Dnes se podíváme na jednoduchou karetní hru s názvem “Co na to Češi”. Pokud jste se chtěli někdy přihlásit do televizní soutěže s tímto názvem, ale nesebrali jste na to odvahu, čas nebo stejně šílenou partu lidí, která by do toho šla s Vámi, tak máte nyní příležitost si tento evergreen jedné nejmenované televizní stanice vyzkoušet tzv. “na vlastní kůži”. Sto Čechů jsme se zeptali a hledáme nejčastější odpověď na otázku… Začínáme. 

 Hru u nás přináší na trh vydavatelství Albi v krabici, na které Vás na první pohled zaujme to, že hrdě nese přesné logo výše zmíněné soutěže. Po jejím otevření v ní naleznete pravidla, tužku, bloček na zapisování odpovědí, červený žeton symbolizující tlačítko pro přihlášení a, co je nejdůležitější, obrovskou sadu karet s otázkami a odpověďmi… konkrétně jich je 100. Vše je přehledně seřazeno v plastovém pořadači, do kterého jednotlivé komponenty přesně pasují, nicméně by klidně mohl být menší, jelikož je pod ním spousta dalšího místa. Třeba na přesýpací hodiny, které hře chybí, viz. níže. 

 Asi netřeba nijak blíže popisovat hru, jelikož věrně kopíruje televizní show. Jeden hráč se chopí role moderátora – čte kartičky a sděluje hráčům, zda odpověděli správně. Dva týmy hrají proti sobě a snaží se najít co nejvíce odpovědí na různé otázky, které jsou na kartičkách a byly položeny českému národu. Tady může ovšem nastat první svízel. Co na to Češi není tak úplně vědomostní hra. Spíše je zde princip určitého, kdybychom to měli nějak pojmenovat, “kolektivního myšlení”, což častokrát může některým dělat velký problém. Samotná hra pak probíhá jako v televizi – kapitáni zabojují stiskem „tlačítka“ o možnost odpovídat na otázku a získat ji tak pro svůj tým. Pokud 1. tým na otázku odpoví 3x špatně, tzn. odpověď nebyla v hledaných pěti možnostech, dostane možnost druhý tým, ten když odpoví správně (má pouze jeden pokus!!), získá všechny body, které byly v tomto kole nahrány oběma týmy dohromady. Celkově zde byly zde dvě věci, které nám u hraní této kopie televizního pořadu chyběly. Jednou z nich byly přesýpací hodiny. Nastává tak situace, kdy jeden hráč může přemýšlet velmi dlouho. Moderátor jej může slovně popohnat, ale pokud si hráči na začátku hry neřeknou, že budou mít omezený časový limit, může se hra dost protáhnout. Tou druhou je pak vysvětlení, proč je vlastně tato verze 15+ a má přídomek Zapeklité vztahy. Všechny otázky, které jsme si prošli byly naprosto běžné, jako například „Co dělají děti na hřišti…“ a podobně.

 

Přečti si  Sony začíná diskutovat o možnosti uvedení Helldivers 2 na Xbox

 Samotné vyhodnocení vítěze je pak lehké – sečte se, který tým nahrál celkem za pět kol nejvíce bodů a ten se stává vítězem. Pravidla nabízejí možnospro hru tří hráčů systémem, kdy platí stejná pravidla jako při týmové variantě, ale s drobnými změnami: každý hráč hraje sám za sebe, hraje se celkem na šest kol a každý hráč se 2x ujme role moderátora, tudíž odpovídat a získávat body může pouze ve čtyřech kolech. Zajímavým pravidlem, které bych určitě doporučoval využít je tzv. “Poslední záchrana”, která nabízí možnost získat v posledním kole hry dvojnásobný počet bodů. Hra se tak stává napínavou až do konce, jelikož nikdo nemá výhru jistou. Pokud tak neučiníte, může se Vám stát, že soupeř Vás porazí již ve třetím kole a přijdete tak o další porci zábavy. Tak s chutí do toho.

CZ distributor: Albi

Přečti si  RECENZE: Stellar Blade - Kočičí ouška a povolení zabíjet

Počet hráčů: 3+

Přibližná herní doba: 30+ minut

Doporučený věk: 15+

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno