Pokud jste stejně jako já nahlédly do Anime světa teprve nedávno, nebo se teprve rozhodujete, zda do této řeky vstoupit, tak vás možná děsí absolutně nepřeberné množství sérií a jejich dílů, které přibývají každý týden po desítkách. Než si tak vybrat sérii, která vás může po čase přestat bavit, můžete zkusit nějaký Anime film. Nejenže jsou stejně úžasné jako některé série, ale navíc si na nich můžete ozkoušet to, jaké typy anime se vám líbí.

I filmů je ale celá řada a kritiky se na ně různí. Někdo preferuje starší klasiky, jiní zase modernější pojetí. Je tak jasné, že námi vybraná desítka je zcela subjektivní výběr a leckdo s ním bude nesouhlasit. Vybírali jsme ovšem podle našeho nejlepšího uvážení. Do komentářů nám určitě dejte vědět, zda jsme se s nějakým filmem trefili do vašeho vkusu.

5f28e47f871a6dccf4426bec31a69d6b
zdroj: ČSFD

10. The Wind Rises, 2013 – Jeden z posledních filmů, za kterým stojí legendární Miyzaki obsahuje téměř vše. Napětí, drama, válku, létání a snění. Hlavním hrdinou je Jiro, který sní o tom, že se jednoho dne stane leteckým inženýrem a bude navrhovat a stavět letadla. Válka ale Jirovi nenávratně změní plány a mladý inženýr musí místo krásných letadel vyrábět vražedné létající stíhačky.

9. Ghost In The Shell, 1997 – Název tohoto filozoficky nabitého cyberpunkové sci-fi vám je jistě povědomé. Příběh se odehrává v roce 2029 v New Port City a sleduje příběh policejní agenty Motoko Kusanagu. Ta má zrovna plné ruce práce při pátrání po Pupper Masterovi, teroristovi, který dokáže ovládat mysl některých lidí. Sice zde nepotkáte Scarlet Johansson, ale i tak film jistě stojí za vaši pozornost.

8. Summer Wars, 2009 – Ačkoliv tento příběh napsal  Mamoru Hosoda už v roce 2009, jeho příběh je i dnes velmi aktuální. Mladý chlapec souhlasí s šíleným nápadem a na několik dní předstírá, že je přítelem slečny, se kterou jede navštívit její rodinu. To, že se mu ale ona holčina ve skutečnosti líbí již delší dobu tento příběh není. Vizuálně nádherné vyprávění si bere na paškál válku a umělou inteligenci a vše pojí do bizarního snímku, který zaujme jistě i vás.

Přečti si  Nabídka pracovní pozice FromSoftware naznačuje pokračování Armored Core
zdroj: IMDb

7. Spirited Away, 2001 – Jeden z nejoblíbenějších Anime filmů jej znám také jako crossover hit, který ukázal krásy anime i západním zemím a oslovil miliony duší, které instantně proměnil na milovníky anime. Mytologický příběh, kde sledujeme životní cestu Chichiro, nabídne paranormální a tradiční stvoření i dechberoucí příběh, jenž mnozí považují za vrchol anime tvorby.

6. Weathering With You, 2019 – Hodaka ve svých 16 letech uteče z domu a snaží se přežít na ulicích Tokia. A to během přívalových dešťů, které ne a ne skončit. Dechberoucí fantasy o klukovi, který umí ovládat počasí pojednává i sociálních a osobních problémech, ale nabídne i mnoho situací k zasmání.

5. My Neighbour Totoro, 1988 – Kdo by už někdy neslyšel o dobrém sousedovi Totoro. Snímek, který Totora proslavil natolik, že se stal Ghibli maskotem, vypráví příběh sester Satsuki a Mei. Ty se musí přestěhovat do malé vesničky, aby byly nablízku své těžce nemocné matce. Není to ovšem obyčejná vesnička a již brzy se začnou dít doslova kouzelné věci.

Cover
zdroj: IMDb

4. Princess Mononoke, 1997 – Další Miyazakiho legendární snímek, který se ovšem těm ostatním vymyká především svým temnějším pojetím. Příběh se zaměřuje na Ashitaku, prince, na něž byla svalena smrtelná kletba. Za vidinou nalezení léku opouští svůj domov, ale daleko nedojde. Brzy se totiž přimíchá do války mezi lidmi a lesními bohy.

3. The Girl Who Leapt Through Time, 2006 – I po tolika letech patří tento snímek mezi ty nejlépe animované, které jsou k dispozici. Ve svých 17 letech je Makoto Konno zjistí, že má schopnost cestovat časem. Na nějaké kluky, školní povinnosti a další teenagerské věci tak není čas. I tak ale Makoto využívá své magické přednosti trochu jinak, než byste očekávali.

Přečti si  Vyšlo DLC Avatar: Frontiers of Pandora – The Sky Breaker

2. Suzume, 2022 – „Neviděla jsi tu v okolí nějaké dveře?“ Tato zcela nevinná věta obrátí mladé Suzume život naruby. Ony dveře jsou totiž brána do jiného časoprostoru, ve kterém se mimo jiné naccházejí i božští červy, jenž v našem světě způsobují zemětřesení a další tragické událost. Suzume a její nový přítel se proti své vůli vydávají na životní cestu, která se pod taktovkou režiséra Makota Šinkaie stává emocionálním tornádem.

anime your name kimi no na wa mitsuha miyamizu wallpaper preview
zdroj: IMDb

1. Your name, 2016 –  Snímek Your Name jsem rozdýchával ještě déle, než výše zmíněnou Suzume. Hlavní hrdinkou  je Mitsuha, dcera starosty malého tradičního městečka, jejímž plánem je odmaturovat a následně z vesnice vypadnout do velkoměsta. Její život ale změní blížící se kometa. Jednoho rána se totiž probudí ve zcela jiném těle kdesi v Tokiu. Tělo patří mladému studentovi Takimu. Roztáčí se tak kolotoč událostí, které se na první pohled mohou zdát jako roztomilé, zábavné až bizarní. Vše se ale změní, když se kometa přiblíží k zemi. Co se stalo Mitsuhe? Proč se Taki již nebudí v jejím těle a proč mu nebere telefon? Doporučuji si k filmu vzít krabičku kapesníků a velký polštář, do kterého budete křičet…

Anime svět filmů je neskutečně obsáhlý a každý si v něm najde to své. Cestování časem, fantasy, příběhy z budoucnosti či z minulosti, dramata, love story a mnoho dalšího od stovek talentovaných tvůrců. Jaké je vaše nejoblíbenější anime? A co byl váš vůbec první Anime film, který jste kdy viděli?

 

1 komentář

 1. Naprosto excelentní výběr! Za sebe musím ještě doporučit:
  The Boy and the Beast
  I Want to Eat Your Pancreas
  From Up on Poppy Hill
  The Secret World of Arrietty
  Porco Rosso
  Grave of the Fireflies
  Belle
  The Garden of Words
  5 Centimeters per Second
  Howl’s Moving Castle
  Nausicaä of the Valley of the Wind

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno