V polovině 19. století byla Barcelona již témeř 150 let považována za strategickou pevnost pod správou armády, a proto nebylo dovoleno rozšiřovat město mimo jeho hradby. V důsledku toho se domy a továrny tísnily na omezeném prostoru a Barcelona se stala nejlidnatějším městem celé Evropy. Krátce pote, co byly hradby konečně zbourány, představil Ildefons Cerda, považovaný dnes za zakladatele urbanismu, svůj projekt nové části Barcelony, jež byla tak zoufale zapotřebí.

Ve hře Barcelona se ujmete role stavitelů z 19. století, kteří se podílejí na rozšiřování města. Vašim úkolem bude stavět domy, kde naleznou přístřeší obyvatelé, kteří se rozhodli opustit staré město. Dále budete stavět ulice, vytvářet tramvajové linky a zajišťovat veřejnou infrastrukturu. Můžete dokonce experimentovat s modernismem, novým architektonickým a uměleckým stylem, který získává na oblibě mezi boháči.

Sám bych hru lépe nepopsal, jako tomu je ve výtahu z pravidel výše. Nová kompetitivní hra vydaná v českém překladu společností Albi, primárně dimenzovaná pro 3 hráče, přináší hned několik do sebe zapadajících unikátních mechanik v nádherně tématickém světě města Barcelony. Hra nevtáhne jenom díky neuvěřitelně vybalancovaným akcím, ale i nádherně zpracovaným komponentám z perfektního materiálu.

Hlavní alfou a omegou celého opusu jsou povinné kroky, které se nezdají nijak zajímavé na první pohled, avšak během hraní první, druhé, třetí partie zjistíte, jak moc je důležité nad nimi přemýšlet. V principu se jedná o klasický worker-placement, kde položíte dva měšťany na sebe a spustíte příslušné akce. Kromě těch však po splnění akcí musíte zkontrolovat podmínky pro stavbu obytné budovy. Ta musí být vždy postavena, pokud je to možné a přibližuje Vám tak potenciální konec hry, který nemá předem stanovený počet kol. Díky tomu, že měšťané odejdou do postavené budovy zároveň opět odemykají použitou akci pro nové příchozí. Hře tato pomyslná akce stavby domu dodává dodává neuvěřitelné grády. Jednak využití měšťanů zvyšuje celkové body, ale zároveň může aktivovat jiné dílčí akce jako je postup na různých stupnicích. Funguje to zde perfektně a nějak si neumím představit, jak lépe by to šlo vymyslet, aby vše drželo téma daného konceptu.

Těchto akcí je celkem 11, některé zajímavější, některé méně, avšak důležitý je element jejich spouštění. Herní plán je přizpůsoben skutečnému městu, čili posázen ulicemi primárně ve vertikálním a horizontálním směru, přičemž křížení těchto ulic přímo nabádá pro tento, již zmíněný, worker-placement. Vždy tak aktivujete minimálně dvě akce „ze shora“ a „zprava“. V základu předtištěné akce jsou sice příjemně fungující, nicméně jsou k dispozici i destičky, kterými tyto efekty můžete zrandomizovat. Díky tomu vzniká fenomenální znovuhratelnost a není třeba se bát, že by hra v určitých kombinacích byla nehratelná z pohledu možností, či zábavnosti. Když k tomu připočítáte ještě fakt, že středem do kříže vede jedna ulice, která Vám může spustit ještě třetí akci, která taktéž může být náhodně zmodifikována, dostáváte skoro kompletně jinou hru.

Jak hra ubíhá, město se pomalu začíná doplňovat žetony z Vaši hráčské desky. Herní plán tak začíná být urbanističtější, zatímco ten osobní odemyká více možností. Jako perfektní příklad uvedeme „inventář“. Ten je uzamčen dlažebními kostkami a když si jej přejete rozšířit, musí být zkrátka někde udány. Vložíte je tedy do oblasti „chodníku“ na vedlejším herním plánu, díky čemuž získáte i jednorázový bonus. Váš benefit tedy nebyl pouze rozšíření inventáře, ale zároveň i třeba surovina a body na konci hry. Tímto způsobem poté fungují i křižovatky, cesty, cestující tramvají atd.

Přišlo nám až neuvěřitelné, jak fenomenální počin skrývá tato krabice. Naprosto všechny akce jsou skvěle vybalancované. Nenarazili jsme tak ani na jednu, kterou bychom vyloženě nechtěli dělat. V kombinaci s parádní tématikou, která naprosto vtáhne a nepustí až do konce a ve finále skvěle vymyšlené ukončení hry stavbou domů, ve kterých budou žít nový měšťané, dostáváte absolutní opus letošního roku a uvidíme, zda v tomto žánru bude v roce 2024 překonán.

Přečti si  Společnost Valve pracuje na střílečce s hrdiny 6v6 s názvem Deadlock

CZ Distributor: ALBI

Počet hráčů: 1–4 (doporučujeme hraní ve třech)

Přibližná herní doba: 60 – 90 minut

Doporučený věk: 14+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
100 %
Znovuhratelnost
100 %
Srozumitelnost pravidel
100 %
Zpracování
80 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-barcelona-znovuobnoveni-mesta-po-rozpadu-pevnostiPřišlo nám až neuvěřitelné, jak fenomenální počin skrývá tato krabice. Naprosto všechny akce jsou skvěle vybalancované. Nenarazili jsme tak ani na jednu, kterou bychom vyloženě nechtěli dělat. V kombinaci s parádní tématikou, která naprosto vtáhne a nepustí až do konce a ve finále skvěle vymyšlené ukončení hry stavbou domů, ve kterých budou žít nový měšťané, dostáváte absolutní opus letošního roku a uvidíme, zda v tomto žánru bude v roce 2024 překonán.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno