O sérii Bloodborne jsme toho na Game Press napsali mnohé. Velká řada z vás tak jistě ví, že se tato herní IP dočkala i deskové verze. Tu jsme si na našem webu již recenzovali a příliš chvály si od nás neodnesla. Tehdy se nám nezdála především kvalita zpracování, kterou jsme si u hry s relativně vysokou cenovkou představovali jinak.

Nyní nám do redakce dorazily rovnou dvě nová rozšíření, které neslibují jen rozšíření příběhu, ale také nové herní mechaniky. Ani tato rozšíření nepatří mezi ta nejlevnější, takže se kromě hraní zaměříme i na technické zpracování a další faktory, které mohou potenciální zájemce zajímat. Jako první si rozebereme rozšíření Katakomby Kalicha.

Velká expanze s nepředvídatelným průběhem

Katakomby Kalicha mě hned ze startu potěšily možností si určit vlastní obtížnost. Slouží k tomu v prvé řadě mechaniky rituálů. Tyto karty si vybíráte hned ze startu hry a podle výběru si musíte rozmyslet svou strategii, se kterou do hry půjdete. Každý rituál totiž obnáší jisté nepříjemnosti, se kterými se ve hře budete potýkat.

Toto rozšíření nemá přímou návaznost na základní hru a lze jej považovat za takový sólo lov. I proto jsou Katakomby příjemným zpestřením pro hráče, kteří si hru chtějí užít o samotě. Ať už budete hrát sami nebo s bandou přátel (1 – 4 hráči), tak vám jeden lov zabere průměrně 70 minut. Na testování Katakomb Kalicha mě také potěšila skutečnost, že při hraní sólo jsem si mohl kdykoliv odskočit nebo hru i na delší dobu přerušit bez toho, aniž bych nikterak vypadl ze zápalu. Může za to hlavní premisa tohoto rozšíření, ve kterém se snažíte porcovat monstra proto, abyste se následně dostali k vysněnému bossovi. Samotné rozšíření s sebou přináší řadu nových monster, 5 bossů a celkem 4 nové hrdiny, ale pokud se vám rotace omrzí, můžete sáhnout do základní hry či jiného rozšíření a vytáhnout si další oblíbené příšery. Dokud se vejdou na herní plochu, je vše v pořádku.

Ačkoliv tak máte k dispozici velkou knihovnu nepřátel, hrací plochu o 12 dílech můžete používat jen a pouze tu, který byla součástí tohoto rozšíření. Právě průzkumem mapy a objevováním nových oblastí se ve hře dostanete k další nové herní mechanice, která vám může značně „znepříjemnit“ a prodloužit herní dobu. Pasti Kalicha jsou karty, které otáčíte právě při vstupu na nový herní díl. Štěstěna mi nebyla příliš nakloněna a většinou se po otočení karty na mého lovce vrhla nějaká krvelačná bestie.

Přečti si  Senua's Saga: Hellblade 2 se ukázalo na novém nádherném snímku obrazovky

Lovec proti lovci

Spolupracovat s přáteli na lovu nestvůr je moc fajn. Pokud se ale přísedící rozhodne, že je okolní atmosféra až příliš příjemná, může v režimu Lovec proti lovci udělat u stolu pořádné dusno. Tento PvP režim je vskutku velkým zpestřením hry a pro někoho dost možná i hlavním tahákem celého rozšíření Katakomby Kalicha. Každý z účastníků má na začátku hry 3 životy a je tedy rozumné si každý svůj krok dobře rozmyslet.

Mě osobně více než PvP režim potěšil fakt, že Katakomby Kalicha svým zaměřením na jeden lov a nezaberou tak příliš mnoho času, což je jedním z faktorů, které často odradí nové hráče. Domnívám se, že právě tato expanze je pro nové hráče a začátečníky velmi přátelská, a to je vždy velké plus.

Bloodborne: Katakomby Kalicha – 95%

Co nás tak asi může potkat v opuštěném hradě…

Druhá expanze, o které se dnes rozepíšeme, je Opuštěný hrad Cainhurst. Ten je stejně jako Katakomby kalicha díky ADC Blackfire plně přeložen do naší mateřštiny a i zde najdete všemožná monstra, která se objevila ve videoherní předloze. Opuštěný hrad Cainhurts lze označit jako klasické příběhové rozšíření a největší přidanou hodnotou je tak několik nových bossů a lokací. Na druhou stranu hráče možná potěší fakt, že se nemusí učit nové herní mechaniky a vše funguje tak, jako v základní hře.

  • 18 postaviček nepřátel
  • 2 bossové s 15 akcemi
  • 11 dílků mapy
  • 102 karet kampaně

Pokud se vám stejně jako mě líbí obecná stylizace Bloodborne, tak z obou rozšíření budete nadšeni. Karty především v Cainhurstu jsem přehledné a snadno pochopitelné. A to je potřeba. Do rukou se vám totiž nedostane jen nějaké krátké rozšíření, ale rovnou dvě velké kampaně. Stejně jako zbytek hry lze hradem, který dodnes budí v mnoha hráčích nehezké vzpomínky, buď solo a nebo až se třemi dalšími přáteli. Průchod je také podstatně delší, než například u Katakomb Kalicha. Na jednu kampaň si pro jistotu vyhraďte i 90 minut. Obě kampaně jsou barvité a místy mě napadlo, že je celkem škoda, že s takto nápaditým obsahem nevyšla již základní hra, u které byla její kampaň také častým terčem kritiky.

Přečti si  STALKER 2: Heart of Chornobyl dostává nový ohromující trailer a Screenshoty

Toulat se po opuštěném hradě není úplně bezpečné pro nové hráče. Je tak na místě doporučit nejdřív průchod základní hry Bloodborne, kde nováčci pochytí základní pravidla a mechaniky. Naštěstí i zde nechybí manuál s až nečekaně srozumitelnými pravidly.

Jak jsem vám slíbil na začátku recenze, podíváme se i na kvalitu zpracování, se kterou jsme u základní hry nebyli spokojeni. Tehdy jsme pozorovali zub času a další opotřebení již po několika málo hrách. Postavičky jsou v obou rozšířeních stejného rázu a určitě nikoho neurazí. Jedná se o jemný nadstandard, který vynikne především vysokou kvalitou detailů. Co se týče karet, tak zde vidím jistý pokrok dopředu. Samozřejmě nejsou vodotěsné, ale kvalitou na mě působí solidně a samovolné kroucení již strach nemám. Jedna z bolístek základní hry se ale přece jen dostavila i zde. Plastový insert je pro mě jen velmi těžko použitelný a uklízení hry po dohrání je pro nezkušeného hráče slušným očistcem. Obecně se ale kvalita zpracování zlepšila, což kvitujeme se zdviženým palce.

Bloodborne: Opuštěný hrad Cainhurst – 75%

Katakomby Kalicha i Opuštěný hrad Cainhurst jsou povedenými doplňky, které nejenže udržují základní hru při životě a udržují ji stále velmi slušnou popularitu, ale pro mnoho hráčů mohou sloužit i jako potřebný Bloodborne obsah, který jistě zpříjemní jinak bolestné čekání na dosud neoznámené videoherní pokračování. Obě DLC mimo jiné přináší i dostatek inovací a zajímavých nápadů. Nelze tak jinak, než je doporučit nejen majitelům základní hry, ale i těm, kteří nad koupí Bloodborne stále váhají. 

Autor hry: Michael Shinall, Eric M. Lang

CZ distributor: ADC Blackfire Entertainment

Počet hráčů: 1 – 4

Doporučený věk: 14+

PŘEHLED RECENZE
Katakomby Kalicha
95 %
Opuštěný hrad Cainhurst
75 %
Jiří Morávek
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitchi.
deskovka-bloodborne-dve-masivni-rozsireni-pro-kazdeho-lovceKatakomby Kalicha i Opuštěný hrad Cainhurst jsou povedenými doplňky, které nejenže udržují základní hru při životě a udržují ji stále velmi slušnou popularitu, ale pro mnoho hráčů mohou sloužit i jako potřebný Bloodborne obsah, který jistě zpříjemní jinak bolestné čekání na dosud neoznámené videoherní pokračování. Obě DLC mimo jiné přináší i dostatek inovací a zajímavých nápadů. Nelze tak jinak, než je doporučit nejen majitelům základní hry, ale i těm, kteří nad koupí Bloodborne stále váhají. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno