„Talent vyhraje zápas, ale týmová práce a inteligence vyhraje šampionáty.“ – Michael Jordan

V poslední době jsme na Vás chrlili recenze spíše na střední a velké hry, ale dneska uděláme malou výjimku. Mrkneme se pod víko, nebo spíše víčko, jedné malé hříčky Splito, která svou herní dobou patří mezi jedny z těch svižných.

Photo: tlamagames.cz

Pokud nemáte na hraní příliš času a přesto milujete “chytré” deskovky, rozhodně si o této hře přečtěte více. Navíc se hraje až v 8 lidech, je skladná a zábavná, takže jí můžete s klidem šoupnout do batohu a zahrát si ji s bandou přátel třeba na chalupě, v hospodě nebo kdekoliv jinde.

Do českých domácností ji lokalizovala Tlama games. Věkové určení je 10+ a herní doba je odhadovaná do 30 minut. Déle ji rozhodně hrát nebudete. Světlo světa spatřila díky Romaricu Galonnierovi, Lucu Rémondovi a designérce Maud Chalmelové.

Krabička je to opravdu malá. Víceméně jen na 2 balíčky karet, jeden sešitek na zapisování bodů a krátká pravidla. Nic víc, nic míň. A přesto se jedná o plnohodnotnou hru. Krabička je bytelná a karty z kvalitního materiálu, které se dobře míchají. V krabičce je určitě místo i na malou tužku, ale tu si tam musíte dodat sami. Celá hra je navíc v krásném, decentním designu, který vizuálně lahodí vašemu oku. Za své peníze tedy dostanete adekvátní zboží.

Přečti si  Crime Boss: Rockay City je nyní k dispozici

Principiálně je to hra opravdu velmi jednoduchá. Z předem daných karet vylosujete dvě karty úkolů, které umístíte doprostřed stolu. Ty slouží pro všechny zúčastněné hráče jako karty bodovací. Zbylé karty zamícháte a rozdáte každému po třinácti kartách. Přebývající uložíte zpátky do krabičky. V ruce najdete karty se vzory a čísly a zároveň další bodovací karty. Formou draftu umístíte jednu karty z ruky buď soupeři vlevo nebo vpravo. Následně karty ze své ruky předáte dalšímu hráči a vyložené karty tzv. zveřejníte.

Jaké karty kam umístit Vám napoví úkoly, které můžete v ruce taktéž nalézt. Tentokrát už ovšem neslouží všem, ale pouze Vám a hráči, do jehož zóny kartu položíte. Oba máte zájem na tom, aby vaše zóna měla na konci hry co nejvyšší bodovou hodnotu. Jelikož vyhrává ten hráč, jehož násobek zóny vlevo a vpravo bude nejvyšší.

Pokud nehrajete v plném počtu hráčů, tak dlouho nevíte, jaké karty jsou ve hře, což činí hru mnohem zajímavější. Karty předáváte dál a tak máte někdy velké dilema, kterou kartu vyložíte. Potom se už jen modlíte, aby karta ještě zbyla do dalšího předání stejného balíčku karet. V méně hráčích je to celkem pravděpodobné, ale při vyšším počtu hráčů už je to značně složitější. Jelikož jsou vyložené karty veřejné, můžete i některé karty brát cíleně jen z toho důvodu, aby je jednoduše neměl soupeř a nezaskóroval řádnou dávku bodů.

Přečti si  Obrázek doprovázející předobjednávky Avatar: Frontiers of Pandora byl nalezen, oznámení bude možná již brzy

Jedná se tedy o svižnou a překvapivě strategickou hru. Ideální fillerovka nebo rychlovka pro bandu lidí, která navíc není nikterak složitá. Možná jen v případě, že Vám dělá problémy násobilka 😊. Pokud tedy zvažujete koupi pro děti, tak doporučuji posoudit jejich schopnosti. V případě, že budete hrát s nimi nebo poskytnete kalkulačku, tak určitě zvládnou i mladší hráči. Ale nenechte se mýlit. Hra je skvělá i pro dospělé hráče. Naše skupinka se u hry skvěle bavila. A to hlavně z toho důvodu, že hra explicitně zakazuje domlouvat se na tom, co kdo zahraje a jaký cíl je potřeba splnit. Ovšem nenápadné naznačování zakázáno není a jen doufáte, že to soupeř pochopí a nezkazíte si tím celou společnou zónu. Jak jsem již zmiňovala, tak hra není nikterak složitá. Pravidla jsou dobře napsaná a vysvětlená. Snad až na jeden případ úkolu, u kterého jsme se přeli, jelikož v pravidlech nebyl jasně definovaný.

Nejlépe hra funguje ve větším počtu hráčů, kdy dochází k mnohem větší interakci. Na druhou stranu při menším počtu hráčů naopak můžete více taktizovat. Za nás skvělý počin.

Autor hry: Romaric Galonnier, Luc Rémond

CZ distributor: TLAMA games

Počet hráčů: 3 – 8

Přibližná herní doba: 30 minut

Doporučený věk: 10 (s kalkulačkou i méně)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno