V roce 1983 se v poklidném americkém městečku Hawkins začnou dít podivné věci. Mladý chlapec záhadně zmizí, vládní experimenty se vymknou kontrole a tajemná paralelní dimenze, známá jako Obrácený svět, se začne prolínat s naší realitou. Skupina dětí, v čele s dívkou s nadpřirozenými schopnostmi, se rozhodne čelit neznámému zlu a odhalit skrytou pravdu. Seriál na Netflixu Stranger Things od bratrů Dufferových okamžitě získal srdce diváků po celém světě díky své kombinaci osmdesátkové nostalgie, hororu a dobrodružství. V jeho temném a tajemném světě se prolínají přátelství, rodinné vazby a boj o přežití proti silám, které přesahují lidské chápání.
A právě toto univerzum se stalo natolik oblíbeným, že se stalo inspirací pro řadu dalších věcí, včetně deskových her. Je to pár let, co se na pulty obchodů dostala stejnojmenná desková hra, tzn., Stranger Things: Obrácený svět, kterou do českého jazyka lokalizovalo vydavatelství ADC Blackfire. Tím, že hra měla poměrně zajímavá prodejní čísla se vydavatel rozhodl udělat dotisk, což úplně běžné není. A právě před nedávnem se nám dostala do redakce kopie tohoto dotisku a vzhledem ke skutečnosti, že jsme ještě neměli tu čest hru vyzkoušet, pojďme se ji tedy podívat na zoubek. Konec konců, já osobně jsem tohoto seriálového nadšení okusil taktéž před nedávnem, tak se mi to hezky sešlo.
Stranger Things: Obrácený svět je kooperativní desková hra zasazená do prvních dvou sérií úspěšného seriálu Stranger Things. Hráči se vtělí do hlavních postav jako jsou Lucas, Mike, Joyce nebo Hopper a společně čelí výzvám, které představují monstra a záhady z městečka Hawkins a jeho temného protějšku, Obráceného světa. Cílem je zachránit Willa Byerse, jenž je unesen temnými silami. Hra je určena pro 1 až 4 hráče a její herní doba se pohybuje okolo jedné hodiny. Každý hráč má pět akčních karet představující jeho možnosti na tahu, a které využívá k pohybu po mapě a vykonávání akcí v závislosti na lokalitách.
Hra je postavena na základní mechanice známé jako „push-your-luck“, kdy hráči musí rozhodovat, kolik akčních karet obětují na dosažení úspěchu při provádění dané akce, aniž by věděli, co je přesně čeká. Akce se často točí kolem odhalování hodnot žetonů reprezentující překážky nebo nepřátele, s nimiž se hráči musí vypořádat. Hráči také pracuje se strachem své postavy – pokud dosáhne maximální úrovně, hráč prohrává. Strach roste při neúspěšných akcích nebo pohybu v temné dimenzi Obráceného světa, která je pro hráče obzvláště nebezpečná. Herní mapa je rozdělena do dvou částí, město Hawkins a Obrácený svět, a hráči se musí pohybovat mezi nimi, aby mohli plnit úkoly.
Akční karty v ruce hráče představují hlavní herní měnu a umožňují jak pohyb, tak akce v závislosti na tom, kde se hráč nachází. Karty mají hodnoty od 1 do 3 a některé z nich obsahují také symboly vysílaček přidávající bonusy k akcím, pokud jsou v blízkosti další hráči. Na kartách se rovněž mohou objevit symboly nebezpečí, které aktivují nepříznivé události po skončení hráčova tahu. Po každém tahu si hráči dobírají akční karty do plného počtu pěti a pokud je balíček akčních karet vyčerpán, zamíchá se a posune se ukazatel aktu, což zvyšuje obtížnost hry tím, že přidává nové negativní efekty, jenž jsou vyvolávány kartami scén.
Stranger Things: Obrácený svět je velmi tematickou hrou a díky detailně provedeným ilustracím a plastovým miniaturám postav a monster dokonale evokuje atmosféru osmdesátých let i samotného seriálu. Grafický design a ilustrace se blíží fotorealistickému ztvárnění seriálových postav a všechny prvky hry, včetně miniatur, mají autentický retro vzhled. Hráči mají také možnost získat pomoc spojenců jako je Barb nebo Steve, kteří hráčům přinášejí trvalé bonusy po celou dobu hry, pokud je správně rekrutují. Důležitou roli hraje i Jedenáctka, která, ačkoli není přímo hratelnou postavou, může být přivolána, aby hráčům pomohla svými silnými jednorázovými schopnostmi. Její přítomnost může zásadně ovlivnit průběh hry, například odstraněním mocného nepřítele nebo zvrácením negativních událostí apod.
Když už jsem zmínil plastové figurky, moc se mi líbí, že příšery, a to jak Demogorgon, tak peskove, resp., Demohafani jsou odlišného zbarvení. Osobně jsem přesvědčen, že pokud se mezi hráči najde nějaký šikovný „malíř“ může si hru vyladit natřením figurek a tak dosáhnout ještě lepší atmosféry při hraní.
Hra nabízí výrazný prvek spolupráce, kde komunikace a sdílení informací mezi hráči hraje klíčovou roli. Hráči musí společně rozhodovat, jak nejlépe zvládnout nebezpečí na herní ploše a jak efektivně využívat své zdroje, přičemž neustále čelí tlaku plynoucího času a postupujícího aktu. Herní partie se odehrává v kolech, přičemž každé kolo představuje řadu rozhodnutí, která ovlivní další vývoj hry. Akce jsou rozmanité – hráči mohou provádět různé typy akcí, jako je sbírání předmětů, snížení strachu, rekrutování spojenců, nebo přímo boj s nepřáteli, jako je Demogorgon či patrola. Při bojích hráči odhalují žetony nepřátel a porovnávají je s hodnotami svých akčních karet, aby dosáhli úspěchu.
Navzdory tematické hloubce a vizuální stránce však hra trpí dle mého názoru určitými nedostatky. Mechaniky jsou časem poněkud repetitivní, protože se většinou omezují na porovnávání čísel na kartách a žetonech, což může po několika partiích ztratit svou původní přitažlivost. Rovněž je zde absence nastavitelné obtížnosti, což by mohlo hru osvěžit a poskytnout větší výzvu pro pokročilejší hráče, ale to jsem možná hnidopich. Nicméně tyto mé zmíněné nedostatky se dají taktéž vnímat obráceně, protože díky jednoduchým pravidlům a lehce naučitelným již při první partii se tak hra jednoznačně stává titulem vhodným pro nové hráče deskových her, kteří by si rádi užili své oblíbené univerzum.
Jeden z významných prvků, který oceňují, je silná atmosféra a napětí, jenž hra vytváří. Jak jsem zmínil, díky jednoduchým pravidlům je hra snadno přístupná, což umožňuje plynulý herní zážitek, kde se stále něco děje a hráči neustále čelí novým výzvám. Hra rovněž obsahuje scénické karty, které přidávají další možnosti nebezpečí, když přicházejí náhodné negativní události, jako například útoky nepřátel nebo jiné komplikace.
CZ Distributor: ADC Blackfire
Počet hráčů: 1 – 4
Přibližná herní doba: 60 – 75 minut (obvykle je hra dohrána okolo 60 minut)
Doporučený věk: 12+