„Citrusy jsou plody stromů. Můžeš je grilovat, vařit, smažit, píct, pražit, dávají se do kebabu po kreolsku, krém z citrusů, do smetany, do majonézy, do oleje, citrusy s ananasem, kokosem, na pepři, polívky, dušený citrusy, saláty, s bramborama, do hamburgerů, do sendvičů.“

Asi takhle nějak by změnil Bubba z Forresta Gumpa svou slavnou filmovou hlášku, kdyby měl možnost zahrát si Citrusy, anglicky Grove. Tahle malá hra o velikosti balíčku mariášových karet je primárně určena pro jednoho hráče s doporučeným věkem 8+ a hrací dobou do 10minut. Jedná se tedy o rychlovku, kterou stihnete zahrát téměř kdykoliv a při jakékoliv příležitosti. Jejím autorem a ilustrátorem je Mark Tuck a v České republice ho vydává vydavatelství Tlama Games.

Ve hře pomocí karet překrýváte jednotlivé ovocné stromy s různými druhy citrusů. Podaří se Vám vypěstovat co největší sklizeň nebo Vám tato hra na jejím konci vykouzlí kyselý výraz na tváři? Jedná se pokračování veleúspěšné hry Orchard, která si získala srdce nejedné deskoherní rodiny, takže o úspěch nemáme obavy.

Při koupi se Vám do rukou dostane malá, hezky vyhlížející, krabička, ve které naleznete balíček 18 oboustranných karet. Na jedné straně je vyobrazena alej ovocných stromů, na straně druhé potom recepty. Zároveň se v ní schovává 15 kostek ve třech barvách představujících jednotlivé druhy citrusů (pomeranče, citróny a limetky). K tomu ještě přidejme dřevěné figurky nezbedné veverky a vozíčku naditého ovocem. Na tak malinkou hru víc než dost komponentů a využitého místa v krabičce.

Z kvalitního materiálu jsou karty, které se velmi dobře míchají (ne u všech her je to pravidlem). Na nevhodném povrchu možná trochu víc klouzají, ale to už není problém karet. Barevnost ovocných kostek potěší a přispěje k větší přehlednosti během hraní. Dřevěné figurky veverčičky a vozíčku ocení zejména menší děti, kteří je určitě využijí nejen při pěstování citrusů v sadech, ale zakomponují je i do svých jiných, nám dospělákům nepochopitelných, her 😊.

Jak se hraje? Vytvoříte si balíček o 9 kartách. Ty na sebe postupně přikládáte tak, aby korespondovaly s kartami pod nimi. Kostky a vozíček využíváte na označení množství plodů na stromě a veverka Vám zase zaručí možnost jednou za hru porušit barevnou posloupnost. Ovšem za cenu odečtení nějakých těch bodů na konci. A to je vlastně všechno. Jednoduché, že?

Hra není nijak náročná na pochopení pravidel, a přesto nabízí určitou dávku strategie, která Vás nutí nad hrou přemýšlet. Musíte vypěstovat co největší množství ovoce. Přece nechcete být na konci titulováni výrazem Ci-trus (ne, to opravdu nechcete :D). Tady je nasnadě ocenit vtipný český překlad Ondřeje Poláka. Pro zvýšení obtížnosti využijte rubu karet s recepty a během rozšiřování svého sadu do toho zapojte i nějaký ten úkol. Autoři k tomu vymysleli i způsob, jak si hru zahrát ve více hráčích. Dokážete při stejných kartách sklidit víc ovoce něž Váš soupeř? K tomuto zjištění už ale potřebujete více kopií samotné hry. Mechanika přikládání karet není nijak originální, ale tady prostě funguje. A vzhledem k velikosti si tato hra nějaké to místečko ve skříni nebo v šuplíku určitě najde.

Nejedná se o hru, která by svou mechanikou a náročností trhala žebříčky v hodnocení na BGG, ale i tak můžeme s klidem v duši říct, že si určitě své obdivovatele najde. A to převážně v rodinách s dětmi, které nemají příliš času nazbyt. Deskovek pro jednoho hráče a s extra krátkou herní dobou na trhu přeci jen není mnoho.

Autor hry: Mark Tuck

CZ distributor: Tlama Games

Počet hráčů: 1 (pro hraní ve více hráčích je potřeba zakoupit další hru)

Přibližná herní doba: 10minut

Doporučený věk: 8+

 

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
80 %
Srozumitelnost pravidel
90 %
Zpracování
80 %
deskovka-citrusy-netvar-se-tak-kyselePovedená, nenáročná hra, kterou odehrajete za pár minut například během vaření nebo chvilky, kdy Vaše dítě konečně na moment usne. Dobrou chuť!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno