Kup nám pivo

ASUS přichází s vlastním řešením přetěžovaných 16pinových konektorů. ROG Equalizer slibuje rovnoměrné rozložení zátěže a nižší teploty – a to i v extrémních podmínkách.

ASUS reaguje na vleklý problém přehřívajících se a v krajních případech tavících se 16pinových napájecích konektorů u výkonných GPU. Zatímco NVIDIA stále nepřináší jednoznačnou hardwarovou nápravu, výrobci příslušenství hledají vlastní cesty, jak riziko minimalizovat. Nejnovějším příspěvkem je ROG Equalizer, prémiový 12V‑2×6 kabel kompatibilní se standardy ATX 3.1 a PCIe 5.1.

Co ASUS řeší: nerovnoměrné zatížení pinů

Podle ASUSu je hlavní příčinou tavení konektorů nerovnoměrné rozložení proudu – typicky v situaci, kdy některé piny nejsou správně zasunuté a zbytek je přetížen. ROG Equalizer proto používá interní řešení, které má vyrovnávat impedanci jednotlivých vodičů a tím rozkládat zátěž rovnoměrně ještě předtím, než proud dorazí do GPU.

Přečti si  FSR 4.1 míří na konzole, Xbox má mít jasnou výhodu
Asus ROG Equalizer
Zdroj: Asus

Vyšší proudová kapacita a nižší teploty

Kabel nabízí 17 A na vodič, což je výrazně více než běžných 9,2 A. ASUS uvádí, že i při extrémním testu, kdy byly odstraněny čtyři středové vodiče, se Equalizer držel na 73,4 °C – zatímco běžný kabel by vystoupal až ke 146 °C.

Asus ROG Equalizer
Zdroj: Asus

Konstrukce a provedení

ROG Equalizer sází na prémiové zpracování:

ASUS For Ludens Who Dare
  • dvoubarevné opletení
  • kabelové hřebeny pro čisté vedení
  • robustní konstrukci odpovídající vyšší proudové zátěži

Na rozdíl od řešení ASRocku, které používá NTC senzor pro detekci přehřívání, ASUS jde cestou elektrického vyrovnání zátěže.

Asus ROG Equalizer
Zdroj: Asus

Dostupnost a kompatibilita

Kabel bude součástí balení nových zdrojů ROG Thor III a ROG Strix Platinum (modelový rok 2026). ASUS zároveň potvrzuje kompatibilitu s většinou ATX 3.1 / PCIe 5.1 zdrojů ostatních výrobců. Cena zatím nebyla zveřejněna.

Sledujte Game Press na Google, abyste dostávali naše novinky a recenze do svých feedů a vše věděli hned.
ZDROJAsus
Adam Jacik
Šéfredaktor a majitel webu, který se hernímu světu věnuje již od éry Commodore 64. Díky více než dvacetiletým zkušenostem a hlubokému zájmu o technologie dokáže spojovat historický kontext s moderními trendy a vést redakci směrem k odborné, kvalitní a důvěryhodné tvorbě. Ve volném čase se věnuje sledování kvalitní kinematografie, golfu, lyžování a sportovní střelbě, které pro něj představují vyvážený protipól dynamickému technologickému prostředí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno