Hra plná interakce a zvratů. Tak by se dal popsat zážitek ze starší hry z dílny Paula Petersona. Pokud milujete karetní hry ve stylu Magic: The Gathering, ale lidé kolem vás nechtějí utrácet tisíce za karty, tak tu je velmi zajímavá alternativa.

Jelikož jsem právě nejspíš navnadil několik hráčů karetních her, tak začneme rovnou jednoduchými pravidly, ať tušíte, zda má pro vás hra alespoň trochu smysl. Jedná se totiž o silně kompetitivní hru 2 – 4 hráčů, kde je cílem získat 15 bodů. Hned od začátku je určitě potřeba říct, že hra není pro morouse a přehnané realisty, jelikož si musíte vybrat z osmi ras dvě, které zkombinujete dohromady a vytvoříte si tak balíček, se kterým budete hrát. Jak už asi tušíte, tento počin má silné sklony k humorným situacím, kdy balík vytvořený z pirátů a dinosaurů, či například trpaslíků a robotů, může vytvářet velmi zajímavé kombinace. Bohužel, v základní hře, je výběr dosti osekaný, nicméně o to se postarala rozšíření, kterých není zrovna málo.

Nicméně zpět ke hře samotné. Balík 40 karet samozřejmě nehraje sám za vás a vy tak usedáte do opozice všem přísedícím. Nikdo nezná bratra. Uprostřed stolu jsou totiž k dispozici základny, které je potřeba dobýt. Za každé takto dobyté území získá každý hráč body podle toho, kolik své síly vložil do jeho zničení. Samozřejmě každá karta má své unikátní vlastnosti v závislosti na rase a zároveň každá základna má své schopnosti a tak ne vždy se vyplatí být tím nejsilnějším v dané oblasti.

Přečti si  Recenze: Alex Kidd in Miracle World DX

Každá rasa je skutečně silně unikátní a nedá se moc říct, že by nějaká byla výrazně slabší, než jiná. Co se ovšem dá říct, tak určité kombinace jsou natolik silné, že i na turnajích, které se pořádají po celém světě, jsou zabanované (nesmí se hrát). Přiznám se, že jsem přímo nehledal, které konkrétní to jsou, ale pokud se nepletu, tak v základní hře takto přehnané žádné nejsou. Pokud byste ovšem přemýšleli o rozšířeních, tak je více než vhodné si tyto informace zjistit.

Krabice jako taková je se základní hrou malinká. Ono… taky obsahuje pouze 160 karet ras a několik málo karet pevností. Po rozšíření ovšem počítejte s gigantickou krabící naplněnou tisícovkami karet. Co mě ovšem nadchlo, byl art. Ilustrace všech karet jsou naprosto nádherně malované a nebál bych se je vystavit jen tak pro okrasu do dětského pokojíčku. Stejně tak jejich kvalita materiálu odpovídá myšlence (nebo-li je jasné, že se bude s kartami hodně interagovat), takže poničení je zde opravdu raritní… obzvlášť, pokud si koupíte obaly.

Přečti si  DESKOVKA: Bloodborne: Desková hra - Bestie z Yharnamu útočí na váš stůl

Bohužel mi ve hře chybí jakýsi zábavný element při hře dvou hráčů. V tomto počtu se vždycky dostáváte pouze do bodu počítání a přidávání k té nejsilnější pevnosti, namísto toho, abyste si rozmýšleli, kterou schopnost využijete více. Stejně tak učící křivka je enormní. Zkušený hráč této hry zná naprosto přesně všechny silné a slabé stránky ras, což může být pro začátečníka frustrující, když čeká od pirátů s dinosaury něco úplně jiného. Pokud vás už je ovšem více a všichni budete začínat spolu, tak směle do toho, jelikož si užijete opravdu spousty zábavy, za málo peněz a v krátkém čase.

Možná si říkáte, v čem je nějaká spojitost s Magic: The Gathering. Určité rasy už v základní hře vykazují silné podobnosti s určitými schopnostmi z M:TG (ninjové se schopností ninjutsu atd.). Dále pak interakce mezi kartami jako takovými. Začátečník se tak může naučit podstatně jednodušší variantou, proč si má chtít ty karty líznout, když už stejně nemůže nic hrát. Kombinací je tak opravdu nespočet a je tak čistě na vás, jak se svého úkolu podmanit si svět zhostíte.

Autor hry: Paul Peterson

CZ distributor: REXhry

Počet hráčů: 2 – 4

Přibližná herní doba: 45 minut

Doporučený věk: 12+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
60 %
Znovuhratelnost
60 %
Srozumitelnost pravidel
50 %
Zpracování
70 %
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno