O hře Satisfactory už jste mohli pravděpodobně slyšet a to nejenom v souvislosti s exkluzivitou na Epic Games Store. Nejeden český, či slovenský Youtuber natočil několik videí z této graficky nádherné hry, o které by se dalo říct, že vykrádá český klenot Factorio. Tento počin je sice zatím v Early Access, nicméně už teď nabízí spoustu zábavy a desítky hodin, které můžete ve hře strávit. Co vás tedy čeká v tomto skvostu od Coffee Stain Studios a jaký k tomu máme přístup? To se dozvíte o pár řádků níže.

Teď už honem k příběhu, který je, mno, tak nějak nevalný. Je ovšem otázka, zda je to špatně. Existuje stovky her, které jsou špatné jenom kvůli tomu, že vám příběh blokuje určitý postup, či funkce při hraní a takový přístup je prostě katastrofa. Zde jste vhozeni do jednoho z aktuálně tří světů, s pomocným robotem za zády, a vaším úkolem je osídlit danou oblast. Já si stojím za tím, že další odnož příběhu by už byla jenom zbytečná snůška textů, které pro hraní nemají prakticky žádný význam.

Co vás po přistání zaujme je ta neskutečně nádherná grafika, se kterou si dali tvůrci opravdu záležet. Hra běží dokonce pěkně i na horších strojích a tak díky okouzlení prominete i ten občasný grafický glitch, který třeba s takovým Arkem nejde ani srovnávat. V nádherném grafickém designu není ovšem pouze příroda, nýbrž i továrny a jejich simulace, kolem kterých se pohybuje celá hra. V podstatě hned na začátku je třeba začít vyrábět automatickou těžbu železné a měděné rudy, kterou za pomocí pásů přesunete do různých hutí a obráběček, odkud vyleze výsledný produkt, který vám bude sloužit k výrobě dalších věcí, či výzkumu. Připomíná vám to už hru Factorio? Kolují mýty, že se tvůrci z Coffee Stain Studios zeptali Pražských vývojářů, zda by si mohli půjčit jejich koncept, s čímž prý okamžitě souhlasili. Co je na tom pravdy se asi jen tak nedozvíme.

Přečti si  Zisky společnosti Sony z her a služeb byly v roce 2019 oproti Microsoftu téměř dvojnásobné

Koncept je tedy opravdu velmi podobný s jedním obrovským rozdílem. Postavu ovládáte z pohledu první osoby. Mohlo by se zdát, že to hru v určité fázi neskutečně znepřehlední, nicméně i na to tvůrci mysleli a dodali tak detaily, které dodávají šmrnc a dolaďují tak potenciální problémy. Toto například vyřešili krásným způsobem a to možnosti si vytvořit rozhledny, ze kterých můžete jak stavět, tak se třeba jenom kochat. Stejně tak veškerou infrastrukturu můžete nasáčkovat mezi 4 zdi a krásně pod střechu nebo nechat vše na volno v přírodě, což je čistě na vás.

Po čas hry budete nacházet a objevovat spousty zajímavých míst, jako například ztroskotané lodě, ze kterých můžete získat suroviny nebo věci na výzkum. Můžete potkávat různá zvířata, z nichž některá jsou agresivní a některé si můžete takřka ochočit. Všemožnou floru, která se vás nejednou taktéž pokusí zabít, nicméně i přes tyto občasné agrese je hra mírumilovná a relaxační.

Přečti si  Sezóna 9 Apex Legends přináší novou možnost hlášení hráčů za „smurfing“

Kromě tedy grafické stránky, která je naprosto dokonalá, by mohli tvůrci zapracovat i na hudební stránce hry, která je na rychlo splácaná. Dodělat několik ovládacích prvků, jako je například interakce české a anglické klávesnice na Hotkeys nebo možnost jenom přesunout budovy bez nutnosti ji bourat, či například lepší interakce s přírodou, která je tak krásná.

Jedním z největších plusů hry je hlavně CO-OP až pro 4 hráče, který je naprosto skvěle funkční bez žádných pádů a podobných patálií, kdy si hru užijete o poznání lépe. Pokud by hra skutečně pokračovala v aktuálním tempu, tak se dočkáme jednoznačně úžasné hry, která bude mít hlavu a patu. Jak řekl kamarád, se kterým jsem tento počin pro recenzi hrál: “Takhle jsem si představoval No Man’s Sky”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno