Extraliga All-Stars 1993-2023 je karetní desková hra, která vám dá nostalgicky vzpomenout na největší hvězdy naší české ligy napříč dekádami. Hra se může chlubit výběrem opravdu špičkových hráčů a hokejových legend, ale poměrně zajímavý nápad padá s fádním herním mechanismem a stereotypem. 

 

Základní představení – draft týmu 

Extraliga All-Stars 1993-2023 na to nejde vůbec špatně. Skládá se de facto ze dvou hlavních částí – draftu a sezóny. V první části draftu si z dostupných karet hokejistů poskládáte tým, který ve výsledku obsahuje dvě základní pětky a dva brankáře. Hra je určena pro 2 až 5 hráčů, čemuž odpovídá počet karet v ruce každého z nich. Z prvních karet v ruce si po jednom vyberete hráče, zbytek pošlete dál a kolečkem si nadraftujete nejprve první pětku, posléze druhou. Rozebírací kolečko pouze probíhá v opačném směru. Při hře ve dvou je rozebírání jiné, ale v principu si stále střídavě volíte toho či onoho hráče do sestavy.  

Na mysli byste měli mít dva aspekty. Zaprvé byste měli mít hráče na odpovídající pozici, zadruhé byste se měli snažit stvořit tým z co nejvíce hráčů téhož klubu. Správná pozice a možná souhra vám vytvoří celkovou sílu útoku a obrany, se kterou vstupujete do zápasů sezóny.  

Principy hry 

Tým jste dali do kupy, takže je čas začít hrát zápasy proti skutečným i virtuálním soupeřům. Celkovou sílu útoku či obrany označíte žetonem, takže při pozdějším počítání nemusíte nad ničím přemýšlet, nebo dokonce používat tužku a papír. Dění v jednotlivých zápasech ovlivňují jednak karty událostí, jednak karty trenérské, které můžete aplikovat a soupeři zavařit, nebo sebe posílit. Karty události pak platí pro všechny. Do této chvíle je to ještě poměrně zábava. Vlastní hra už pak má značné trhliny, kterými zábava protéká jak síťkou v brance.  

Hrááááli jsme kostkovanou, vždyť to znáš… 

Zápasy probíhají formou házení kostek podle předem daného schématu na základě počtu hráčů. Karty sezóny vám jednoduše řeknou, kdo s kým hraje. Těžištěm celé hry Extraliga All-Stars 1993-2023 je házení kostek. Síla útoku určuje, s kolika kostkami můžete házet. Síla obrany pak to, kolik je potřeba hodit, aby útok pronik obranou a vstřelil gól. Po hodu kostek se vyhodnotí efekty některých karet hráčů – snížení/zvýšení hodnoty na kostce, přehození kostky…A tady už to začíná drhnout, protože to je vše. Další efekty na kartách hráčů nenajdete. Maximální hodnota každého atributu je šest. Má to sice určitou logiku, ale je to hrozně omezující – na obě strany. Pokud dojde k remíze (příklad: hodím 3× hodnotu převyšující nebo rovnou obraně soupeře a mám tak 3 góly, ale soupeř mi jednu kostku sníží, takže dám dva goly, soupeř mi stejným principem také dá dva góly), následuje další hod. Ovšem jen jednou kostkou a vyšší vyhrává. Jak prosté, milý stratégu. Znáte tu scénu z Červeného trpaslíka, kde Rimmer vypráví, jak hrál kostky a hodil dvojku a trojku? Přibližně tak je to zábavné a smysluplné.

V našem případě docházelo k remíze enormně často, takže jsem měl pocit, že vlastně jen pořád dokola házím kostkou. Aby toho nebylo málo, hrajete v každý hrací den sezóny také proti virtuálnímu soupeři. Ten má hodnoty dané na své kartě, takže stačí jen – tušíte správně – házet kostkami. Zapálené kostkáče tento princip bavit může, ale pokud hledáte něco s propracovanou strategií s důrazem na hráče a jejich vlastnosti, je hra Extraliga All-Stars 1993-2023 notně vzdálena těmto požadavkům.  

Karty hráčů, trenérů a události a jejich funkce – fajn, ale hrozně omezené 

Karty hráčů si zaslouží pochvalu. Hra obsahuje celou řadu známých jmen napříč sezónami a historií. Tvůrci si dali záležet, aby z každého týmu Extraligy vybrali známá jména a hvězdy blízké i dávné současnosti. Najdete zde kompletní soupisku a jako bonus ještě ikonické týmy Vsetína nebo Slavie, které v současnosti hrají v nižší soutěži. Potěší také karty legend, které mají oproti běžným hráčům schopnost automatické souhry s dalšími členy formace. Nemusíte tak řešit klubovou příslušnost. Jenže je to celé velmi strohé a fádní. Hráči mohou mít pouze dva efekty (již zmíněné přehození kostky nebo úpravu hodnoty). Karet legend je tolik, že i při hře v pěti hráčích měl každý aspoň jednu (maximum je jedna a ostatní zahodíte). Takže nějaký dobrý pocit, že má člověk v týmu Ivana Hlinku se nedostavil. Protože další měl Králíka, jiný zase Pouzara…není to prostě žádné velké štěstí nebo strategické vyčkávání.  

Je například velká škoda, že efekty (když už jsou při nejlepším jenom dva), nejde nějak řetězit nebo násobit v kombinaci s legendami. Vložit něco dalšího, co by ovlivnilo průběh zápasů. Pravda, o to se snaží karty události nebo trenérské karty, ale opět je to nedotažené. Trenérské karty totiž dostanete pouze tři, nedobíráte je během hry. Zahrajete je jednou a šmitec. Kdybych mohl hru nebo soupeře ovlivňovat častěji, v každém zápase, případně soupeř efekty přebíjet (něco na způsob Výbušných koťátek), byla by to zábava. Stejně tak karty události ovlivňují úplně všechny. Bylo by třeba fajn efekt víc rozlišit například na konkrétní hráče nebo jen na domácí týmy. Co třeba taková karta kontumační vítězství – když mi nepadne kostka, prohrávám hned. U Extraliga All-Stars 1993-2023 jsem měl mnohdy pocit, že prohráváme všichni.  

Abych nekončil negativně… 

Pojďme si deskovku Extraliga All-Stars 1993-2023 pomalu shrnout. Není to hra pro široké masy hráčů a pro ty náročné už vůbec ne. Naopak je spíše určena pro nenáročné hráče, kteří hledají nějakou tu rychlovku a především – MILUJÍ HOKEJ celým svým srdcem a duší. Jedině tak si dovedu představit odpustit nudou ubíjející herní mechanismus a akční karty, které se sice objeví a mají vliv, ale mnohdy není zase tak zásadní. Myslím si, že se jedná o ideální kratochvíli například pro děti a rodiče, případně párty hru, kde VŠICHNI mají rádi hokej, nebo jsou po pěti gintonicích ochotni hrát i Člověče, nezlob se.  

Hra Extraliga All-Stars 1993-2023 staví v první řadě na nostalgii a na tom, že si můžete připomenout současné i minulé hvězdy hokeje. Kartičky jsou pěkné, hráči dobře namixovaní, ale ocení to jen fanoušci a znalci. Nevím, jestli vaše desetiletá ratolest bude plesat nad jmény jako Peterek, Kopřiva, Prusek, Turek, Mensator, Burger. Na druhou stranu my starší najdeme kromě legend také celou řadu známých jmen: Ujčík, Výborný, Čajánek, Erat, Moravec, Dopita, Petr Sýkora a všichni napříč generacemi se asi shodneme na jménech jako Hertl, Kubalík, Hrubec a v neposlední řadě Jaromír Jágr.  

Klady

  • zpracování karet hráčů
  • výběr hráčů
  • rychlovka pro fanoušky hokeje
  • vhodné pro děti

 

Zápory

  • málo propracované herní mechanismy
  • málo efektů ovlivňujících hru
  • rychle omrzí

 

Autor: Michal Ekrt, Petr Bělík

CZ distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 2 – 5

Přibližná herní doba: 30 minut

Doporučený věk: 8+

 

PŘEHLED RECENZE
Zábava
20 %
Znovuhratelnost
20 %
Pochopitelnost
80 %
Zpracování
70 %
Dominik Wetter
Pisálek, kulturista teoretik, cimrmanolog, aspirant agentury Hurvínkovo spasení a hráč s mizernou muškou, která se za ty roky rozhodně nezlepšila. Nejlepší hra? Agent Mlíčňák.
deskovka-extraliga-all-stars-1993-2023-tak-prumernou-deskovku-si-fanousci-hokeje-nezaslouzi<font size="3">Celkově je to hra taková nemastná neslaná. Na druhou stranu není nikterak složitá, dá se rychle odehrát a fanoušci hokeje si k ní najdou cestu. Ať už jen z nostalgie, nebo protože moc jiných možností na poli deskovek nemají. Není to žádný zázrak, ale jednou za čas tím upršené odpoledne vyplníte.<br/>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno