistě začínají převládat v herním světě a čím dál tím více se začínají používat i tam, kde dříve jasně dominovala klávesnice s myší. Vývojáři her dělají vše proto, aby bylo hraní co nejpohodlnější a nejpříjemnější, proto dostávají ovladače ve hrách nejrůznější výhody, jako například aim assist. Ovšem jsou tu i výrobci hardware, kteří jdou ještě dál. Jedním takovým je i francouzská společnost Nacon, jejíž dva ovladače jsme měli možnost testovat.

Oba námi testované ovladače, jsou již nějakou dobu na trhu a jsou určeny pro PS4/PC. Konkrétně se jedná o modely Nacon Revolution Pro Controller 3 a Nacon Revolution Unlimited Pro Controller.

wp 1645118011418 scaled

Oba tyto ovladače spadají do poslední generace top ovladačů společnosti Nacon. Oba dva jsou na první pohled téměř totožní, ostatně společnost Nacon se drží tohoto designu již od uvedení prvního Revolution Pro Controleru na trh, takže fanoušci s každou novou verzí vždy přesně vědí, co berou do rukou. Ovšem i tak Nacon v průběhu generací provedl několik málo plíživých změn. Pojďme se tedy na oba ovladače podívat trochu více zblízka.

wp 1645118012413 scaled

Oba výše zmíněné ovladače jsou třetí generací Revolution Pro Controlleru, ale verze Ultimate je pomyslnou vlajkovou lodí disponující mnoha dalšími vylepšeními, ke kterým se dostanu níže. Oba ovladače mají totožné balení a už na první pohled je jasné, že se jedná o prémiové periferie.

V balení obou ovladačů získáte: samotný ovladač, pevné pouzdro, třímetrový „opletený“ kabel USB-C, šest závaží o hmotnosti 10, 14 nebo 16 gramů,  nějaké nálepky NACON, několik malých letáků, které vám říkají, jak si stáhnout software a jak řešit problémy a praktický hadřík na čištění. V případě Unlimited Pro Controlleru dostanete navíc ještě USB dongle pro bezdrátové použití, šest Thumbstick hřídelí a čtyři Thumbstick hlavy.

Rozložení páček je blíže ovladači Xbox, než klasickému DualShocku, to ale neznamená, že v nabídce společnosti nenajdete i ovladače s páčkami korespondujícími s DualShockem. Osobně nemám problém ani s jedním rozložením páček, ale musím říci, že s ohledem na to jak je ovladač masivní, mi zde toto rozložení přijde jako pohodlnější. Dále oba ovladače disponují Touchpadem, tlačítky share, options, PS button, a všemi ostatními nezbytnými tlačítky, včetně standardního kříže, což je změna oproti první a druhé verzi ovladače. Tyto ovladače disponují také programovatelnými zadními tlačítky, které se od první a druhé verze také liší.

Přečti si  Screenshot BioShocku 4 unikl na internet
wp 1645118011207 scaled
Nahoře jsou Pro Controller 1 a 2 dole potom Pro Controller 3 a Ultimate

Zatímco první a druhá verze Pro Controlleru měli spodní tlačítka umístěna na zadní straně o něco výše, ve tvaru kolébky a navíc byly vystouplé, bylo jejich nahmatání velmi snadné a intuitivní. Testovaná třetí verze včetně Ultimate má spodní tlačítka o něco níže, zapuštěna pěkně pod sebou do rukojetí, ze kterých nijak výrazně nevyčnívají, což může být pro mnohé přinejmenším trochu těžkopádné. Tip pro ty, kteří by se s tlačítky trápily podobně jako já, stačí na ně nalepit kousek gumového těsnění a problém okamžitě zmizí.

Oba ovladače je možno digitálně přizpůsobit a to díky dodávané aplikaci společnosti Nacon. Oba mají tři nastavení PS4, PS4 Advanced a PC Advanced. Režim PS4 dělá přesně to co má, tedy dělá z ovladače standardní PS4 ovladač bez dalších funkcí. Pokud však přepnete do pokročilého režimu (ať už PS4 nebo PC), pak můžete pomocí tlačítka na zadní straně ovladače přepínat mezi čtyřmi programovatelnými profily, které si můžete přednastavit pro jednotlivé hry nebo žánry. Škoda jen, že databáze, ze které můžete profily po registraci stahovat, obsahuje převážně profily pro PS4 a jen několik málo pro PC.

Čtyři zadní tlačítka můžete také přeprogramovat za chodu ve standardním režimu PS4 (bez použití počítače). Jednoduše podržte tlačítko Profile, stiskněte jedno z nových tlačítek a poté tlačítko, které k němu chcete namapovat. Je to tak jednoduché a umožňuje vám to rychlé přemapování během hry!

wp 1645118011804 scaled

Základním přizpůsobením, které můžete v aplikaci provést, je jednoduše přemapovat všechna tlačítka na ovladači, tedy až na touchbutton, share, options a PS button, ty je ale možné zablokovat. Když se ponoříte do možností ovladačů o něco hlouběji, můžete přeprogramovat mrtvou zónu spouští L2/R2, i páček Thumbstick. Páčky jde navíc nastavit ještě detailněji a to díky změně grafu akcelerace rychlosti otáčení.

I přes fakt, že jsou ovladače primárně určeny pro PS4/PC, tak je lze bez problému používat i s konzolemi PS5, ovšem zde je třeba počítat s tím, že jej budou podporovat jen PS4 tituly.

DS4Windows screen

Ale abychom tu jen nechválili, tak musím Naconu něco málo vytknout, o spodních tlačítkách jsem již psal, ale co mě opravdu mrzí je nemožnost naprogramování touchpadu pro PC. Byť jej mnoho her je schopno používat, tak s originálním softwarem zcela postrádá smysl a nefunguje. Pokud ale použije aplikaci třetí strany, konkrétně DS4Windows, tak si jej můžete naprogramovat svobodně dle libosti (dvojité zmáčknutí, pohyby prsty ve všech směrech, zkrátka vše, co vás napadne). Doporučil bych tedy vývojářům softwaru, aby si zde vzali příklad a dali hráčům možnost libovolného naprogramování všech tlačítek, kterými ovladače disponují.

Přečti si  The Wolf Among Us 2 se ukazuje na nových obrázcích

V čem se tedy od sebe liší Nacon Revolution Pro Controller 3 a Nacon Revolution Unlimited Pro Controller?

Jak už jsem uvedl výše, tak Unlimited Pro Controller je jakousi vlajkovou lodí a top modelem v řadě Pro Controlerů. Disponuje tedy hlavně možností bezdrátového, ale i drátového připojení, které lze přepínat na zadní straně ovladače. Ttuto možnost velmi oceňuji, protože kabel mám stále připojen do PC a bezdrátový přijímač do PlayStationu, pro změnu systému tak stačí jen přepnout tlačítko a připojit / odpojit kabel.

nacon Revolution Unlimited

Na zadní straně zařízení, hned pod přepínači profilů, jsou navíc tři tlačítka, která umožňují ztlumit mikrofon a zvýšit/snížit hlasitost během hry bez sundání rukou z ovladače.

Součástí balení jsou také zmíněné Thumbstick hřídele. Instalace je velmi jednoduchá stáčí opatrně sundat obě hlavice Thumbsticku a následně se vysune malá kovová tyčka, která spojuje hlavici se základnou. Tu lze vyměnit za hřídel s úhlem 30, 38 nebo 46 stupňů. Laicky řečeno – jsou to tlustší hřídele, které snižují vzdálenost, na kterou můžete Thumbstickem pohybovat, což umožňuje přesnější a rychlejší akce. Když už budete mít sundané hlavice, tak ty můžete také vyměnit buď za konkávní, nebo konvexní (v balení jsou dvě od každé). Konkávní hlavy mají v sobě úchyty a konvexní jsou hladké.

Jak vidno tak Nacon Revolution Unlimited Pro Controller má velmi slušné množství fyzických možností přizpůsobení, které můžete měnit dle svých potřeb.

Celkově i přes drobné nedostatky, které mohou vadit jen mě, jsou ovladače Nacon Revolution skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí mít při hraní s ovladačem větší svobodu a více možností jak ještě více vylepšit svůj herní styl. Popravdě už se nemůžu dočkat dne, kdy Nacon představí ovladač, který bude nativně podporovat PS5.

2 KOMENTÁŘE

  1. Hezká recenze. Mě osobně ještě vadí jak je robustní mám malé ruce přes dlaň 7cm a org ovladač v tomto ohledu vyhrává…. Za ty prachy bych ještě k tomuto Nacon ovladači udělal nastavitelné L2 R2. GPS hry Závodní hry

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno