Hardwarová bitva pomalu vstupuje do dalšího kola a  zdá se, že nedávný únik ukazuje, že Xbox Series X bude výrazně rychlejší než PS5.

Již jen několik málo hodin nás dělí od okamžiku, kdy si budeme moci říci, že na konci tohoto roku vychází nový PlayStation a Xbox. Ale i když se příští generace konzolí blíží, hmatatelné podrobnosti o hardwarových komponentách a obecném výkonu jsou stále nedostatečné.

Nejnovější únik hovoří o tom, že Xbox Series X je výrazně rychlejší než PS5

Github leak, ověřený odborníky z Digital Foundry, zjevně pochází přímo ze společnosti AMD údajně odhaluje více o tom, jak si budou společnosti Sony a Microsoft v příštích několika letech stát. A zdá se, že Microsoft má výhodu, pokud jde o počet TeraFLOPS.

Mini Přehled

PS5:

 • 36 výpočetních jednotek Navi (2,0 GHz každá)
 • 9.2 TeraFLOP CPU (Oberon)
 • GDDR6 (448 GB/s až 512 GB/s)

Xbox série X

 • 56 Navi Compute Units (v základu 3584 shaderů)
 • 12 CPU TeraFLOP (Arden)
 • 560GB/s

PS5 – “Oberon” čip s 9,2 TeraFLOPS

Výkonný, ale ne high-end: Pokud je únik správný a testovací data AMD jsou správná, PS5 přichází s výkonem přibližně 9,2 TeraFLOPS. Pro srovnání: standardní PS4 dosahuje výkonu maximálně 1,84 TeraFLOPS. Skok další generace je tedy jasně viditelný.

Přečti si  Remnant: From the Ashes předvádí v novém traileru hratelnost na PS5

Tři konzole v jedné

Čím je čip výjimečný, je skutečnost, že Sony zjevně používá tři různé hardwarové režimy, mezi nimiž by měl být PS5 schopen přepínat. Nativní režim je uveden s názvem „Gen2“ a poskytuje výše uvedené specifikace hardwaru. Kromě toho by stále měly existovat Gen1 a Gen0.

K čemu je potom Gen1 a Gen0? 

Za tím je pravděpodobně hardwarové řešení umožňující zpětnou kompatibilitu knihovny PS4. Příslušné parametry obou režimů odpovídají PS4 Pro (Gen1) a standardnímu PS4 (Gen0).Tímto způsobem může PS5 snadno přepínat režimy v závislosti na tom, který titul aktuální generace se má spustit.

Dřívější spekulace hovořily o tom, že by společnost Sony mohla vydat vedle PS5 i výkonnější PS5 Pro, ovšem o této možnosti se v poslední době přestalo hovořit. Na oficiální oznámení si budeme muset ještě počkat. Možná se ho dočkáme již příští týden na CESu 2020.

Xbox Series X – “Arden” čip s 12 TeraFLOPS

Na první pohled se zdá, že existuje jasný rozdíl ve výkonu mezi PS5 a Xbox Series X. Přestože počet TeraFLOPS zdaleka není jediným prvkem, který definuje výkon hardwaru, je náskok obrovský. V případě podrobností Xbox Series X je také současný únik menší.

Přečti si  Sony momentálně vyvíjí přes 25 PS5 exkluzivit

Víme, že řada X je vybavena 3584 shadery, ale odborníci z Digital Foundry přichází s 56 Navi Compute Units jen nepřímo. Z předchozích zpráv víme také, že Microsoft plánuje mít v nadcházející generaci rovnou dva výkonnostní modely: Anaconda a Lockhart .  Anaconda, kterou by dnes měl být Xbox Series X má nabídnout výpočetní výkon 12 TeraFLOPS. Sllabší verze Lockhart potom jen 4 TeraFLOPS. Je možné, že Microsoft nakonec přijde ještě s třetí základní verzí XBOXu, který nabídne srovnatelný výkon s PS5.

Více se můžete dozvědět v přiloženém videu od Digital Foundry.

Microsoft a Sony přistupují k svému novému hardwaru různými způsoby, což je určitě dobrá věc z pohledu spotřebitele. Tyto možné rozdíly ve výkonu se nakonec projeví také v konečné ceně. Zatímco PS5 má stále šanci, že nepřekoná magickou hranici 399 euro, Xbox Series X bude pravděpodobně přitahovat prémiové zákazníky.

17 KOMENTÁŘE

 1. A není to jedno? O výkonu to není a ani o exkluzivitach . Každá konzole má své fanoušky . Já mám Xbox ( ještě ten první bez S ) a půjdu opět do Xboxu, už jen kvůli zpětné kompatibilitě a friendly komunitě .

 2. Všechny tyto informace je třeba brát jako spekulace, až do oficiálních odhalení přesných specifikací… Informace pochází z Twitteru, dnešní článek je z informací od Digital Foundry, kteří vše velmi pečlivě analyzují. I tak doplňujeme, že se spekuluje o tom, že Sony by mohlo vydat také více verzí své konzole, ale zatím se hovoří stále jen o jedné.

 3. Petr Drako Witos Všechny tyto informace je třeba brát jako spekulace, až do oficiálních odhalení přesných specifikací… Informace pochází z Twitteru, dnešní článek je z informací od Digital Foundry, kteří vše velmi pečlivě analyzují. I tak doplňujeme, že se spekuluje o tom, že Sony by mohlo vydat také více verzí své konzole, ale zatím se hovoří stále jen o jedné.

 4. Game Press jo ale i tak to zní divně včera že PlayStation 5 lidé odtamtud říkají e je výkonnější ..teď další den že x box udělejte si tam pořádek pač to pak nedává ani smysl

 5. To je toho. Teď je Xbox One X taky o dost výkonnější než PS4 a k čemu jim to je, když na to nejsou pořádné hry? I u příští generace budou rozhodovat exkluzivní hry a taky cena konzole.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno