„V nouzi je každá minuta drahá a přece je lepší pozdě než nikdy.“

Novinka, která není až tak nová, ale přesto ji za novou považovat můžeme. O čem, že to mluvíme? Pro dnešní základ, který bychom mohli nazvat vstupní branou, existuje několik rozšíření i českém jazyce a další budou následovat. Jedná se o tzv. LCG hru, neboli Living Card Game. Zde si nekupujete „boostery“ s náhodnými kartami jako třeba v Magic: The Gathering, ale kupujete balíčky karet, ve kterých přesně víte, co najdete. Žádná náhoda, pouze doplňujete sbírku a rozšiřujete možnosti, jak hru hrát.

Někteří už možná tuší, že se jedná o hru Pán prstenů: karetní hra lokalizovanou vydavatelstvím Blackfire. V originále Lord of The Ring: Card game. Jestli jsme minule zmiňovali Zaklínače jako nejznámější fantasy universum, tak se omlouváme, jelikož Tolkienův svět Pána prstenů má ještě větší přesah, a ještě větší základnu fanoušků. Kdo nemá v knihovně aspoň jeden díl nebo neviděl film, jako by nebyl. Nelze se tedy divit zájmu i v deskoherním světě, kdy na toto téma vzniklo již několik her.

O HŘE

Tato kooperativní samotná hra pochází už z roku 2011 a světlo světa spatřilo už několik doplňujících rozšíření. Nám se na stůl dostalo základní české revidované vydání, které je primárně určeno pro 1-2 hráče, ale tenhle komplet má dostatek karet na to, abyste ho mohli hrát až ve 4 hráčích. Děj se odehrává někdy mezi koncem Hobita a začátkem Společenstva prstenu. Herní doba se těžko odhaduje. Záleží na scénáři, který se rozhodnete hrát a počtu hráčů, kteří se k seanci připojí. Krabice říká 30-60 minut, s čímž se dá víceméně souhlasit.

Přečti si  Black Myth: Wukong má údajně smlouvu o exkluzivitě pro PlayStation

PRODUKCE

Obsah a velikost krabice moc nekorespondují. Vzduchu je zde tolik, že byste s ním vydrželi dvě hodiny pod vodou. Cenovka je taky na můj vkus poněkud větší, ale na druhou stranu uvnitř najdeme jednoduchý inzert, který pojme všechny stávající komponenty, a dokonce i ty z případného rozšíření. Obalů se tedy taky bát nemusíte. Potřebujete jich pořádnou dávku, protože tato hra obsahuje přes 300 karet a skoro 200 různých žetonů. Produkčně se jedná o kvalitní kousek.

PRAVIDLA

Pravidla nejsou extrémně dlouhá, ale nějako dobu trvá, než si je osvojíte. Orientaci navíc stěžují i schopnosti jednotlivých karet, kdy se některé schopnosti dají vyložit více způsoby a v pravidlech je nenajdete. Musíte pak trochu improvizovat a použít selský rozum. Bohužel tomu v některých případech nepomáhá ani český překlad.

PRINCIP

Ve hře ovládáte jeden balíček karet s maximálně třemi hrdiny. Užít si tak můžete Aragorna, Legolase, Gimlyho a další legendární postavy z Tolkienova světa. Pomocí nich se společně se spoluhráči snažíte zdolat nástrahy jednotlivých scénářů. Kolo je rozděleno do 7 fází během kterých zdoláváte nepřátele, plníte úkoly a řešíte nečekaná setkání. Hru společně vyhrajete buď splněním scénáře nebo prohrajete díky dosažení 50 bodů ohrožení.

Přečti si  Elden Ring Shadow of the Erdtree v launch traileru

Vtip celé hry je v tom, že svůj balíček můžete různě modifikovat a upravovat podle potřeby. Díky rozšíření navíc můžete využívat další speciální karty a hrdiny. Budete se držet doporučeného balíčku nebo si ho upravíte podle vlastní strategie a taktiky? Určitě oceníte možnost zahrát si kampaň a nastavovat si obtížnost.

PLUSY A MÍNUSY

Pokud se máme bavit o mínusech, tak mi nedá nezmínit špatný překlad a korekturu. Na to, že se jedná revidované vydání, tak je tam těch chyb opravdu požehnaně. Doporučuji tedy spíše jinou jazykovou mutaci. I když je produkčně hra opravdu dobře zpracovaná, její cena se mi i tak zdá poněkud vysoká. Na druhou stranu je to zábavná karetka a pro milovníky Tolkiena téměř nezbytnost. Navíc možnost modifikovat balíček a dokupovat rozšíření přidává do hry výrazný prvek znovuhratelnosti (ale pro hraní bohatě stačí jen toto vydání). Větší výzvu zažijete, pokud hru budete hrát v sólu, ve kterém je mimochodem opravdu dobrá. Ve více než dvou hráčích už mě to nepřijde jako pořádná výzva, jelikož máte k dispozici většinu důležitých efektů. Ale i tak Vám dají některé scénáře docela zabrat.

CZ distributor: BLACKFIRE

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60-120 MINUT

Doporučený věk: 14+

 

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
80 %
Srozumitelnost pravidel
70 %
Zpracování
70 %
deskovka-pan-prstenu-karetni-hraSkvělá karetka ideální v jednom nebo dvou hráčích. Jen cena je vyšší a česká verze není bezchybná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno